Papież nie chce honorowych tytułów za zasługi dla Watykanu. "Nawet nie chce słyszeć"

22.06.2013 13:40
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. Gregorio Borgia AP)

- Papież Franciszek postanowił zerwać z tradycją przyznawania honorowego tytułu Dżentelmena Jego Świątobliwości za zasługi dla Watykanu. Zwyczaj ten papież uważa za archaiczny, niepotrzebny i szkodliwy - podał dziennik "Corriere della Sera".
Rezygnacja z tytułów i związanego z nimi ceremoniału oraz paradnych fraków to kolejny krok Franciszka, który dąży do prostoty, skromności i nie chce, by Watykan i jego najbliższe otoczenie traktować jak dwór.

"Dżentelmenem Jego Świątobliwości"

Według największej włoskiej gazety Franciszek "nie chce nawet słyszeć" o przyznawaniu honorowego tytułu Gentiluomo del Papa, czyli świeckiego dygnitarza Domu Papieskiego, osobom zasłużonym dla Watykanu i jego dobrodziejom. Papież nie zamierza przyznawać takiego tytułu, uprawniającego - jak się powszechnie uważa - do członkostwa w "najbardziej ekskluzywnym klubie na świecie".

Wyróżnienie to otrzymali na przykład dziedzice najstarszych arystokratycznych rodzin rzymskich. Nazwiska jego posiadaczy widnieją w papieskich rocznikach.

Jednak Dżentelmenem Jego Świątobliwości - przypomina mediolański dziennik - został także na przykład były szef rządowego komitetu do spraw robót publicznych Angelo Balducci, oskarżony we Włoszech o gigantyczne malwersacje i udział w skandalu seksualnym.

Dygnitarz Domu Papieskiego

Tytuł ten, przyznawany za zasługi dla Stolicy Apostolskiej, Balducci otrzymał za udział w organizacji obchodów Wielkiego Jubileuszu roku 2000 w Rzymie. Został tej godności pozbawiony w roku 2010. Tytuł dygnitarza Domu Papieskiego posiada od 2007 r. aresztowany niedawno były numer dwa włoskich służb specjalnych, a ostatnio ich doradca Francesco La Motta, któremu zarzucono sprzeniewierzenie 10 mln euro z funduszu na konserwację kościołów.

Przypomina się, że w finansowe skandale zamieszani byli w przeszłości także inni posiadacze tytułu Dżentelmena Jego Świątobliwości, wprowadzonego wraz z całym ceremoniałem i przywilejami udziału w oficjalnych audiencjach papieskich przez Pawła VI w 1968 r.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 86 razy 46

  Naszemu JP2 za życia pomniki stawiali, a on był z tego dumny. Franciszek też papież, ale jaka różnica każdy widzi.

 • bruthal

  Oceniono 21 razy 19

  "Sekularyzacja dóbr kościelnych jest absolutnie konieczna. Kler panuje nad zbyt potężną własnością doczesną. Nie chodzi tu już o przykazania Chrystusowe, o powrót do ewangelicznego ubóstwa, do sposobu życia Jezusa i apostołów. Tak ogromna koncentracja majątku i władzy musi powodować gniew i napięcia społeczne. To się musi skończyć, ich bogactwo, ich zdzierstwa, ich pycha, ich buta, ich władza. Muszą wrócić do tego, czym byli, czym nakazał im być Chrystus: ubogimi i pokornymi sługami. I nie Joachim z Fiore pierwszy na to wpadł, nie Ockham, nie Waldhauser, nie Wiklef i nie Hus, lecz Franciszek z Asyżu. Kościół musi się odmienić. Zreformować. Z kościoła magnatów i polityków, pyszałków i głupców, obskurantów i hipokrytów, z kościoła inkwizytorów, z kościoła kroczących na czele krucjat zbrodniarzy, kreatur takich, jak choćby nasz wrocławski biskup Konrad, musi przeobrazić się w kościół Franciszków...." - "Boży Bojownicy" Andrzej Sapkowski.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 50 razy 18

  Błąd - tytuły zasłużonym dla Watykanu powinny być przyznawane, ale nie przez sam Watykan, tylko przez społeczeństwa borykające się z czarną mafią. Myślę, że taki tytuł, jak "Wielce Skuteczny Okradacz Naiwnych", "Wierny Sługa Watykańskiej Zarazy" czy "Wielki Indoktrynator" niejednemu szczególnie zasłużonemu dla KK świeckiemu synowi tegoż Kościoła jak najbardziej słusznie by się należał.

 • le240

  Oceniono 47 razy 13

  Dobry PR od samego początku, ale kiedy pójdą za tym realne działania?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 48 razy 12

  Póki co, to Franek Argentyński zajmuje się duperelami. Świętymi też się zajmie, bo tam cała rzesza morderców i deprawatorów w poczcie widnieje? PRowsko dobre zagranie, bo owieczki to kupią, jak kupili tańczącego w sombrero Wojtyłę. Czas na konkrety najwyższy.

 • vomitorium1

  Oceniono 21 razy 11

  zaledwie 100 dni
  a dokonał już
  tak wielu zmian
  (tak się skończy
  że kobiety
  przychodzące do niego
  na prywatną audiencję
  nie będą musiały
  mieć na głowie
  czarnego welonu)

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 19 razy 7

  1365 info na temat skromności franusia
  a rano sam zrobił kupę i nie prosił o nocnik
  straszne miglance z tych papiórzy
  Papież Grzegorz XVI- papież, który nie zgadzał się na wprowadzenie w Państwie Kościelnym kolei żelaznej i gazowego oświetlenia ulic i określał drogi żelazne „drogą do piekła” (sic!)
  foto-video.ilcannocchiale.it/mediamanager/sys.user/77774/nazipapa.jpg

 • jerzysm42

  Oceniono 6 razy 6

  Kiedyś, w okresie stanu wojennego, towarzysz sekretarz powiadomił radcę prawnego (starego AK-owca z terenów wileńskich), że chce wystąpić w uznaniu jego zasług o odznaczenie państwowe.
  Mecenas zapytał? "Panie Marku, a gdzie się taki medal nosi? Na dupie, czy na kutasie?"
  Papież też chce zerwać ze starą tradycją przyznawania orderów członkom mafii watykańskiej, bo nie wiadomo gdzie je będą przypinać.

 • stachkaz47

  Oceniono 5 razy 5

  Za podawanie kapci niektórzy zostali mianowani Kardynałami.
  I nie odmawiali bynajmniej .A jeszcze i ŚWIĘTYM się może ogłosi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje