Policja wzięła szturmem biuro Ruchu Praw Człowieka w Moskwie

22.06.2013 18:22
Policja wzięła szturmem biuro Ruchu Praw Człowieka w Moskwie

Policja wzięła szturmem biuro Ruchu Praw Człowieka w Moskwie (Nicolay Sidorov/Public domain)

Siły specjalne policji OMON wzięły dziś w nocy szturmem biuro niezależnego Ruchu Praw Człowieka w Moskwie. Wszystkich pracowników wyrzucono na ulicę. Co najmniej siedem osób doznało obrażeń.
Poturbowany został m.in. lider tej jednej z najbardziej zasłużonych organizacji pozarządowych w Rosji 72-letni Lew Ponomariow, którego zepchnięto ze schodów. Wśród poszkodowanych jest też przywódca demokratycznej partii Jabłoko Siergiej Mitrochin. Świadkowie relacjonowali, że w operacji specjalnej przeciwko Ruchowi Praw Człowieka uczestniczyli też funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Całą akcję filmowała prokremlowska telewizja NTV.

Operacja rozpoczęła się w piątek po południu, kiedy to do biura organizacji wkroczyli prokuratorzy pod osłoną policjantów. Zażądali od jego pracowników, by ci natychmiast je opuścili. Następnie wymienili zamki w drzwiach wejściowych, a także odcięli prąd i wodę.

Policja: Aktywiści są tam bezprawnie

Według prokuratorów aktywiści Ruchu Praw Człowieka zajmują lokal w Małym Kisłowskim Zaułku, w centrum rosyjskiej stolicy, bezprawnie. Przedstawiciele organizacji temu zaprzeczają, twierdząc, że umowa najmu wygasa 30 czerwca. Utrzymują też, że prowadzą negocjacje w sprawie jej przedłużenia.

Pomieszczenia zajmowane przez organizację należą do moskiewskiego departamentu ds. majątku miejskiego. Struktura ta twierdzi, że w połowie lutego wypowiedziała umowę, o czym przez pocztę zawiadomiła Ruch Praw Człowieka. Ten ripostuje, że żadnego listu w tej sprawie nie otrzymał.

Lider Ruchu Praw Człowiek Lew Ponomariow określił postępowanie urzędników mianem "przestępczego przejęcia lokalu". Podkreślił przy tym, że jego organizacja wynajmuje te pomieszczenia od 13 lat. Wieczorem na miejsce przyjechał rzecznik praw obywatelskich Władimir Łukin, jednak policjanci nie wpuścili go do budynku, w którym mieści się biuro Ruchu Praw Człowieka. Wkrótce po jego odjeździe OMON przystąpił do szturmu.

Policja: "Nie było szturmu"

Dziś Główny Urząd Spraw Wewnętrznych w Moskwie zaprzeczył, jakoby to policja szturmowała lokal organizacji. Urząd oświadczył, że biuro zajęli pracownicy prywatnej firmy ochroniarskiej, a policja jedynie pilnowała porządku.

Na początku roku niezidentyfikowani sprawcy czerwoną farbą namalowali na drzwiach biura napis "Zagraniczny agent". Wcześniej Ruch Praw Człowieka odmówił zarejestrowania się w Ministerstwie Sprawiedliwości w charakterze "zagranicznego agenta".

Rejestracji jako "zagraniczny agent" od organizacji pozarządowych wymaga uchwalona w ubiegłym roku przez parlament Rosji z inicjatywy Kremla ustawa o organizacjach otrzymujących środki finansowe z zagranicy, a uczestniczących w życiu politycznym Rosji.

Zgodnie z tym aktem prawnym organizacje takie otrzymują status "pełniących funkcje zagranicznych agentów" oraz zostają objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa. Za niepodporządkowanie się nowym przepisom takim organizacjom i ich szefom grożą wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie.

Ruch Praw Człowieka - podobnie jak inne niezależne od Kremla organizacje pozarządowe - odmawia zarejestrowania się w takim charakterze, argumentując, że nie prowadzi działalności politycznej. W Rosji słowo "agent" jednoznacznie kojarzy się ze zdradą państwa.

Ruch Praw Człowieka powstał w 1997 roku. W 2012 roku w jego skład wchodziło 120 organizacji broniących praw człowieka z większości regionów Rosji. Niezmiennym przywódcą Ruchu jest Ponomariow. W 2010 roku za wybitne zasługi w obronie praw człowieka i upowszechnianiu swobód obywatelskich Ponomariow został uhonorowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Zobacz także
Komentarze (22)
Policja wzięła szturmem biuro Ruchu Praw Człowieka w Moskwie
Zaloguj się
 • ewswr

  Oceniono 3 razy 3

  To ten sam Ponomariow co dał sie nagrać, jak prosił pracownika ambasady Japonii o pieniądze. W zamian obiecywał wspierac Japonię w walce u wyspy Kurylskie.
  Obrońca praw człowieków - swoich i kumpli.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 5 razy 5

  Jakie to różne nazwy wymyśla se CIA.

 • supertlumacz

  Oceniono 10 razy 10

  Rosyjski obowiązek rejestracji podmiotów otrzymujących zagraniczną pomoc jest wzorowany na ustawie amerykańskiej z 1938 roku
  \en.wikipedia.org/wiki/Foreign_Agents_Registration_Act

 • kibic_rudego

  Oceniono 10 razy 6

  Rosjanie pogonili zadymiarzy a GW jak zwykle w płacz

 • anthrax_2

  Oceniono 9 razy -9

  I słusznie,Rosjanom nie należą się prawa człowieka skoro takich praw odmawiają innym

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 17 razy 9

  Jak gazeta nic nie zmanipuluje na temat Rosji, znaczy ze dzien jest nieudany.
  1. Zdjecie. To drogowka, 69 region - to Twer. A samo zdjecie jest juz stare od kilku lat, bo budowa estakady drogi S.Petersburg-Moskwa zakonczona.
  2. Policja nikogo nie wyrzucala. Jeszcze raz - POLICJA NIKOGO nie wyrzucala. W niczym nie uczesniczyla. Stala obok i patrzyla "zeby nic sie nie stalo" (oswiadczenie policji). Bo wysiedlali z budynku nalerzacego do miasta Moskwa, czyli do panstwa, zagranicznych agentow pracownicy inspekcji do spraw nieruchomosci merii Moskwy wraz z prywatnym agenstwem ochrony.
  3. Zagraniczni agenci nie chcieli zwolnic budynku, choc to nie ich wlasnosc.

 • 54bodek

  Oceniono 5 razy 3

  Na placu Taksim, w Stambule policja znowu gnębi ludzi.
  Na moim blogu ciągle jeszcze działa link do kamerki internetowej. Zapraszam.
  ------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/p/blog-page_11.html

 • gaz-wegaz

  Oceniono 15 razy 11

  A na zdjęciu ilustrującym całą sprawę widzimy samochód drogówki z Tweru (miasto położone jakieś 150km od Moskwy) ;)

 • 1group

  Oceniono 12 razy 8

  Już samo to,że dostali odznaczenie od L.K.,czyni ich podejrzanymi.Pewnie tez jakąś kasę od naszych "obrońców praw" dostają,no i nie zapominajmy o CIA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje