Lampiony znowu zasypały zoo. Tym razem są groźniejsze

Nic nie dały apele, prośby. W sobotę mnóstwo osób znowu puszczało lampiony, które spadły na zoo i park Praski. Sprzątanie dodatkowo komplikuje deszcz.
Choć podczas sobotnich Wianków przygotowano 14-minutowy pokaz sztucznych ogni, niektórym i tak zabrakło efektów świetlnych. Na Facebooku skrzykiwali się miłośnicy lampionów i wielu pojawiło się wieczorem na bulwarze. Nie byli tak liczni jak w kwietniu, gdy zaśmiecili praskie wybrzeże, ale tym razem lampiony mogą być groźniejsze dla zwierząt w zoo.

- Lampiony przelatywały na Pragę wieczorem, około godziny 23.30. Po drugiej stronie Wisły trwały jeszcze Wianki, a wypalone i uszkodzone przez wiatr papierowe lampiony lądowały na trawnikach w parku Praskim i w okolicach zoo - opowiada nasza czytelniczka Małgorzata. - Kilka z nich trafiło również na drugą stronę al. Solidarności, niedaleko Kina Praha. Dziś rano, przez nocną ulewę, papier zamókł i trudno było dostrzec lampiony. Pozostały jednak metalowe druty, z których zbudowana jest cała konstrukcja - opowiada.

Ulewa utrudniała też sprzątanie w zoo. - Najwięcej lampionów spadło na wybiegi od strony Wybrzeża Helskiego. Były u kopytnych, np. bizonów, w basenie fok, u bocianów. Nie było ich tak wiele jak poprzednio, ale kłopot mamy większy - opowiada Ryszard Topola, kierownik sekcji ptaków, który w weekend miał dyżur w zoo. - Intensywny deszcz rozpuścił i zmył papierowe elementy lampionów, przez co pracownicy ogrodu nie mogli znaleźć wszystkich części metalowych. Jeśli na przykład antylopa źle stanie na takie druty, to może zrobić sobie krzywdę - mówi Ryszard Topola.

Pracownicy ogrodu zbierali lampiony od rana i cały czas obserwują zwierzęta. Na razie nic złego się nie stało.

Największe zbiorowe puszczanie migocących świeczek mieliśmy w Warszawie kwietniu, gdy podczas Nocy Lampionów kilka tysięcy osób jednocześnie wypuściło je z bulwaru w pobliżu Płyty Desantu. Wiatr sprawił, że daleko nie poleciały i zasypały praski brzeg z parkiem i ogrodem zoologicznym. Koszty sprzątania wyniosły kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zoo zawiadomiło policję, a ta odnalazła organizatorów akcji. Mieli odpowiedzieć przed sądem za zaśmiecanie terenów publicznych. Tym razem na facebookowym profilu warszawskiej Nocy Lampionów na wydarzenie "After po Wiankach" na plaży pod mostem Poniatowskiego zapisało się prawie dwa tysiące osób. Organizatorzy nie zapraszali wprost do puszczania lampionów, ale jedynie na "Wiosenne grillowanie, wspólne spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną na plaży". Jeśli ktoś nie domyślił się, o co tak naprawdę chodzi, podpowiadali: "Osoby chętne mogą zabrać sobie różne świecidełka, które wspólnie zapalimy dla stworzenia pięknego widoku".Więcej o:
Komentarze (112)
Lampiony znowu zasypały zoo. Tym razem są groźniejsze
Zaloguj się
 • prinsik

  Oceniono 1 raz 1

  Beznadziejni idioci. I bez tego badziewia mozna sobie przyjemnie zorganizowac czas. Ale musi byc Typical Polish.

 • 100hz

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko ciekawe dlaczego Poznań nie robi z tego wielkiej afery, a Warszawiacy to prawie się pozabijają w komentarzach, ciekawe...

 • yarrrr

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy wreszcie ten idiotyzm się skończy?

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby POLICJA i STRAŻ MIEJSKA byli tam gdzie trzeba czyli między ludzmi
  to byłby większy porządek.
  Przyjechać godzinę po zgłoszeniu to KPINY z ludzi.

 • z-zimny

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo ekscytujące było też napełnianie kondonów wodą (wejdzie z 10l) i zrzucanie z wysokich budynków na przechodniów.
  Ten sam poziom idiotyzmu.

 • serwolatka5

  Oceniono 1 raz 1

  Widzę Locha z młodym i jakiś popapraniec

 • serwolatka5

  0

  Boże co za kraj wolę ten co kiedyś było haj haj haj

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy 0

  Jak sie spali pol miasta albo las to do durni bez wyobrazni cos dotrze , chociaz Polak to glupi nawet po szkodzie .

 • mar_zal101

  Oceniono 2 razy 0

  Czy naprawdę nie ma bata na tę bandę notorycznych idiotów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX