Tunel Wisłostrady wreszcie otwarty! Ale na razie zwężony

W niedzielę nad ranem pierwsi kierowcy pojechali tunelem Wisłostrady po dziesięciu miesiącach od jego zamknięcia. - Przepraszam wszystkich, którzy mieli tu przez ten czas utrudnienia - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, choć dla kierowców to jeszcze nie koniec problemów: obie jezdnie są zwężone do dwóch pasów ruchu
To pierwszy dzień od połowy sierpnia 2012 r., gdy przejazd przez Powiśle wygląda w miarę normalnie. Pod Wisłostradą doszło wtedy do poważnej awarii na budowie stacji II linii metra. Masy ziemi zmieszane z wodą osunęły się spod tunelu, który stracił naturalne podparcie. Trzeba go było zamknąć dla samochodów i autobusów.

W niedzielny poranek ruch na Wisłostradzie był niewielki i auta przejeżdżały otwartym tunelem swobodnie. Od strony Żoliborza za Karową prawy pas nadal prowadzi na jego objazd, czyli Wybrzeże Kościuszkowskie między Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Nauki Kopernik. Daje to kierowcom możliwość skrętu na most Świętokrzyski. W tunelu są czynne dwa z trzech pasów, także na początku jezdni w kierunku północnym. - Żeby wykonawca II linii mógł np. przeprowadzać niezbędne pomiary podczas dalszej części robót - mówił prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk.

Autobusy linii 185 nadal kursują objazdem przez Powiśle - ulicami Dobrą i Solec.

Wciąż można też zjechać z mostu Świętokrzyskiego na Wisłostradę w stronę Mokotowa - pozostał awaryjny pas z wjazdem na nią na wysokości ul. Jaracza i Teatru Ateneum.

W tym miejscu ratusz zorganizował w niedzielę o godz. 7 krótką konferencję prasową. Kiedy tylko Hanna Gronkiewicz-Waltz zaczęła mówić, rozległy się grzmoty i rozpętała burza. Prezes Metra Jerzy Lejk rozpiął parasol nad panią prezydent, która dwukrotnie przeprosiła warszawiaków za wielomiesięczne utrudnienia na Powiślu. - Chciałam, żeby tunel został oddany w grudniu, ale okazało się to niemożliwe. Od stycznia intensywnie działaliśmy, żeby go otworzyć, monitorowaliśmy, przyspieszaliśmy, ale bezpieczeństwo było tu najważniejsze - przekonywała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na pytanie "Gazety", kto ostatecznie jest winny awarii, jej zastępca Jacek Wojciechowicz odpowiedział krótko: - Przyroda.

Dodał, że wszystkie badania geologiczne poprzedzające budowę metra w tym miejscu były wykonane prawidłowo. Jak jednak pisaliśmy, część ekspertów sugerowała, że wykonawca II linii włosko-turecko-polskie konsorcjum Astaldi-Gulermak nie zachował należytej ostrożności, gdy zaczęło się przebijanie pod tunelem Wisłostrady łącznika między zachodnią a wschodnią częścią stacji Centrum Nauki Kopernik (dawniej Powiśle).

Żeby dokończyć ten etap robót, grunt musi teraz zostać zamrożony. Po awarii trzeba było wypełnić ogromny lej, a potem scalić ziemię. Została też wymieniona nawierzchnia w tunelu i dziś w jezdni nie ma śladu po setkach dziur, przez które wpuszczano pod tunel mieszanki cementowe i chemiczne.

I pani prezydent, i inni urzędnicy konsekwentnie odmawiali odpowiedzi na pytania o koszty dodatkowych robót i zabezpieczeń. Można się tylko domyślać, że musiały być ogromne. - To nie obciąża konta miasta. To sprawa wykonawcy, który jest ubezpieczony - zapewniano.

Czy tunel Wisłostrady będzie jeszcze zamykany? Wiceprezydent Wojciechowicz tego nie wykluczył, a prezes Lejk dodał, że wykonawca II linii metra dostał warunek: te ewentualne wyłączenia ruchu nie mogą być długotrwałe i co najwyżej w weekendy.

Kiedy Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiadała na pytania dziennikarzy, przechodzący Wybrzeżem Kościuszkowskim ludzie zaśpiewali refren piosenki zespołu The Beatles "We all live in a yellow submarine" ("Wszyscy żyjemy w żółtej łodzi podwodnej"). A kiedy po konferencji ruszyła do samochodu zaparkowanego u wylotu tunelu, z narożnika ul. Jaracza rozległy się okrzyki: - Trzymaj się Hania, głosujemy na ciebie, nie damy cię odwołać!

To grupa młodzieży na sporym rauszu wracała - jak usłyszeliśmy - "z nocnego melanżu" i pracy w nadwiślańskich klubach. - To było całkiem zabawne pomachać Bufetowej - stwierdziła Dorota Dudziuk, mieszkanka Pragi. - Wcześniej na nią głosowałam, ale teraz podpisałam się pod wnioskiem o referendum, żeby ją odwołać, bo nie ogarnia tego, co się dzieje w mieście.

- A pamiętasz, kto był jej poprzednikiem? Nie pamiętasz, jak rządził Lech Kaczyński? - pytał chłopak, który przedstawił się jako Maks. - To już lepiej, żeby była pani Hania.

Prezydent Gronkiewicz-Waltz już tych sporów o siebie nie słyszała. Pomachała tylko młodym ludziom i odjechała służbowym samochodem. A nad otwartym tunelem Wisłostrady na dobre rozpadał się deszcz.Zobacz także
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz spotkała się z dziennikarzami przy tunelu także rano z okazji jego otwarcia "Stacja pod tunelem jest bez sensu. Wszyscy za to płacimy"
 • Przyszła Stacja Ursus-Niedźwiadek. ZTM zamierza tu dowozić autobusami mieszkańców nie tylko pobliskiego os. Niedźwiadek, ale też Gawra czy Gołąbek Przesiadki z pociągu do autobusu na peryferiach będą łatwiejsze
 • Samochód elektryczny Revolt produkowany w fabryce w Pruszkowie Auta na prąd zaparkują bezpłatnie. Dobre rozwiązanie?
Komentarze (8)
Tunel Wisłostrady wreszcie otwarty! Ale na razie zwężony
Zaloguj się
 • 194925jerzy

  Oceniono 6 razy -2

  Napewno bedzie WINO i CYGARA, 100% z Dominikany teraz duzo lepsze od tych z Kuby......?Postaram sie zalapac, zawsze to FREE..............?

 • sacco

  Oceniono 13 razy -1

  Wystarczyło zebrać 130 000 podpisów i niemożliwe stało się realne! Może Hania modliła się doJP II ? Myślę , że ten cud przyczyniłby się do kanonizacji błogosławionego JP II jeszcze bardziej niż to niezwykłe uzdrowienie z Kostaryki

 • jerzysm42

  Oceniono 17 razy 1

  Typowa propaganda.
  Gdyby PiS rządziło, to tunel nigdy by nie był otwarty.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 14 razy 2

  Co to jest 10 miesięcy w obliczu wieczności? :)

 • xsawer

  Oceniono 11 razy -3

  A kiedy ciche zamknięcie?

 • uzdek98

  Oceniono 24 razy -4

  tylko 10 miesiecy a jak z bicza trzasl ... wiwat hanka stolez ... wiwat ... no takiej gosPOdyni to jeszcze nie mielismy ... POmnik sie nalezy naszej dobrodziejce z plocka ....

 • rabingoldblatt

  Oceniono 25 razy 1

  Haneczka się chyba połapała, ze to referendum to na poważnie i ze jednak nie wszyscy ją kochają :)))

  Jak sondaże się utrzymają to pewnie dojdzie do tego ze pani prezydent sama chwyci za łopatę i zacznie kopać drugą nitkę metra.

  A dział kontaktów z mediami ogłosi że oprócz Anny i Marii jest Hania, która w końcu wzięła się do roboty:)))

 • compor

  Oceniono 28 razy -10

  kaczy wróć!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje