Polacy i Rumuni pracują w niemieckich rzeźniach w niewolniczych warunkach. Jest śledztwo

Rzeźnia

Rzeźnia (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

Policja i prokuratura w Düsseldorfie wpadły na trop szeroko zakrojonych oszustw w rzeźniach, które zatrudniają pracowników z Polski i Rumuni na niewolniczych warunkach. O sprawie informuje niemiecka telewizja ARD.
W wyniku akcji policji i prokuratury w Düsseldorfie, wychodzi na jaw cały splot fikcyjnych firm i powiązań z podwykonawcami, który pozwalał niemieckim rzeźniom unikać płacenia podatków i składek socjalnych za zatrudnianych ludzi. Dokumentację na ten temat pod tytułem "Lohnsklaven in Deutschland" ("Najemni niewolnicy w Niemczech") przygotowała telewizja NDR. Film wyemitowany będzie w poniedziałek o godz. 22.45 w programie pierwszym niemieckiej telewizji ARD.

W filmie pracownicy opowiadają o warunkach pracy: mieszkają czasami po pięciu w jednym pokoju w przyzakładowych kwaterach pracowniczych, tak aby mogli jak najszybciej stawić się w pracy, kiedy są potrzebni. Zdarza się, że budzi się ich o godz. 2 w nocy, pracują przy uboju przez trzy godziny, po czym odsyła się ich z powrotem. Za tę pracę otrzymują tylko drobną zapłatę. Kiedy ktoś się poskarży, grozi się mu zwolnieniem. Stawki, za jakie pracują, są notorycznie zaniżane, przy wypłatach nie otrzymują żadnych pokwitowań. Zdjęcia kręcone potajemnie przez NDR ukazują, w jak uwłaczających godności warunkach pracują i żyją ci ludzie.

Rewizje w całych Niemczech

Dziennikarze przedstawiają także szeroko zakrojone dochodzenie prokuratury przeciwko firmom usługowym w branży mięsnej. Dochodzenie koncentruje się przede wszystkim na podejrzanych firmach operujących w okolicach Duisburga, Moers i Kamp-Lintfort w zachodnim regionie Niemiec, które organizują nielegalny nabór pracowników przede wszystkim z Polski i Rumunii. Ludzie ci kierowani są potem do rzeźni w Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie jako tzw. "robotnicy zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło".

Władze śledcze podejrzewają, że ten nieprzejrzysty splot firm służył przez całe lata do wielkich oszustw podatkowych. Prokurator Ralf Moeller z Düsseldorfu powiedział w wywiadzie dla rozgłośni NDR, że jest to "wyjątkowo obszerne dochodzenie w sprawie bardzo wielu podejrzanych osób". Z tego względu w połowie maja przeprowadzona została zmasowana akcja policji, prokuratury i władz celnych przy udziale 450 funkcjonariuszy, w trakcie której na obszarze całych Niemiec dokonano rewizji w mieszkaniach i biurach 20 podejrzanych osób. Obecnie sprawdza się dane z komputerów i dokumenty zarekwirowane w firmach.

Także prokuratura w Oldenburgu prowadzi już od kilku lat dochodzenie w podobnej sprawie. W międzyczasie wniesiono już oskarżenie, m.in. przeciwko kierownictwu jednej z rzeźni, należącej do konsorcjum Wiesenhof.

''Deutsche Welle''

Zobacz także
 • Kadr z rozmowy z ofiarą traffickingu Zdradzeni i sprzedani. "Najpierw przestają płacić" [RELACJE OFIAR HANDLU LUDŹMI]
 • Fauvette Vincent w schronisku w Manaus, Brazylia Stracili wszystko w trzęsieniu ziemi. Uciekli do Brazylii przed biedą. Tam też ją znaleźli
Komentarze (157)
Polacy i Rumuni pracują w niemieckich rzeźniach w niewolniczych warunkach. Jest śledztwo
Zaloguj się
 • sniezka55

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba , Jan Maria Rokita ma rację ,, Niemcy nas biją''

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  Niemcy zrobią następny film o polskich bandytach, co przyjeżdżają do nich i zabijają dobre, grzeczne niemieckie zwierzęta, mądrzejsze od polskich zabójcow zwierzat, - co, jeszcze tacy chcą płacy ???

 • lactum

  0

  Dobry tytul, Czechow, Wegrow oszczedzono i nie zniewolono.

 • sniezka55

  Oceniono 2 razy 0

  Coś mi tu nie pasuje. I nikt w tych rzeźniach nie zgłaszał kradzieży mięsa???

 • sniezka55

  Oceniono 1 raz 1

  A to dopiero świnie w tych rzeźniach !

 • sniezka55

  Oceniono 2 razy 0

  To w końcu było wyzwolenie w maju 1945 roku czy nie ?

 • lehoo

  Oceniono 3 razy -1

  Oj tam, oj tam. Trzy godziny pracy w nocy to zaraz niewolnictwo? Toć przecie cały dzień wolny mają.

 • dekarz55

  Oceniono 1 raz -1

  @gregory433
  Wlasnie zakladam portal gdzie beda zamieszczni pracownicy ktorych nie warto zatrudniac:):)

 • yanqu

  Oceniono 1 raz 1

  W końcu jakoś ta potęga niemiecka musi być budowana. Angole też nauczyli się tresować Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje