Snowden oskarżony o szpiegostwo i kradzież mienia państwowego

22.06.2013 07:19
To on poinformował media o PRISM. 'Nie spodziewam się, że zobaczę jeszcze dom'

To on poinformował media o PRISM. 'Nie spodziewam się, że zobaczę jeszcze dom' (Fot. Guardian.co.uk)

Rząd USA oskarżył byłego współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej. Rząd zamierza wystąpić do władz Hongkongu o jego ekstradycję - ujawniły w piątek źródła w Waszyngtonie.
Dziennik "Washington Post" informował, powołując się anonimowe źródła oficjalne, że Snowden został oskarżony o szpiegostwo, kradzież i bezprawne użycie mienia państwowego.

Anonimowy funkcjonariusz Departamentu Sprawiedliwości potwierdził, że przeciwko Snowdenowi sformułowano zarzuty o popełnienie przestępstw kryminalnych. Odmówił jednak podania szczegółów.

Wniosek o ekstradycję Snowdena

Według innego oficjalnego funkcjonariusza rządu USA, który zastrzegł sobie anonimowość, przygotowywany jest wniosek o ekstradycję Snowdena z Hongkongu, gdzie ma on przebywać. "Washington Post" informował, że rząd USA domaga się od władz Hongkongu tymczasowego aresztowania Snowdena. Dziennik podkreślił, że USA mają umowę o ekstradycji z Hongkongiem, ale nie dotyczy ona przestępstw o charakterze politycznym, a za takie uważane jest szpiegostwo.

Według amerykańskiego ustawodawstwa za szpiegostwo grozi maksymalna kara 10 lat więzienia.

Śledzili zwłaszcza cudzoziemców

Snowden, który pracował jako administrator systemu komputerowego dla będącej partnerem zewnętrznym NSA firmy Booz Allen Hamilton, ujawnił szeroki zakres współpracy największych amerykańskich firm internetowych, w tym Google i Facebook, z rządową agencją, również w jej operacjach przeciwko innym krajom.

Dokumenty przesłane mediom przez Snowdena ujawniły, że NSA i inne amerykańskie służby bezpieczeństwa śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA.

Ukrywający się obecnie w Hongkongu uciekinier relacjonował czytelnikom "Guardiana", że bardzo się starał, by nie ujawnić amerykańskich operacji wywiadowczych przeciw celom wojskowym, koncentrując się na groźnej w jego ocenie wywiadowczej inwigilacji celów cywilnych. - Uwypukliłem przypadki, w których NSA włamuje się do cywilnej infrastruktury informatycznej obejmującej uniwersytety, szpitale i firmy prywatne, ponieważ jest to niebezpieczne - zaznaczył Snowden.

Czyn Snowdena nasilił w świecie zachodnim publiczną debatę nad kwestią zrównoważenia interesów bezpieczeństwa państwa oraz ochrony swobód obywatelskich, w szczególności poszanowania prawa do prywatności w sieci.

Zobacz także
Komentarze (37)
Snowden oskarżony o szpiegostwo i kradzież mienia państwowego
Zaloguj się
 • kto28

  0

  Wolność slowa, proszę państwa Amerykanów. I nie tylko.

 • googleon

  Oceniono 1 raz 1

  Sytuacja zagoniła się. Hong Kong dostał pogróżki od zbójcerzy znad Potomaku. Ciekawe jak Chiny rozegrają tą partię.

  "Edward Snowden isn't the hero we deserve, he's the hero we need. " www.youtube.com/watch?v=d5Rrdvah9EA

 • poljack

  Oceniono 2 razy -2

  Snowden jest (był) pracownikiem banku Szwajcarskiego !!!

 • yarrrr

  Oceniono 8 razy 6

  Socjopaci, degeneraci, czyli tzw. "elity" amerykańskie, stworzyły terrorystów - talibów, zastraszyły własne społeczeństwo, by je inwigilować i wychwytywać element który myśli inaczej, tzw. "karły reakcji". Teraz ścigają jedynego w tym całym bajzlu porządnego człowieka, w imię "wartości narodowych".

  Polsko! Obudź się i odizoluj od tego chorego kraju póki tamtejsze społeczeństwo nie posprząta u siebie.
  Musimy naprawdę prowadzić własny kurs w najbliższych latach i dziesięcioleciach. Inaczej przepadniemy.

 • blue911

  Oceniono 7 razy 5

  Jezeli Snowden zostanie pojmany I skazany to zadam tego samego dla Walesy !!!! Skoro Stany sa takie "moralne" I uwielbiaja przestrzeganie prawa to ten donisiciel I szpieg obcego wywiadu jak on,ktory doprowadzil do rewolty w panstwie I zlikwidowania ustroju powinien zostac osadzony w wiezieniu do konca zycia. Swoja droga naiwny nie jestem. Chchialem tylko pokazac tupet I dwulicowowsc Hamarykancow.

 • taki21

  Oceniono 5 razy 3

  Pier.....e Stany Złajdaczone

 • kaszebe12

  Oceniono 4 razy 4

  Do sugestii "tenare" (oskarzenie o gwalt na nieletniej) dodam zaklocanie porzadku publicznego , bunt , sabotaz, przygotowywanie akcji terrorystycznej w zorganizowanej bandzie jedoosobowej,akt rasizmu i antysemityzmu...

 • stefan4

  Oceniono 8 razy 6

  To, o co Amerykanom naprawdę chodzi, brzmi dla świata niezbyt przekonująco. Dlatego dokładają do tego zarzuty kryminalne, ale odmawiają podania szczegółów.

  Assange'owi do zarzutu ujawnienia prawdy o amerykańskich eksterminacjach ludności Iraku i Afganistaniu dowalono przestępstwa seksualne. Teraz Snowdenowi do zarzutu ostrzeżenia świata przed amerykańską zinstytucjonalizowaną inwigilacją dowalają kradzież. Jak ktoś narazi się Wielkiemu Bratu politycznie, to zaraz zostaje gwałcicielem, włamywaczem, albo innym mafiozem. Tylko amerykański prezydent jest zawsze czysty jak łza krokodyla.

 • matanzas

  Oceniono 8 razy 6

  Mam nadzieje że Chińczycy wezmą go pod swoją ochronę - azyl polityczny jest jak najbardziej wskazany !!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje