Brazylia: Protestujący próbowali wedrzeć się na stadion, gdzie grano mecz Japonia - Meksyk

23.06.2013 07:41
Protesty w Brazylii

Protesty w Brazylii (Fot. Andre Penner AP)

Ponad 60 tysięcy ludzi protestowało wczoraj w brazylijskim mieście Belo Horizonte przeciwko korupcji i niesprawiedliwości społecznej w ich kraju. Doszło do starć z policją. Protestujący próbowali wedrzeć się na stadion, gdzie odbywał się mecz Japonia - Meksyk.
Policję zaatakowały liczne grupy demonstrantów. Siły porządkowe odpowiedziały gazem łzawiącym. Według brazylijskich mediów, podczas starć rannych zostało wiele osób, zarówno policjantów, jak i demonstrantów. Demonstranci próbowali wedrzeć się na stadion w Belo Horizonte, gdzie właśnie rozgrywany był mecz między Japonią a Meksykiem w ramach piłkarskiego Pucharu Konfederacji, ale zostali powstrzymani przez policję.

Do antyrządowej demonstracji, choć nie tak licznej jak w Belo Horizonte, doszło także w mieście Salvador przed meczem Brazylia - Włochy. W mieście Santa Maria na południu kraju protestowało ponad 30 tysięcy ludzi, tyle samo w Sao Paulo.

Demonstracje, które rozpoczęły się blisko dwa tygodnie temu od protestu przeciwko 20-procentowej podwyżce cen biletów komunikacji, przerodziły się w największy od dziesięcioleci wybuch niezadowolenia prawie ze wszystkiego, poczynając od złego stanu oświaty, służby zdrowia i innych służb publicznych a kończąc na korupcji i olbrzymich kosztach zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich w Brazylii.

Prezydent Dilma Rousseff zapowiedziała w piątek w telewizyjnym wystąpieniu m.in. reformę systemu oświaty i opieki zdrowotnej. Obiecała także spotkać się z przywódcami protestów, ale tylko tych, które miały charakter pokojowy.

Zobacz także
Komentarze (14)
Brazylia: Protestujący próbowali wedrzeć się na stadion, gdzie grano mecz Japonia - Meksyk
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 3

  Z druga Japonia nie wyszlo, z druga Irlandia nie wyszlo, moze zacznijmy w Polandii robic druga Brazylie?!?
  (tyle, ze ostatnie duze zrywy i protesty to byly w polandii na poczatku lat 80-tych - i jakie gowno z tego wyszlo widac dzis na kazdtm kroku)
  _____________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • anthrax_2

  Oceniono 6 razy 4

  Brazylijski rząd myślał że jak zorganizuje igrzyska to obywatele zapomną o chlebie
  Identycznie było w Polsce
  Dla Polaków też jest ważniejsze euro w kieszeni od EURO 2012

 • thorgallpl

  Oceniono 13 razy 11

  podwyzki 20% a oni lamentuja. zapraszamy do polski. tutaj o takich podwyzkach mozna pomarzyc. regula jest duzo wiecej;)a wsyscy siedza na dpach,klna,ale grzecznie placa. polacy to niewolnicy z niskim poczuciem wartosci.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 26 razy 26

  Jeszcze kamyczek do ogródka: brazylijski kongres przegłosował uchwałę, która wykluczy FIFA z płacenia podatków od zysków w Brazylii. Był to jeden z warunków, gdy kraj ubiegał się o możliwość zorganizowania imprezy. - czemu tego w artykułach o protestach nie ma, pismaki?

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 24 razy 14

  Buntujące się społeczeństwa Turcji i Brazylii rozpoczęły więc walkę nie o uwłaszczenie, nie o nacjonalizację gospodarki, lecz o wolność pracowniczą, której podstawowym signum jest względna równowaga finansowa obywateli danego kraju. Turcy i Brazylijczycy pokazują nam, obywatelom Polski, to, jak walczyć o wolność, o prawo do nie bycia niewolnikiem. Czy Polacy pójdą w ślady Turków i Brazylijczyków? Czy nastanie liberalna Globalna Wiosna Ludów?

  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/673462,turcja-brazylia-kiedy-polska.html
  W polsce jest podobnie; teraz musimy płacić za mit zieonej wyspy; nawet posiadanie sedesu jest podatkowane:)
  Za zieloną wyspę, finansowaną z funduszy unijnych, mieszkańcy wielu polskich miast płacą lub będą płacili w formie podatku od prawa do robienia kupy. Dla wielu rodzin wydatek roczny ponad 2000 złotych na opłacenie „zasranego podatku” z pewnością spowoduje to, że w co najmniej jednym miesiącu będą one jadły szczaw i robiły kupę na zielono. Komuniści długo doili społeczeństwo polskie. W końcu dłużej nie dało się ciągnąć tego procederu. Obecnie partie władzy (PO, PiS, SLD i PSL) powtarzają tę samą praktykę. W każdej chwili może wybuchnąć „Powstanie Młodych”. Jak długo bowiem można dawać się wykluczać społecznie? W końcu prawo do „wysrania i wysikania się” jest także prawem człowieka. Póki co – kibicujmy Turkom !!!

  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/672602,mit-zielonej-wyspy-czy-polska-mlodziez-pojdzie-w-slady-turkow.html

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 17 razy 1

  Brasil to największy kraj katolicki na świecie - 4 lata temu podpisali konkordat z pijawkami z Watykanu i zaczęła się jazda po bandzie!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 6 razy 4

  Już nawet igrzyska dla motłochu nie mają takiej siły jak dawniej ... a Braziłki wręcz kochają kopaną - czyżby powtórka z 19-wiecznej wiosny ludów?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 35 razy 19

  Ci Brazylijczycy nic nie kumają :) Władze chcą im igrzyska zapewnić i to w dużym nasileniu [Puchar Konfederacji, MŚ w kopaninie i igrzyska], żeby dumę poczuli, że ich wielki kraj na wszystko stać [mają nawet swoją agencję kosmiczną], a oni się chleba domagają. Nie samym chlebem człowiek żyje :)

  Tam się bajzel zacznie, gdy na wierzch zaczną wychodzić przekręty przy organizacji tych imprez i sumy - liczone w miliardach $ - które przy tej okazji zostały przekręcone.

 • labandera

  Oceniono 16 razy 4

  www.youtube.com/watch?v=oSpqj3V0s2E
  Świat zbudził się za moim oknem
  Bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao
  Wciągnęło moje myśli w światło słońca
  Bo są rzeczy które muszę zrobić
  Życz mi szczęścia, muszę cie opuścić
  Bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao
  z moimi przyjaciółmi idę do miasta
  Zamierzamy zatrząść bramami piekła
  I chce im powiedzieć - chcemy im powiedzieć
  Bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao
  Na nasze słońce nie trzeba mieć koncesji
  I wierzymy że ci dranie padną martwi
  Następnym razem zobaczysz mnie gdy będę się śmiał
  Bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao
  będę w więzieniu albo w TV
  I powiem słońce przygnało mnie tu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje