Papież: Nie jestem księciem, wolę pracować

23.06.2013 08:10
Papież Franciszek

Papież Franciszek (AP/Reuters)

"Nie jestem renesansowym księciem, który słucha muzyki zamiast pracować" - te słowa papieża Franciszka do jego współpracownika przytoczyły media po tym, gdy wczoraj nie przyszedł na koncert symfoniczny w Watykanie. Na papieża czekało kilka tysięcy osób.
Nieoczekiwana nieobecność papieża na koncercie orkiestry telewizji RAI w Auli Pawła VI z okazji Roku Wiary, transmitowanym przez publicznego nadawcę, którego całe kierownictwo wraz z przedstawicielami świata polityki zasiadło na widowni, potwierdza, że nie lubi on uroczystości z udziałem establishmentu i ceremoniałów.

Nie przepada też, jak ujawniono, za takimi koncertami. Tego typu gale nie są dla niego - podkreślają włoskie media. Papież woli pracować - zauważa się w komentarzach.

Wszystko wskazuje na to, że po tym zdarzeniu Watykan odstąpi od organizowania koncertów na cześć papieża, których wiele odbyło się w auli audiencji za pontyfikatu Benedykta XVI, wielkiego melomana.

Obowiązki nie do przełożenia

Przed niemieckim papieżem występowały najlepsze orkiestry symfoniczne i chóry z całego świata pod batutą najsłynniejszych dyrygentów. Podobne koncerty organizowano też dla Jana Pawła II.

Prezes publicznego włoskiego radia i telewizji RAI Anna Maria Tarantola zdążyła jeszcze przed rozpoczęciem transmisji udzielić wywiadu swojej stacji, w którym powiedziała, że za chwilę spotka się z papieżem. Gdy czekano na jego wejście, arcybiskup Rino Fisichella, którego Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji przygotowała tę muzyczną galę, ogłosił w Auli, że Franciszek nie mógł przyjść z powodu "obowiązków nie do przełożenia".

Watykan wyjaśnił jednocześnie, że to nie kłopoty zdrowotne były przyczyną nieobecności oczekiwanego papieża. Potwierdzeniem tych słów było to, że na widowni w auli siedział osobisty lekarz Franciszka oraz jego sekretarze.

Całe popołudnie przyjmował kolejnych gości

Portal Vatican Insider poinformował, że całe sobotnie popołudnie Franciszek spędził w pokoju do pracy w swej rezydencji, czyli w Domu świętej Marty, przyjmując kolejnych gości. Według tego portalu, papież prowadził między innymi rozmowy z niektórymi przybyłymi do Rzymu watykańskimi dyplomatami. Konsultacje te poprzedzają coraz bardziej oczekiwaną reformę Kurii Rzymskiej, przede wszystkim zmiany w Sekretariacie Stanu, które obecnie uważa się za najpilniejsze zadanie do zrealizowania.

Puste krzesło dla papieża w Auli Pawła VI stało się następnym wiele mówiącym symbolem zmian za Spiżową Bramą - twierdzą watykaniści.

Zobacz także
Komentarze (132)
Papież: Nie jestem księciem, wolę pracować
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Trudno znaleźć czas na koncerty, gdy Chrystus Ubogi potrzebuje pomocy. Rozumiem i tu Papieża. Ja też bym nie poszedł. Wolałbym posłuchać w pośpiechu tanga "San Jose de Flores", ozdoby dzielnicy, z której Papież pochodzi. Sam słuchałem tego tanga wielokroć, gdy byłem Argentyńczykiem naturalizowanym. Mówi o cennych wspomnieniach ciężkich przeżyć życiowych ludzi biednych i bezdomnych. Muzyka piękna i szlachetna, choć nie "koncertowa". Mówi o człowieku biednym, który powraca bez niczego do swoich rodzimych stron, zbyt dumnego, by być dla nich ciężarem: "San Jose de Flores, mas vale que nunca a mi que soy joven me vengas cuidar"...

 • czarnymwczarne

  Oceniono 2 razy 2

  Głosuj na Największy Absurd KK:

  www.czarnymwczarne.pl/index.php/component/k2/item/26-sonda

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Nie życzy sobie koncertów na swoją cześć, i tyle. Kolejny prztyczek w nos książętom Watykanu i lokalnym, także naszym.
  A cóż na to arcybiskup generał dywizji Leszek Sławoj Głódź na swoich książęcych włościach w parku w Oliwie, otrzymanym za darmo od miasta na użytek sakralny t.j. na hodowlę danieli? Czyż to prawda, że na gwałt chce odkupić te 220 kg białej kiełbasy, z którą to kiełbasą (kupioną na żurek świąteczny przez wojsko, przecież nie przez niego) leciał do Afganistanu, aby pobłogosławić tam naszych żołnierzyków? Na Okęciu, przy starcie, kiełbasa w samolocie była, a w Bagram, po wylądowaniu, już jej nie było - szukali, szukali ale w końcu obeszli się smakiem.

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Ależ tu głupki - nieuki bzdury wypisują o "papieżach - renesansowych książętach", którzy Watykan wybudowali, co ich wielką zasługą jest, a Franek to kawał ciemnego gbura. Najważniejszym z tych książąt był Aleksander IV Borgia, który zamienił Watykan w burdel, stręczyciel i truciciel, który, żeby dokończyć budowę wspaniałej bazyliki Św. Piotra (główny obiekt chwały) zaczął kupczyć wiarą, czyli na wielką sprzedawać odpusty (czyli odpuszczenie wszelkich grzechów za kasę). Skończyło się dla Rzymu raczej przykro, bo Luter wkurzony tym procederem i zamienianiem Watykanu w zamtuz stworzył protestantyzm i połowa Europu oderwała się od kościoła katolickiego. Franek próbuje ratować KK przed podobną katastrofą, ale ja nie za zbytnio wierzę, że mu się to uda.
  Podobnie Polacy zniesmaczeni zmaterializowaniem naszych książąt kościoła, kryciem skandali obyczajowych i wtrącaniem się do polityki po stronie Radia Maryja, PiSu, sekty katyńskiej, wszelkiego wstecznictwa i antysemityzmem odchodzą coraz bardziej od KK. Bawcie się tak dalej, chłopcy...:)))

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem obojętny religijnie, ale ten Franek coraz bardziej mi się podoba. Naszym dostojnym biskupom - książętom udzielnym pewnie coraz bardziej on psuje humor. Jeśli ktoś chce kupić mało używaną, w dobrym stanie, czarną luksusową limuzynę, to niech uważa - mogą być niezłe okazje...:))

 • maxymus1

  Oceniono 5 razy 5

  Może nie z tego świata ON jest?

 • tadek-1

  Oceniono 6 razy -2

  Prymityw.

 • pike_bishop

  Oceniono 6 razy 2

  papież powiedział, zaśpiewał i pierdnął

  mam w dupie to co "mówi" (a pr pisze)
  niech się weźmie za ROBOTĘ, i zrobi wreszcie porządek z polskim BURDELEM

 • zbiggor

  Oceniono 6 razy 0

  Zawsze znajda sie psy ktore beda ujadaly cokolwiek napisanoby na temat papierzy czy kk. Placa wam za to czy macie tyle piany w pyskach ze musicie je otworzyc? Stawiam na to pierwsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje