Demonstranci rzucają w policję goździkami. Służby odpowiadają armatkami wodnymi

22.06.2013 19:39
Policja atakuje demonstrantów armatkami wodnymi na placu Taksim

Policja atakuje demonstrantów armatkami wodnymi na placu Taksim (Fot. MARKO DJURICA REUTERS)

Turecka policja użyła wieczorem na placu Taksim w Stambule armatek wodnych, by rozproszyć kolejny wielotysięczny protest przeciwko konserwatywnemu rządowi premiera Recepa Tayyipa Erdogana. Zanim uruchomiono polewaczki, protestujący obrzucili czerwonymi goździkami kordon policjantów zbliżających się w ich stronę.
Tłum szybko się rozproszył, kiedy policja użyła armatek. Zaparkowano je w kilku punktach, blokując wejście na plac, by nie dopuścić do powtórnego zgromadzenia się ludzi. Wcześniej zgromadzeni skandowali hasła, m.in. "Taksim jest wszędzie", oraz powiewali flagami z napisem "Solidarność z Taksim".

Podczas ponadtrzytygodniowych manifestacji, które zaczęły się od protestu przeciw przebudowie placu i likwidacji sąsiedniego parku Gezi, mieszkańcy okolicznych domów walili w garnki i patelnie na znak solidarności z protestującymi. Demonstrujący krzyczeli w stronę policjantów: "Policjo, nie zdradzaj swego narodu!". Demonstracje te przerodziły się w protesty wobec autorytarnym tendencjom rządu i próbom umiarkowanej islamizacji kraju.

Kolejne zatrzymania w Turcji

Dziś w Ankarze i Stambule aresztowano kolejnych 31 demonstrantów, a według tureckiego dziennika "Hurriyet" od czasu wybuchu protestów pod koniec maja aresztowano w sumie 55 osób.

Gazeta zauważa, że w ostatnim czasie protesty gromadziły zdecydowanie mniej ludzi niż wcześniej. Przed tygodniem siły bezpieczeństwa po raz drugi "oczyściły" plac Taksim i sąsiadujący z nim park Gezi z demonstrantów.

Erdogan: Brazylia padła ofiarą tych samych wrogich sił

Erdogan oświadczył, że Brazylia, gdzie od kilku dni dochodzi do masowych antyrządowych demonstracji, padła ofiarą tych samych, bliżej niesprecyzowanych wrogich sił, które jego zdaniem doprowadziły do wybuchu protestów w Turcji. - Ci, którym nie udało się w Turcji, teraz robią wszystko, co w ich mocy, w Brazylii - powiedział turecki premier, przemawiając przed tysiącami zwolenników w mieście Samsun na północy kraju.

Demonstracje w Brazylii rozpoczęły się od protestu przeciwko 20-procentowej podwyżce cen biletów komunikacji i przerodziły się w największy od dziesięcioleci wybuch niezadowolenia z powodu m.in. złego stanu oświaty, służby zdrowia i innych służb publicznych, a także olbrzymich kosztów zbliżającego się piłkarskiego mundialu i olimpiady w Brazylii.

Zobacz także
Komentarze (38)
Demonstranci rzucają w policję goździkami. Służby odpowiadają armatkami wodnymi
Zaloguj się
 • kaligula123

  0

  marnie to widzę :(

  superportfel.pl/puccini-c-23_48.html

 • baby1

  0

  Nie wróżę Egiptowi spokoju. Jak się otworzyło puszke Pandory, to nie prędko zło się spowrotem do niej zagoni.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 1

  Bo kwiaty należy podlewać.

 • likierski

  Oceniono 6 razy 6

  My jestesmy dla wszystkich I wszedzie dla wladz terrorysci.Bedzie wesolo jak ten caly cyrk skonczy sie ,jak dla dwojga kiedys w Rumunii.

 • anthrax_2

  Oceniono 9 razy 7

  Była już kiedyś rewolucja goździków,w Portugalii
  Manifestanci wkładali goździki w lufy karabinów stojących naprzeciwko żołnierzy
  Nie mieli odwagi strzelać,
  Ale Portugalia to wspaniały kraj ze wspaniałym narodem
  A w Polsce żołnierze strzelali do manifestantów
  Upadek cywilizacji
  I buractwo nadal przy korycie

 • bezprym47

  Oceniono 8 razy 4

  To długofalowy plan islamizacji świata. Najpierw świecki Egipt uległ neoislamistom, teraz Erdogan niszczy dziedzictwo Ataturka. A słyszeliście, że radykalne muslimy chcą wysadzić piramidę Cheopsa bo jest pomnikiem pogaństwa. Żenada i zgroza. Jak Zachód się nie ogarnie, to padnie.

 • bezprym47

  Oceniono 10 razy 10

  Ataturk wprowadził Turcję do cywilizowanej Europy. Erdogan zwariował niszcząc jego dziedzictwo. W UE go nie chcą. Za chwilę wyleci z NATO.

 • bozmat

  Oceniono 11 razy -3

  I weźcie Turków do Europy......

 • gtpress

  Oceniono 1 raz -1

  soltys globalnej wioski nie przewidzial, ze spieszeni /fu$volk/ wszystkich Krajow moga sie polaczyc.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje