Deszcz, burze i grad w całym kraju. Meteorolodzy ostrzegają przed wzbieraniem rzek

23.06.2013 11:25
Chmury nad Białymstokiem

Chmury nad Białymstokiem (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Lato zaczyna się mokro i pochmurnie. Na dzisiaj IMGW prognozuje deszcz w całym kraju. Szczególnie dotkliwie pogoda da się we znaki mieszkańcom wschodniej części kraju - tam przejdą burze, którym może towarzyszyć grad.
Jak informuje IMGW, nad całą Polską zalegają chmury. Na zachodzie przyniosą one przelotny deszcz, a na pozostałym obszarze miejscami gwałtowny deszcz, a także burze i silny wiatr.

Od Podlasia, Warmii i Mazur, przez centralną Polskę, po Lubelszczyznę, Małopolskę i Podkarpacie Instytut przewiduje burze, którym lokalnie towarzyszyć może grad. Podczas burz prędkość wiatru będzie w porywach dochodziła do 70 km/godz.

Im dalej na południe, tym deszcz będzie bardziej intensywny. Prognozy IMGW wskazują, że na Mazowszu, w woj. świętokrzyskim i Małopolsce może spaść lokalnie do 40 mm deszczu, a na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie suma opadów wyniesie miejscami nawet 50 mm. Instytut ostrzega, że intensywny deszcz będzie powodować gwałtowny wzrost poziomu wody w dopływach Wisły w południowo-wschodniej części kraju.

Ostrzeżenia przed wzbieraniem rzek

W województwach świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim woda w rzekach sięgać może dolnej części strefy stanów wysokich. Lokalnie wodowskazy mogą pokazywać przekroczenia stanów ostrzegawczych, a w niektórych punktach istnieje prawdopodobieństwo, że poziom wody przekroczy stany alarmowe. Ostrzeżenie przed wzbieraniem wody dotyczy zlewni rzek: Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, Wisłoki, Wisłoka, Sanu, Skawy, Raby, Szreniawy, Uszwicy, Dunajca, Ropy, a także Wieprza i Bugu (po Krzyczew).

Ostrzeżenia przed wzrostem poziomu wód wydane przez IMGW obowiązują do poniedziałku rano, jednak przekroczenia stanów ostrzegawczych na Bugu będą się utrzymywać.

Zachmurzenie i deszcz, które zdominowały pogodę, to wynik obszaru podwyższonego ciśnienia, w jakim znajduje się Polska. We wschodniej części kraju temperatura nie przekroczy dziś 29 st., tymczasem na zachodzie i wybrzeżu temperatura będzie o kilka stopni niższa.

Zobacz także
Komentarze (10)
Deszcz, burze i grad w całym kraju. Meteorolodzy ostrzegają przed wzbieraniem rzek
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 8 razy 2

  "bogobojny" naród na ścianie wschodniej nie chodzi do kościółka...
  ot i bozia przypomina...
  fakt faktem że wczoraj to było nieźle.
  co nie zmienia faktu że kościółek/wizyty mam w dupie.

 • gregory433

  Oceniono 6 razy 4

  Czekam na ten deszcz,czekam i nie pada.Nawet lepiej,jest 15.30 i nawet chmur nie ma tylko cały czas świeci słońce.Meteorolodzy już nawet nie umiecie prognozować pogody na ten sam dzień,to po co nam meteorolodzy?

 • szpak.nie

  Oceniono 3 razy 1

  A w Warszawie pierogi z nieba lecą, taki cud przed referendum.

 • msypa

  Oceniono 3 razy 3

  Na świętego Hieronima to jest deszcz, albo go nima.

 • napletgandalfa

  Oceniono 9 razy 7

  www.sat24.com/pl
  Meteorolodzy,nie pijcie...

 • klan_fan

  Oceniono 3 razy 3

  No to kurka jak będzie?????
  Ktoś wie ?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 6 razy 6

  antistorm.eu/

 • as-zalogowany

  Oceniono 47 razy 41

  Ja chciałbym ostrzec meteorologów - jeszcze jedna taka prognoza i porozmawiamy inaczej.

  A co, tylko oni mogą mi grozić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje