Kopalnia w Bochni i wielicki Zamek Żupny trafiły na listę UNESCO

23.06.2013 15:40
Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce trafiły do rejestru UNESCO

Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce trafiły do rejestru UNESCO (Fot. za Wikipedia.org)

Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. Dzisiaj zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.
Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sztolnie w Bochni i wielicki Zamek Żupny uzupełniły na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r. Wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce figurują teraz na liście pod wspólną nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni".

Decyzję o rozszerzeniu listy o kolejne polskie zabytki podjął Komitet ds. Światowego Dziedzictwa UNESCO na posiedzeniu w Phnom Penh w Kambodży. Zabiegała o to dyrekcja kopani soli w Bochni. Do współpracy na rzecz rozszerzenia rejestru włączyły się też dyrekcja kopalni soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce; koordynacją i nadzorem nad opracowaniem wniosku zajął się Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Pierwszy wpis polskich zabytków na listę UNESCO od siedmiu lat

Kopalnia w Bochni powstała w połowie XIII w. Strefę zabytkową stanowią 3 szyby oraz 9 poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu, a cenną spuścizną kultury duchowej bocheńskich górników są podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.

W piątek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano także drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na listę UNESCO od siedmiu lat - ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.

Również w piątek na listę wciągnięto sycylijską Etnę, pustynię Namib w Namibii na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego oraz rezerwat biosfery El Pinacate i pustynię Altar w Meksyku. Z kolei w sobotę komitet zdecydował o wpisaniu na listę UNESCO japońskiej góry Fudżi - najwyższego szczyt tego kraju i świętej góry wyznawców szintoizmu.

Posiedzenie Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa rozpoczęło się w czwartek i potrwa do 27 czerwca. W tym czasie komitet ma rozpatrzyć wnioski dotyczące 31 obiektów przyrody i kultury pretendujących do znalezienia się na oenzetowskiej liście światowego dziedzictwa.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 dóbr z terenów Polski. Na całym świecie rejestr obejmuje 969 obiekty ze 157 krajów.

Zobacz także
  • Góra Fudżi Góra Fudżi w Japonii wpisana na listę dziedzictwa UNESCO
  • Palestyńczycy zgłosili Betlejem do listy dziedzictwa UNESCO
Komentarze (1)
Kopalnia w Bochni i wielicki Zamek Żupny trafiły na listę UNESCO
Zaloguj się
  • naz_niepoprawna

    Oceniono 6 razy 2

    "Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 dóbr z terenów Polski" - dóbr jest trochę więcej. 14 jest wpisów :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje