Ekwador: Snowden poprosił nas o azyl

23.06.2013 10:20
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. The Guardian REUTERS)

Samolot linii Aerofłot z Hongkongu z byłym pracownikiem CIA Edwardem Snowdenem na pokładzie wylądował na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie - poinformowały władze portu. Niedługo po przybyciu Snowdena do Rosji minister spraw zagranicznych Ekwadoru poinformował na Twitterze, że Amerykanin poprosił władze tego państwa o azyl. Prawdopodobnie tam teraz uda się Edward Snowden.
Były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden dobrowolnie opuścił Hongkong samolotem Aerofłotu i udał się do "kraju" - powiadomiły tamtejsze władze. Media spekulowały, że Snowden przez Moskwę leci na Kubę, Islandię lub właśnie do Ekwadoru.

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że nie zna miejsca pobytu Snowdena ani też jego planów. Według źródeł dyplomatycznych, nie otrzymano od Snowdena prośby o azyl polityczny w Rosji. Dziś wieczorem do sprawy włączyły się władze Ekwadoru. - Rząd Ekwadoru otrzymał od Edwarda Snowdena prośbę o azyl - napisał na Twittrerze Ricardo Patino, minister spraw zagranicznych tego państwa. Na razie nie wiadomo, czy Amerykanin otrzyma azyl. Wiadomo natomiast nieoficjalnie, że USA unieważniły paszport Snowdena.

Oskarżony o bezprawne ujawnienie tajnych informacji

W piątek źródła w Waszyngtonie ujawniły, że rząd USA oskarżył Snowdena o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej. Źródła te zapowiedziały wówczas, że rząd zamierza wystąpić do władz w Hongkongu o ekstradycję Snowdena.

Dziennik "Washington Post" informował, powołując się na anonimowe źródła, że Snowden został oskarżony o szpiegostwo, kradzież i bezprawne użycie mienia państwowego. "WP" zaznaczał, że USA mają umowę o ekstradycji z Hongkongiem, ale nie dotyczy ona przestępstw o charakterze politycznym, a za takie uważane jest szpiegostwo.

Snowden wyjechał do Hongkongu 20 maja. Potem przekazał brytyjskiemu "Guardianowi" oraz "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że NSA i inne amerykańskie służby bezpieczeństwa śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie, zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Zobacz także
Komentarze (135)
Zaloguj się
 • kalendarz13

  Oceniono 119 razy 61

  Dlaczego ucieka ?
  Przecież mógł ( jak jeden były premier, któremu wydaje się , że jest prezydentem bo go nie wybrali tylko przez pomyłkę rodacy ) oświadczyć , że nie ma czasu na prokuraturę bo przymierza się do przejęcia władzy , i tyle !

  Miał by chłop spokój !

 • gm0711

  Oceniono 65 razy 57

  Trzeba przyznać, że gość jest odważny.

 • verjad

  Oceniono 99 razy 51

  To tragiczne, ale wiele wskazuje na słuszność następującej konkluzji:
  Kuba, Wenezuela, Ekwador - ostatnie oazy nieskrępowanej wolności obywatelskiej, z poszanowaniem podstawowych praw człowieka.

 • czyzyk331

  Oceniono 49 razy 33

  Ja pytać jaka to różnica w tekstach:
  Dziennik "Washington Post" informował, powołując się na anonimowe źródła, że Snowden został oskarżony o szpiegostwo, kradzież i bezprawne użycie mienia państwowego.>
  "Trybuna Ludu": Pułkownik Kukliński został oskarżony o szpiegostwo, kradzież i bezprawne użycie mienia państwowego.>

 • pompon.vonflaushigen

  Oceniono 100 razy 22

  Żal chłopaka.
  Wydaje się, że WIELKI KRAJ MAŁYCH ŻÓŁTYCH LUDZI nie jest zainteresowany w popieraniu wolności Internetu i prawa do prywatności, za to CAR PUTIN chętnie zfotografuje się ze Snowdenem.
  Choćby tylko żeby podnieść ciśnienie pewnemu BIAŁEMU MUŻYNOWI ZZA WIELKIEJ WODY.

 • doomsday

  Oceniono 23 razy 17

  @blue911

  Z tym możliwym zestrzeleniem samolotu , kiedy będzie leciał do Ekawadoru masz zupełną rację. Nie byłby to precedens . 27 czerwca 1980 roku siedem myśliwców NATO ( amerykańskie i francuskie) próbowały zestrzelić samolot libijski z Kadafim na pokładzie, który wracał z Warszawy do Tripolisu . Pomylili w zamieszaniu właściwy cel z samolotem pasażerskim włoskim. 81 osób spadło do morza w okolicach Palermo . Włosi lecieli z Bolonii do Palermo, rodziny z dziećmi na wakacje , mieli dwie godziny opożnienia.. Nikt nie przeżył . Prawda została oficjalnie potwierdzona przez Włoskie władze dopiero kilka miesięcy temu :

  en.wikipedia.org/wiki/Aerolinee_Itavia_Flight_870
  Aż starch przeraża, jak Polacy dali się manipilować CIA I jej szczekaczce "Wolnej Europie" w czasach
  PRL-u.Teraz dopiero okazuje się jakie to wartości reprezentował i reprezentuje tzw. Zachód.

 • rabbinhood

  Oceniono 24 razy 16

  AlJazeera podaje że leci do Moskwy, stamtąd do Hawany, a stamtąd do Wenezueli.

 • kor102

  Oceniono 27 razy 13

  Może warto by zacytować klasyka; "....kiedyś, gdzieś poleci i sprawa rozwiąże się sama......"

  www.youtube.com/watch?v=ufMcILtz-zE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje