Kolejny niemiecki film o polskich żołnierzach. "Pokaże znaczenie podziemnej AK"

23.06.2013 16:31
Andrzej Klamt jest współtwórcą nowego filmu

Andrzej Klamt jest współtwórcą nowego filmu (Fot. DW/B. Collen)

Po kontrowersyjnej trylogii "Nasze matki, nasi ojcowie" telewizja ZDF pośpieszyła emisją filmu dokumentalnego wyjaśniającego historię hitlerowskiej okupacji w Polsce. Ma on pokazać znaczenie Armii Krajowej podczas II wojny światowej.
Dzisiaj o godzinie 22 ZDF nada dokumentalny film "Walka o przeżycie. Polska pod niemiecką okupacją" ("Kampf ums Überleben. Polen unter deutscher Besatzung"). Autorami filmu są: pochodzący z Polski filmowiec Andrzej Klamt i scenarzysta ZDF Alexander Berkel. Jak napisano na oficjalnym portalu ZDF: "Dokumentacja o czasach niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej poświęcona jest przede wszystkim znaczeniu i roli podziemnej armii AK działającej pod egidą polskiego rządu emigracyjnego.

Film ten jest przyczynkiem do aktualnej dyskusji, jaką wywołała emisja trylogii "Nasze matki, nasi ojcowie" w pierwszym programie polskiej telewizji TVP. Tuż po pierwszej emisji filmu w Niemczech (w marcu br.) w sąsiedzkim kraju rozbrzmiała krytyka, co do sposobu przedstawienia partyzantów Armii Krajowej - jako antysemitów.

Jak wyjaśnia telewizja ZDF, temat ten został podjęty w jej aktualnych programach, zaraz po tym, jak rozgorzała debata w polskich mediach, między innymi także w formie rozmowy w studiu z polskim ambasadorem Jerzym Margańskim w telewizji śniadaniowej "Morgenmagazin".

Film przedstawia znane fakty historyczne

Dokumentacja Andrzeja Klamta i Alexandra Berkela ma być kolejnym przyczynkiem do tej dyskusji i dostarczyć szerszych informacji, opartych na historycznych faktach, pisze ZDF, zestawiając właściwie znane fakty:

"Wojna Hitlera w 1939 roku w pierwszym rzędzie uderzyła w Polskę - i to najdotkliwiej. Żaden inny naród, jeżeli weźmie się pod uwagę proporcje ludnościowe, nie musiał opłacić II wojny światowej takim przelewem krwi. Lecz od samego początku w podziemiu rodził się opór przeciwko okupantowi. Tragedię nierównej walki w okupowanej Polsce autorzy filmu przedstawiają na podstawie najnowszych, zróżnicowanych wyników badań naukowych.

"Przy czym film porusza także kwestię stosunku Armii Krajowej i ludności okupowanego kraju do masowych zbrodni Niemców na polskich Żydach. Pomimo że także i w Polsce można było spotkać się z obojętnością i antysemityzmem, w żadnym innym kraju nie było tylu ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów od zagłady. Czołowi historycy z Polski, Niemiec oraz Izraela wyjaśniają tło wydarzeń. Relacje naocznych świadków, m.in. byłego polskiego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego, sprawiają, że wydarzenia te ożywają na nowo i poruszają do głębi" - informuje ZDF.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''





Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • leser.1

  Oceniono 122 razy 52

  ZDF wpadło w pułapkę zastawioną przez żydowskiego "konsultanta" filmu "o ojcach i matkach ...".
  Zgodnie z doktryną Izraela Singera : „Ponad trzy miliony Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. My nigdy na to nie pozwolimy. (...) Będziemy im to powtarzać dopóki Polska ponownie nie zamarznie. Jeśli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań będzie publicznie atakowana i upokarzana na forum międzynarodowym”. Wypowiedź ta była komentowana jako groźba pod adresem Polski.

 • pyffello114

  Oceniono 42 razy 30

  W programie dzisiejszym niemieckiej telewizji ZDF emisja tego filmu przewidziana jest na godz. 23:20.
  W jakim celu "Wyborcza" podaje błędne informacje??
  Patrz: www.tvtoday.de

 • joannazdf

  Oceniono 26 razy 22

  nie o 22.00 w zdf, tylko 23.06.2013, 23:20 - 23:55 czyli obejrzy dokument 0,1%, link do dokumetu history.zdf.de/ZDF/zdfportal/programdata/c5479add-a5dd-35ff-99cf-ca2843da6ec4/20187948

 • aekielski

  Oceniono 31 razy 17

  O Żydach pisze się polscy,niemieccy,francuscy Żydzi. Mam pytanie, czy w jakimś kraju na świecie byli obywatele tego kraju narodowości żydowskiej? Może ktoś wie?

 • bartoszcze

  Oceniono 25 razy 15

  Jezujezu, sprzedajmy im Stawkę większą niż życie (wszystkie sezony) z gwarantowaną godziną emisji.

 • calmy

  Oceniono 39 razy 13

  Dobrze. A nawet bardzo dobrze. Trzeba uczciwie rozmawiać, a nie brać się za łby i wypominać wszystko wszystkim do końca świata.
  Po raz pierwszy w historii mamy szansę na przyjazne sąsiedztwo. Nie zmarnujmy jej.

 • j.1982

  Oceniono 24 razy 10

  prawda jeszcze boli
  wiec zaczynaja wymyslac historie nr 2
  zeby to wszystko lepiej wygladalo
  a jednak
  takie filmy dadza wszystkim do zrozumienia ze moglo byc jeszcze gorzej niz sie najczesciej sadzi

 • leser.1

  Oceniono 36 razy 8

  Niech ten obrazek będzie komentarzem ...
  i1.kwejk.pl/site_media/obrazki/2013/06/383b833332579327d973df110dad0cbb_original.jpg?1371893737

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje