Kolejny niemiecki film o polskich żołnierzach. "Pokaże znaczenie podziemnej AK"

Andrzej Klamt jest współtwórcą nowego filmu

Andrzej Klamt jest współtwórcą nowego filmu (Fot. DW/B. Collen)

Po kontrowersyjnej trylogii "Nasze matki, nasi ojcowie" telewizja ZDF pośpieszyła emisją filmu dokumentalnego wyjaśniającego historię hitlerowskiej okupacji w Polsce. Ma on pokazać znaczenie Armii Krajowej podczas II wojny światowej.
Dzisiaj o godzinie 22 ZDF nada dokumentalny film "Walka o przeżycie. Polska pod niemiecką okupacją" ("Kampf ums Überleben. Polen unter deutscher Besatzung"). Autorami filmu są: pochodzący z Polski filmowiec Andrzej Klamt i scenarzysta ZDF Alexander Berkel. Jak napisano na oficjalnym portalu ZDF: "Dokumentacja o czasach niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej poświęcona jest przede wszystkim znaczeniu i roli podziemnej armii AK działającej pod egidą polskiego rządu emigracyjnego.

Film ten jest przyczynkiem do aktualnej dyskusji, jaką wywołała emisja trylogii "Nasze matki, nasi ojcowie" w pierwszym programie polskiej telewizji TVP. Tuż po pierwszej emisji filmu w Niemczech (w marcu br.) w sąsiedzkim kraju rozbrzmiała krytyka, co do sposobu przedstawienia partyzantów Armii Krajowej - jako antysemitów.

Jak wyjaśnia telewizja ZDF, temat ten został podjęty w jej aktualnych programach, zaraz po tym, jak rozgorzała debata w polskich mediach, między innymi także w formie rozmowy w studiu z polskim ambasadorem Jerzym Margańskim w telewizji śniadaniowej "Morgenmagazin".

Film przedstawia znane fakty historyczne

Dokumentacja Andrzeja Klamta i Alexandra Berkela ma być kolejnym przyczynkiem do tej dyskusji i dostarczyć szerszych informacji, opartych na historycznych faktach, pisze ZDF, zestawiając właściwie znane fakty:

"Wojna Hitlera w 1939 roku w pierwszym rzędzie uderzyła w Polskę - i to najdotkliwiej. Żaden inny naród, jeżeli weźmie się pod uwagę proporcje ludnościowe, nie musiał opłacić II wojny światowej takim przelewem krwi. Lecz od samego początku w podziemiu rodził się opór przeciwko okupantowi. Tragedię nierównej walki w okupowanej Polsce autorzy filmu przedstawiają na podstawie najnowszych, zróżnicowanych wyników badań naukowych.

"Przy czym film porusza także kwestię stosunku Armii Krajowej i ludności okupowanego kraju do masowych zbrodni Niemców na polskich Żydach. Pomimo że także i w Polsce można było spotkać się z obojętnością i antysemityzmem, w żadnym innym kraju nie było tylu ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów od zagłady. Czołowi historycy z Polski, Niemiec oraz Izraela wyjaśniają tło wydarzeń. Relacje naocznych świadków, m.in. byłego polskiego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego, sprawiają, że wydarzenia te ożywają na nowo i poruszają do głębi" - informuje ZDF.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
 • W serialu ZDF pojawia się oddział AK spod Tarnowa "Niemcy kreują taki obraz przeszłości, aby dało się z nią żyć". Historyk o kontrowersyjnym serialu
Komentarze (169)
Kolejny niemiecki film o polskich żołnierzach. "Pokaże znaczenie podziemnej AK"
Zaloguj się
 • gralfa00aa11

  0

  to juz dawno do dzia i de gadanie bez strozowki,za miasto trabantem..wrzesniowe jest grzesiowe,zlota raczka i Paula na ich lili lula..SieNic Pawiulka Slowicza Pani Biedzie kurs na Szaro wytycza..Slowik Franc Etna piekla,S ss yczy pochodnia,dola za schole pociekla.Z pieklem na glowie krotki sad zla-dom,auto,obywatel tu ..Kresow Lucas da.Jasna polana ,gdzie twa historia, u sezam S ss lowika-florencka Franc Etno-taktyka.Ruda mysz zlodziejka,nie jej swiat orzelka,w nosie i po kokosie-w rudej myszy parszywym sosie..

 • ergosumek

  Oceniono 7 razy 1

  Niemcy nakręcili i POkażą film o AK, bo Polska Tuska Donalda nie jest do tego zdolna ani chętna....
  Polski rząd olewa polityke historyczną.
  Im gorzej, tym lepiej?
  Polscy reżyserzy kręcą albo Pokłosie, albo szkolne lektury.

 • hiacentus

  Oceniono 4 razy 2

  No waśnie minęła 22.00 i ZDF nadaje koncert z Placu Czerwonego.

 • maxymus1

  Oceniono 4 razy 2

  Znam od Mamy , która jeszcze żyje 91, lat, co to znaczą szmalcownicy, ze wsi Brzuza, koło Łochowa, taki Stefan Bala np. wydawał Żydów niemcom, a ci ich rozsrrzeliwali, np. taki przypadek mama mi mówiła. Mówiła że niemiec bawił się pistoletem, i powiedział, do chłopa, zastrzel ją, a daruję ci życie, On powiedział, że nie może! A wtedy niemiec zapytał ŻYDÓWKĘ, młodą, mama mówiła, bardzo młodą. Nie dziwię się! Chwyciła za pistolet, i chciała wykonać wyrok niemca . Oczywiście to była zabawa taka niemca, tego ,sam nie wiem z jakich jednostek. w konsekwencji tej gry zastrzelił obydwije! Albo potem jak Mama, mieszkała w Warszawie, to pomagała Żydom w Getcie! Ale nie o to chodzi!

 • satrustequi

  Oceniono 6 razy 0

  Cała prezencja tego konstruktu pozostawia wiele do życzenia.

  Oto 70 lat po wojnie w niemieckiej telewizji przed północą pokażą krótki film o....... znaczeniu polskiego podziemia.

  Kochani, to przecież się kupy nie trzyma. To raczej Niemcy powinni się nam zalecać z filmem o niemieckim podziemiu w czasie II Wojny.

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 0

  A ja Polakom polecam kilka rodzimych opracowań a wśród nich "Polskę Walczącą" Jerzego Ślaskiego, którą pierwszy raz czytałem ocenzurowaną, dowiedzą się jak nazywały się organizacje podziemne i jak się przekształcały i gdzie działały, powstało też wiele opracowań po 1989 faktów zaistniałych i nie zawsze gloryfikowanych tylko rzeczywistych.
  Znam wiele opowieści dziadków i ich kolegów z zakresu wywózki Żydów, stacjonowania Wehrmachtu w wioskach, akcji SS i AK z BCH oraz powojennych grup, obecne filmy nalezy oceniać pod względem faktów.
  Moim zdaniem warto poznać pewne spojrzenie Niemców w temacie obszaru Polski, oglądałem kilkanascie lat temu z Rosjanami niemiecki film o ataku na ZSRR z komentarzami byłych żołnierzy Wehrmachtu, dość ciekawe to było.

 • adin_null_adin

  Oceniono 6 razy 0

  Jak zwrócą z 10 trylionów euro reperacji wojennych może spojrzymy na nich inaczej.

 • ulebyk

  Oceniono 9 razy -1

  A u nas o zbrodniach żydowskich komunistach rozmawiać nie wolno. Ba, wielu z nich odgrywa role "autorytetów" u Michnika i jego salonu.

 • hulajnoga123

  Oceniono 5 razy -1

  Sa kraje, ktore nie pokazuja zbyt czesto upokorzen i morderstw spowodowanych przez zewnetrzengo przeciwnika lub wewnatrz narodu - takie rozdrapywanie ran ma sens jesli chodzi o traktowanie mniejszosci - ale pokazywanie narodowych klesk to juz przesada graniczaca z nekrofilia, ktora tylko oslabia stosunek mlodych wobec zewnetrzego swiata i przyszlosci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje