Snowden oskarżony o szpiegostwo i kradzież mienia państwowego

22.06.2013 07:19
To on poinformował media o PRISM.

To on poinformował media o PRISM. "Nie spodziewam się, że zobaczę jeszcze dom" (Fot. Guardian.co.uk)

Rząd USA oskarżył byłego współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena o bezprawne ujawnienie tajnych informacji i kradzież własności państwowej. Rząd zamierza wystąpić do władz Hongkongu o jego ekstradycję - ujawniły w piątek źródła w Waszyngtonie.
Dziennik "Washington Post" informował, powołując się anonimowe źródła oficjalne, że Snowden został oskarżony o szpiegostwo, kradzież i bezprawne użycie mienia państwowego.

Anonimowy funkcjonariusz Departamentu Sprawiedliwości potwierdził, że przeciwko Snowdenowi sformułowano zarzuty o popełnienie przestępstw kryminalnych. Odmówił jednak podania szczegółów.

Wniosek o ekstradycję Snowdena

Według innego oficjalnego funkcjonariusza rządu USA, który zastrzegł sobie anonimowość, przygotowywany jest wniosek o ekstradycję Snowdena z Hongkongu, gdzie ma on przebywać. "Washington Post" informował, że rząd USA domaga się od władz Hongkongu tymczasowego aresztowania Snowdena. Dziennik podkreślił, że USA mają umowę o ekstradycji z Hongkongiem, ale nie dotyczy ona przestępstw o charakterze politycznym, a za takie uważane jest szpiegostwo.

Według amerykańskiego ustawodawstwa za szpiegostwo grozi maksymalna kara 10 lat więzienia.

Śledzili zwłaszcza cudzoziemców

Snowden, który pracował jako administrator systemu komputerowego dla będącej partnerem zewnętrznym NSA firmy Booz Allen Hamilton, ujawnił szeroki zakres współpracy największych amerykańskich firm internetowych, w tym Google i Facebook, z rządową agencją, również w jej operacjach przeciwko innym krajom.

Dokumenty przesłane mediom przez Snowdena ujawniły, że NSA i inne amerykańskie służby bezpieczeństwa śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA.

Ukrywający się obecnie w Hongkongu uciekinier relacjonował czytelnikom "Guardiana", że bardzo się starał, by nie ujawnić amerykańskich operacji wywiadowczych przeciw celom wojskowym, koncentrując się na groźnej w jego ocenie wywiadowczej inwigilacji celów cywilnych. - Uwypukliłem przypadki, w których NSA włamuje się do cywilnej infrastruktury informatycznej obejmującej uniwersytety, szpitale i firmy prywatne, ponieważ jest to niebezpieczne - zaznaczył Snowden.

Czyn Snowdena nasilił w świecie zachodnim publiczną debatę nad kwestią zrównoważenia interesów bezpieczeństwa państwa oraz ochrony swobód obywatelskich, w szczególności poszanowania prawa do prywatności w sieci.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 124 razy 102

  Mógłby rząd USA jeszcze wynajął jakąś kurewkę, która odpłatnie oskarży Snowdena o gwałt.
  Najlepiej nieletnią.

 • syngefco

  Oceniono 77 razy 67

  Demokracja wg jamerykanów, człowiek podzielił się ze światem informacją jak jankesi inwigilują ludzi w imię "bezpieczeństwa narodowego", a nie w imię interesów poszczególnych grup społecznych, ludzi dla których władza i pieniądze to już za mało, a oni chcą go zamknąć. Szacunek Panie Snowden, świat jest z Tobą !

 • macwies

  Oceniono 59 razy 53

  USA - państwo o mentalności Kalego. Snowden - szpieg. Kukliński - bohater. "Własność państwowa" - jak twierdzą sami - nie istnieje (prism).

 • zbycho52

  Oceniono 45 razy 39

  Dlaczego nikt nie oskarzy niby tego demokratycznego kraju o nielegalne podsluchy,wiezienia itd.Ich nie mozna oskarzyc,bo oni sa tak jak kiedys Niemcy ponad wszystko.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 41 razy 33

  jutro hamerykańce podadzą , że zgwałcił nieletnią Afroamerykankę, w komputerze miał pliki pedofilskie, znęcał się nad małymi zwierzątkami tak w ogóle to był nekrofilem NKWD to anioły przy tych skur.wielach

 • tl132

  Oceniono 24 razy 20

  Tak to jest, jak złodzieje oskarżają o kradzież...

 • cillian1

  Oceniono 26 razy 18

  Szpiegostwo - jak dla mnie, sprzedawanie informacji niejawnych.
  Mienie państwowe - nie istnieje coś takiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX