Angelina Jolie: Kryzys w Syrii najgorszy w XXI wieku. Potrzeba więcej pomocy

Aktorka Angelina Jolie zaapelowała do społeczności międzynarodowej o zwiększenie pomocy dla syryjskich uchodźców. Wojnę w Syrii nazwała ?najgorszym kryzysem humanitarnym w XXI wieku?. Zdobywczyni Oscara wydała oświadczenie po wizycie na granicy jordańsko-syryjskiej.
Podczas dwudniowej wizyty na granicy Jolie poznała kilku syryjskich uchodźców i wysłuchała opowieści o ich ucieczce d Jordanii. - Do końca tego roku połowa ludności Syrii, 10 milionów osób, prawdopodobnie znajdzie się w desperackiej sytuacji - powiedziała aktorka. - Najgorszy kryzys humanitarny w XXI wieku rozwija się dzisiaj na Bliskim Wschodzie - dodała.

Zdaniem hollywoodzkiej gwiazdy "odpowiedź społeczności międzynarodowej na ten kryzys jest zbyt mała wobec ogromu ludzkiej tragedii". - Konieczne jest o wiele więcej pomocy humanitarnej. I przede wszystkim niezbędne jest wypracowanie odpowiedniego rozwiązania politycznego dla tego konfliktu - podkreśliła.

Jak mówi Angelina Jolie, jej wizyta miała na celu "okazanie wsparcia syryjskim uchodźcom, wezwanie świata, by pomógł w rozwiązaniu tej sytuacji i dla lepszego zrozumienia potrzeb ludzi w Jordanii i innych państw w regionie dotkniętym tym dewastującym konfliktem".

Ambasador Dobrej Woli

Zdaniem władz Jordanii, na terenie tego kraju przebywa obecnie 540 tysięcy uchodźców z Syrii. 1250 tysięcy z nich mieszka w obozie Zaatari, który odwiedziła Angelina Jolie. Syryjczycy uciekają także do Libanu i Turcji. W sumie, od początku powstania przeciwko Baszarowi al-Assadowi w 2011 roku, kraj opuściło już ponad półtora miliona osób. Do tej pory w konflikcie zginęły ponad 93 tysiące osób.

Angelina Jolie jest zaangażowana w działalność humanitarną od 2001 roku ,gdy odwiedziła Kambodżę. Od tego momentu zaczęła odiwedzać obozy dla uchodźców na całym świecie. 27 sierpnia 2001 roku Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców mianował Jolie w siedzibie biura w Genewie Ambasadorem Dobrej Woli. Jolie regularnie uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy w Waszyngtonie oraz w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Angelina Jolie wciąż aktywnie wspiera uchodźców mimo przebytej niedawno prewencyjnej mastektomii, czyli operacyjnego usunięcia obu piersi. Mastektomia ma zapobiec zachorowaniu na raka. W przypadku aktorki ryzyko wynosiło - jak ocenił jej lekarz - aż 87 proc.

Chciałam, żeby inne kobiety wiedziały, że decyzja o mastektomii nie była łatwa. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że ją podjęłam. Ryzyko, że zachoruję na raka piersi zmalało z 87 do mniej niż 5 procent. Teraz mogę mówić dzieciom, że nie muszą się bać, że mnie stracą z powodu tej choroby - napisała Jolie w "NYT". Rzecznik Angeliny Jolie i Brada Pitta na razie nie udziela komentarzy.

Więcej o:
Komentarze (84)
Angelina Jolie: Kryzys w Syrii najgorszy w XXI wieku. Potrzeba więcej pomocy
Zaloguj się
 • feurig59

  Oceniono 3 razy -1

  Symptomatyczne jak wielu przedstawicieli społeczeństwa znanego z tego, że skacze sobie do gardeł, okrada się, oszukuje, robi w balona, ale przede wszystkim zagarnia wszystko co się da do siebie i swojej rodziny niechętnie patrzy, czy wręcz szczerze nienawidzi każdego, kto z powodzeniem robi coś dla innych, będących w potrzebie.
  Bezinteresownie. Za własne, zarobione pieniądze.

 • plorg

  0

  "Zdaniem hollywoodzkiej gwiazdy "odpowiedź społeczności międzynarodowej na ten kryzys jest zbyt mała ..."

  Tak Angelina, trzeba więcej bomb i białego fosforu.

 • krzyk58

  Oceniono 2 razy 2

  Moim ,skromnym zdaniem - wystarczy wytłuc terrorystów ,wspieranych przez Al Kaidę i państwa zachodnie, i będzie jak było - czyli cool.

 • seamusfilipowicz

  Oceniono 2 razy 0

  Otoczyc Syrie, nie wypuszczac mezczyzn pomiedzy 15 a 65 rokiem zycia, i pilnowac zeby mieli dosc konwencjonalnej broni i amunicji na dlugie lata wojny. Mozna by im tam nawet podsylac podejzanych terrorystow z Guantanamo, Iraku i Afganistanu, Izrael moze swoich sie pozbyc itp. zeby wyrownac sily ;) Zadbac zeby kobiety i dzieci ktore uciekly zasmakowaly zachodniego zycia. Komuchy z islamistami sie wytluka wtedy z uchodzcow mozna budowac Rzeczpospolita Babska. Kobiety ktore zobaczyly jak zyja kobiety na zachodzie, bedac w zdecydowanej liczebnej przewadze, nigdy nie wiecej nie dopuszcza zeby znow byc niewolnicami, pojeb..ch muzulmanow.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 5 razy 3

  a tak wygląda produkcja propagandy ofiar w Syrii

  www.youtube.com/watch?v=Ue3NOxQ9abw
  przypatrzcie się jak na przykład denat mruga oczami :) , to są ofiary asada

  tego wam w telewizji nie pokażą !

 • supon1954

  Oceniono 3 razy 1

  niech zaapeluje do szefa jankeskiego reżimu aby przestał wspierać militarnie terrorystów a wszyscy uchodźcy wrócą do domów. I tyle.

 • nostradamuspl

  Oceniono 8 razy 6

  no to napisz do swojej ukochanej malpy w bialym domu zeby przestal finansowac terrorystow....

 • nie.mam.20

  Oceniono 1 raz 1

  zacznij pieknoto sciepe od holylut. Tam sie kasa marnuje, a tu ludzie spia pod gwiazdami.
  Osobiscie, uwazam, ze nie nalezy sie wtracac do spraw rodzinnych. Dotyczy to i pokojowego Obamy, jak i muczo maczo Putina.

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 3 razy 3

  "Zdaniem władz Jordanii, na terenie tego kraju przebywa obecnie 540 tysięcy uchodźców z Syrii. 1250 tysięcy z nich mieszka w obozie Zaatari (...)"

  ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX