Ekspert o ataku w Pakistanie: Terroryści teraz się ukryją i skupią na wykorzystaniu zamachu PR-owo

- Po dokonaniu takiego zamachu organizacja terrorystyczna musi głównie dbać o własne bezpieczeństwo, często nie ma możliwości operacyjnych na dokonanie kolejnego ataku. Teraz będą musieli się gdzieś ukryć i skupią się na rozgrywaniu tego PR-owo i propagandowo - ocenia w rozmowie z portalem Gazeta.pl Krzysztof Liedel z Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
W rejonie góry Nanga Parbat w północnym Pakistanie uzbrojeni napastnicy zastrzelili dzisiaj w nocy 10 osób. Ofiarami byli wspinacze z Chin, Rosji i Ukrainy, którzy pozostali w bazie noclegowej. Zabito również ich przewodnika.

Do zamachu przyznały się dwie grupy, Jundullah i Tehrik-e-Taliban. Rzecznik pierwszej zaznaczył, że zamordowali obcokrajowców, ponieważ są oni ich wrogami. - Grupa Jundullah jest mocno zakorzeniona w nacjonalizmie, mniej w religii. Czyli nie tylko ci, którzy nie są fundamentalistami islamskimi, są ich wrogami, tylko w zasadzie wszyscy, którzy nie są w ich grupie - wyjaśnia Krzysztof Liedel, zastępca dyrektora departamentu bezpieczeństwa pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ekspert w zakresie terroryzmu międzynarodowego. Jak dodaje, terroryści z grupy Jundullah już wcześniej dokonywali zamachów na przyjezdnych, głównie turystów. - To jest dosyć turystyczny region, więc oni mają w co uderzyć. A chodzi im o to, by wyeliminować wszystkich obcych, którzy do nich przyjeżdżają - mówi Liedel.

Liedel: Teraz będą musieli się gdzieś ukryć i skupić na rozgrywaniu zamachu w mediach

Rzecznik drugiej grupy, która przyznała się do zamachu, twierdzi, że atak na wspinaczy był odpowiedzią za zabicie Waliura Rehmana. Była to druga osoba w hierarchii organizacji Tehrik-e-Taliban. Został on najpewniej zabity przez amerykańskiego drona w maju. - Ja bym do tych informacji podchodził raczej sceptycznie, z dużym dystansem. Przy każdym takim wydarzeniu wszystkie organizacje terrorystyczne próbują coś ugrać PR-owo. Jest zamach, można się do tego przyznać i jeszcze powiedzieć, że to dlatego, że nas wcześniej zaatakowaliście. Oczywiście, nie można wykluczyć, że była to forma jakiegoś odwetu, ale często chodzi po prostu o rozegranie danego ataku w mediach - mówi Liedel.

Liedel zaznacza, że terrorystom bardzo zależy na "reklamie" w mediach i prawdopodobnie teraz właśnie na tym się skupią. - Po dokonaniu takiego zamachu organizacja terrorystyczna musi głównie dbać o własne bezpieczeństwo, często nie ma możliwości operacyjnych na dokonanie kolejnego ataku. Teraz będą musieli się gdzieś ukryć i skupią się na rozgrywaniu tego PR-owo i propagandowo. Dobór celów wyglądał tak, że bardzo łatwo te sprawę umiędzynarodowić - atakujemy obcokrajowców, turystów, rządy różnych państw są zainteresowane, media również. Teraz najważniejsze jest wykorzystanie tego zamachu, spotęgowanie elementu propagandowego i spotęgowanie elementu strachu - tłumaczy ekspert.

Liedel jednak dodaje: - Oczywiście, nie można wykluczyć kolejnego zamachu, bo te ugrupowania są od siebie bardzo często niezależne. Łączy je wspólna ideologia i cele, ale mogą mieć różne plany.

Zobacz także
 • Widok na Nanga Parbat Atak na turystów w Pakistanie to zemsta za zabicie jednego z przywódców terrorystów
 • Nanga Parbat Brutalny atak na turystów w rejonie gór Nanga Parbat. 10 osób nie żyje
 • Budka z kawą, którą sprzedawał zamordowany chłopiec. Syria: publiczna egzekucja 14-letniego chłopca. "Bo obraził proroka"
Komentarze (25)
Ekspert o ataku w Pakistanie: Terroryści teraz się ukryją i skupią na wykorzystaniu zamachu PR-owo
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  0

  Mordowanie obywateli Europy Wschodniej za zbrodnie USA - jak wypranym z mózgu "pożytecznym idiotą" trzeba być żeby wierzyć w te brednie?
  Nie bez przyczyny ostatnio podczas wizyty w Muzeum Żydów w Moskwie Putin publicznie przyznał, że 80% przywódców Związku Sowieckiego było Żydami. Morderstwo jest aktem wojny pomiędzy Izraelem a Rosją, zemstą za blokowanie przez Rosję i Chiny rozwalenia Syrii za kawałki i realizacji planów Izraela.
  To nie przypadek, że zamordowani pochodzili z tych właśnie krajów. Nie przypadkiem jest również, że ta grupa terrorystyczna atakuje szyitów. A w to czy są z Pakistanu też należy wątpić. Oczywiście w "polskich" mediach nigdy nie przeczytacie kto stoi za tą grupą:
  'Israeli Mossad agents posed as CIA spies to recruit terrorists to fight against Iran'
  Foreign Policy magazine cites CIA memos from 2007-2008 that the Mossad recruited members of JUNDALLAH terror group to fight against Tehran; U.S. was reportedly furious with Israel and moved to limit joint intelligence programs.
  Mossad And India Spy Agency Team Up, Target Pakistan
  Dawajcie się dalej robić w balona, dzielic i judzic (DIVIDE ET IMPERA) przeciwko muzułmanom i krajom, gdzie są większością!
  Atak terrorystyczny w Woolwich ukazuje związek Saudów i Izraela.
  Salaficki Wahabizm jest antyislamski
  Dlaczego monarchie arabskie sprzymierzyły się z Izraelem przeciw szyitom?
  Kiedy w końcu się obudzicie i zrozumiecie, że głównym sponsorem światowego terroryzmu (już od czasów Sykariuszy, potem bolszewicy w Rosji, Irgun/Stern w Palestynie po II W Ś 0- Deir Yessin, hotel "Dawid", Egipt - afera "Lavona", Argentyna - zamach na AMIA, ostatnio Irak, Libia i Syria) jest zbrodniczy reżim Izraela?! Koncepcja "Wojny z terroryzmem" została przedstawiona po raz pierwszy przez Szatanhuja podczas konferencji w Jerozolimie w latach70.
  Plany (autorzy: Bernard Lewis, Oded Yinon, Sam Huntington ) dokonania "Clash of civilization" prowadzący do "bałkanizacji" pewnych państw i dominacji (czytaj o "Clean Break:Securing the Realm") jednego "wybranego" przed naszymi oczami właśnie się jest realizowany z coraz większym rozmachem.
  Izraelscy snajperzy zabili w Iraku ponad 400 żołnierzy USA
  Einstein: dyskusja o nowej partii w Palestynie, wizycie Menachema Begina i celach ruchu politycznego
  Iran-Argentina AMIA agreement shocks Israel
  Hasbarczycy i sajanie - nadal używacie oprogramowania Megaphone żeby się skrzykiwać do propagandy na wybranym forum czy macie jakiś nowy wynalazek? Pochwalcie się!
  Sajanie - izraelscy agenci w USA Żydowscy sajanie bardziej niebezpieczni niż komórki Al-Kaidy
  10 Tips for Dealing With Zionist Internet Megaphone Spam Machine of GIYUS
  Hasbara w polskim internecie Podręcznik o trollach Hasbary
  10 Israeli Counterterrorism (“mista’aravim,” Hebrew for “Disguised as Arabs”) Soldiers Hit
  pokazywarka.pl/6nuoxq/

 • derp971

  Oceniono 7 razy 3

  Bajki, legendy, bujdy i kłamstwa od lat. Irak ma broń masowego rażenia. Syria ma broń chemiczną. A Iran atomową. W Iraku ponad milion ofiar cywilnych od 2003, a "terroryści" jak byli nieuchwytni, tak są. Ale tylko w Afganistanie i Pakistanie. Bo już np. w Libii byli całkiem uchwytni i chętnie skorzystali z pomocy "niewiernych", dostarczających im broń, do zaprowadzenia demokracji i obalenia reżimu (Kadafiego, który kilka miesięcy wcześniej, pożyczył Sarkoziemu 50 MLN EURO, na kampanię prezydencką, a w jakim stanie jest Libia po "zaprowadzeniu demokracji", chyba każdy widzi). W Syrii też są całkowicie uchwytni, w końcu większość z nich, przywędrowała tam walczyć o wolność i demokrację, właśnie z Libii.

  O. Ostatnio np. (może miesiąc temu), niejaki John McCain (senator USA, jeden z tych co najgłośniej krzyczał o Irackiej broni masowego rażenia, która wyparowała i nigdy nie udało się jej odnaleźć, mimo zrównania kilku krajów z ziemią, a teraz równie głośno krzyczy o broni chemicznej Asada), odwiedził osobiście "nieuchwytnych" od lat terrorystów Al-Kaidy, zapewniając o poparciu i wsparciu (przerzutami broni z terytorium Turcji, dla dzielnych rewolucjonistów walczących z reżimem Asada...)

  A to wszystko, to nie są jakieś teorie spiskowe. Wszystko to są suche fakty, dostarczone m.in przez gadzinowskie korporacyjne media (99% własność megabanków, którym do końca naszych dni powinniśmy być wdzięczni, chociażby za obecną sytuację ekonomiczną świata - a to jeszcze nie koniec, kryzys się dopiero zaczyna!) oraz wszelkiej maści organizacje i agencje rządowe. Żeby nie być gołosłownym wkleję link, do ostatniego opisanego wydarzenia w tym teatrzyku: www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-22683261

  Resztę łatwo odnajdziecie w internecie sami, a że nie jest podane na tacy - przy okazji dokopiecie się do znacznie większej ilości ciekawostek, dotyczących "demokratycznych" rządów zachodu, złych terrorystów z którymi "walczą" itd...

 • calli

  Oceniono 8 razy 8

  Obama nazwany 'zbrodniarzem wojennym' i 'hipokrytą stulecia' podczas sesji irlandzkiego parlamentu - m.in. za niedawną decyzję znoszącą embargo na dostawy broni przez USA i NATOwskich zbrodniarzy dla islamskich terrorystów i dżihadystów walczących przeciwko legalnej i popieranej przez ponad 70% Syryjczyków władzy prezydenta Baszara al-Asada.

  Brawo Clare Daly! ;]

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CnJCvKA-oEU#at=501

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  I jeszcze jedno, @wiceherszt, bo mi sie zpomnialo:

  Czytaj:

  "Tourism in Pakistan has been stated by the Lonely Planet magazine as being the tourism industry's "next big thing".Pakistan, with its diverse cultures, people and landscapes attracted 1 million tourists in 2012"
  en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Pakistan
  I porownaj to z Polska, nawet w czasie Euro.:)))

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 3

  @ wiceherszt

  Kolejny, ktoremu sloneczko wyraznie szkodzi - z poczatkiem postu mozna sie zgodzic, ale koncowka od czapy: taaa.. GRU wspina sie na 8.000 metrow, by Ruskich dla propagandy wykonczyc.
  Bo jakiez inne panstwa sa Pakistanowi wrogie? Indie? Pakistan to przeciez zdeklarowany, jesli chodzi o czynniki oficjalne, sojusznik NATO.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 9 razy 3

  Proponuje Talibom, by zamiast mordowac Rosjan i Chinczykow w ramach zemsty na Amerykanach scieli glowe temu panu, co na obrazku wyzej. Im wsio rawno, kogo morduja, wystarczy, ze nie-Muslim, a przy okazji tymze czynem przysluzyliby sie Polsce i Polakom - o jednego 'dumb Pole' byloby mniej.:)

 • cezar85

  Oceniono 5 razy -1

  zaczęli wojnę z terrorem aby było bezpieczniej

  więc albo coś im nie poszło

  albo jestem zbyt wrażliwy

 • wiceherszt

  Oceniono 12 razy 4

  A w jakiż to sposób taki bezsensowny mord można wykorzystać PR-owo, tego już pan ekspert nie powiedział... W zasadzie mu się nie dziwię, gdyż wydźwięk propagandowy podobnego idiotyzmu będzie albo żaden albo taki, żeby "tam nie jechać, bo jakieś dzikusy mordują turystów".

  Szkoda również, że nie powiedział czegoś więcej o nacjonalistycznych terrorystach, którzy "nienawidzą wszystkich", ze szczególnym uwzględnieniem bogatych wspinaczy, którzy przyjeżdżają do ich górskiego Pierdziszewa tylko i wyłącznie po to, żeby powłazić na skały, na których nawet nie da się nic podeptać, bo nic tam nie rośnie. Nawet w przypadku skrajnego nacjonalizmu opartego na nienawiści do "obcych" nie spotkałem się z mordowaniem przyjezdnych którzy nie mieli, nie mają i nie będą mieli zamiaru osiedlenia się czy nawet dłuższego przebywania na danym terytorium.

  Mordów tego typu dokonywały raczej ugrupowania separatystyczne lub antyrządowe, w celu odcięcia lokalnie rządzących od źródła dochodów, jakim jest turystyka. Coś takiego może jednak zadziałać w krajach typowo turystycznych, takich jak Egipt albo Kenia, nie zaś w Pakistanie, do którego nie jeździ nikt kto naprawdę nie musi albo bardzo nie chce, tak jak alpiniści.

  Podsumowując - analizy o nacjonalistach czy islamistach można włożyć między bajki, które jak widać są codzienną lekturą pana z BBNu. W tym przypadku wchodzi w grę raczej zwykły napad rabunkowy zorganizowany przez całkiem zwykłych zbójów, sprytnie przedstawiony jako akt terroryzmu (na zasadzie - niech sobie wojsko i policja ściga jakichś Jundullahów a my tymczasem ulotnimy się do Peszawaru czy innego Lahore) bądź też działalność tajnych służby któregoś z wrogich Pakistanowi mocarstw. W takim przypadku celem byłby faktycznie czarny PR skierowany do "Zachodu", którego przedstawiciele w przypadku jakiegoś konfliktu z udziałem Pakistanu powiedzą wtedy "Aaa, to te dzikusy co mordują naszych turystów! Niech obrywają, dobrze im tak!".

 • mniklasp

  Oceniono 6 razy 0

  PR belkot polskiego "eksperta"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje