Pakistan: Zastrzelono dziewięciu turystów i ich przewodnika

23.06.2013 08:25
Turyści oraz ich przewodnik zostali zastrzeleni w nocy z soboty na niedzielę w północnym Pakistanie. Cudzoziemcy przyjechali na ten teren, aby wspinać się po górach

Turyści oraz ich przewodnik zostali zastrzeleni w nocy z soboty na niedzielę w północnym Pakistanie. Cudzoziemcy przyjechali na ten teren, aby wspinać się po górach (Fot. Musaf Zaman Kazmi AP)

Dziewięciu cudzoziemców: obywateli Rosji, Ukrainy i Chin zostało zastrzelonych dzisiaj w nocy w północnym Pakistanie - podała lokalna policja. Według różnych źródeł byli to wspinacze lub turyści. Zginął również ich pakistański przewodnik.
- Ci cudzoziemcy to nasi wrogowie (...), będziemy w przyszłości dokonywać dalszych takich ataków - oświadczył rzecznik Jundullah, Ahmed Marwat, cytowany przez Reutera. Atak potępił premier Nawaz Sharif. - Takie czyny, okrutne i nieludzkie, nie będą tolerowane. Podejmiemy wszelkie wysiłki, by Pakistan był bezpiecznym miejscem dla turystów - oświadczył premier.

Zabici cudzoziemcy - pięciu Ukraińców, trzech Chińczyków i Rosjanin - znajdowali się w rejonie niedaleko bazy, z której korzystają wspinający się na Nanga Parbat, jeden z dziewięciu najwyższych szczytów świata. Według niektórych źródeł byli to wspinacze, którzy zamierzali wejść na szczyt i znajdowali się w bazie, ale inne źródła podają, iż przebywali w prywatnym hotelu. W ataku zginął również ich pakistański przewodnik.

Według agencji Reutera jest to pierwszy przypadek ataku na zagranicznych turystów w malowniczym rejonie Gilgit-Baltistan, graniczącym z Chinami i Kaszmirem. Wcześniej w regionie tym dochodziło do aktów przemocy przeciwko mniejszości szyickiej.

Zobacz także

Najnowsze informacje