Angelina Jolie: Kryzys w Syrii najgorszy w XXI wieku. Potrzeba więcej pomocy

21.06.2013 18:05
Angelina Jolie: Kryzys w Syrii najgorszy w XXI wieku. Potrzeba więcej pomocy

Angelina Jolie: Kryzys w Syrii najgorszy w XXI wieku. Potrzeba więcej pomocy (Fot. Mohammad Hannon AP)

Aktorka Angelina Jolie zaapelowała do społeczności międzynarodowej o zwiększenie pomocy dla syryjskich uchodźców. Wojnę w Syrii nazwała "najgorszym kryzysem humanitarnym w XXI wieku". Zdobywczyni Oscara wydała oświadczenie po wizycie na granicy jordańsko-syryjskiej.
Podczas dwudniowej wizyty na granicy Jolie poznała kilku syryjskich uchodźców i wysłuchała opowieści o ich ucieczce d Jordanii. - Do końca tego roku połowa ludności Syrii, 10 milionów osób, prawdopodobnie znajdzie się w desperackiej sytuacji - powiedziała aktorka. - Najgorszy kryzys humanitarny w XXI wieku rozwija się dzisiaj na Bliskim Wschodzie - dodała.

Zdaniem hollywoodzkiej gwiazdy "odpowiedź społeczności międzynarodowej na ten kryzys jest zbyt mała wobec ogromu ludzkiej tragedii". - Konieczne jest o wiele więcej pomocy humanitarnej. I przede wszystkim niezbędne jest wypracowanie odpowiedniego rozwiązania politycznego dla tego konfliktu - podkreśliła.

Jak mówi Angelina Jolie, jej wizyta miała na celu "okazanie wsparcia syryjskim uchodźcom, wezwanie świata, by pomógł w rozwiązaniu tej sytuacji i dla lepszego zrozumienia potrzeb ludzi w Jordanii i innych państw w regionie dotkniętym tym dewastującym konfliktem".

Ambasador Dobrej Woli

Zdaniem władz Jordanii, na terenie tego kraju przebywa obecnie 540 tysięcy uchodźców z Syrii. 1250 tysięcy z nich mieszka w obozie Zaatari, który odwiedziła Angelina Jolie. Syryjczycy uciekają także do Libanu i Turcji. W sumie, od początku powstania przeciwko Baszarowi al-Assadowi w 2011 roku, kraj opuściło już ponad półtora miliona osób. Do tej pory w konflikcie zginęły ponad 93 tysiące osób.

Angelina Jolie jest zaangażowana w działalność humanitarną od 2001 roku ,gdy odwiedziła Kambodżę. Od tego momentu zaczęła odiwedzać obozy dla uchodźców na całym świecie. 27 sierpnia 2001 roku Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców mianował Jolie w siedzibie biura w Genewie Ambasadorem Dobrej Woli. Jolie regularnie uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy w Waszyngtonie oraz w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Angelina Jolie wciąż aktywnie wspiera uchodźców mimo przebytej niedawno prewencyjnej mastektomii, czyli operacyjnego usunięcia obu piersi. Mastektomia ma zapobiec zachorowaniu na raka. W przypadku aktorki ryzyko wynosiło - jak ocenił jej lekarz - aż 87 proc.

Chciałam, żeby inne kobiety wiedziały, że decyzja o mastektomii nie była łatwa. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że ją podjęłam. Ryzyko, że zachoruję na raka piersi zmalało z 87 do mniej niż 5 procent. Teraz mogę mówić dzieciom, że nie muszą się bać, że mnie stracą z powodu tej choroby - napisała Jolie w "NYT". Rzecznik Angeliny Jolie i Brada Pitta na razie nie udziela komentarzy.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • panjegoziom

  Oceniono 171 razy 73

  Żadne państwo zachodnie nie powinno się wpieprzać w konflikt muzułmański-muzułmański !
  To jest ich wewnętrzna sprawa, a nie sprawa USA, ani Europy, ani Rosji, ani wielce humanitarnej Angeliniy.

 • panjegoziom

  Oceniono 121 razy 59

  www.youtube.com/watch?v=227g2iV1qUw
  Mariusz Max Kolonko mówi jak jest na temat konfliktu w Syrii i ku niezadowoleniu Angeliny, ma chłop rację.

 • queserasera

  Oceniono 138 razy 56

  Mamy już dwuletnią religijną wojnę domową w Syrii, Teraz doszło ze swymi mądrościami to babsko. Jak nie urok to sraczka :(

 • rabbinhood

  Oceniono 54 razy 46

  Służby jednych krajów podgrzewają nastroje w Syrii powodując walki , zamieszanie i chaos, a uchodźców mają przyjmować inne kraje , które nie mają z tym nic wspólnego? gdzie tu sens i logika? Ten kto wspiera walki powinien wspierać pomoc humanitarną.

 • volkszorn

  Oceniono 37 razy 27

  wojna w syri to podstep alkaidy ktora chce zainstalowac w europie wykorzystujac procedury azylowe setki i tysiace terrorystow-spiochow ktorzy po kilku i kilkudziesieciu latach przesiakna do panstwowych struktur i przeprowadza na umowiony sygnal skomasowany atak

 • mate29

  Oceniono 23 razy 21

  Żeby pomóc Syrii należy zaapelować do świata o bojkot amerykańskich produktów ( coca-cola )

 • aneste

  Oceniono 22 razy 18

  Trzymajmy kciuki za Asada-moze uda mu sie wybic to salaficko-wahabickie robactwo WSZELKIMI dostepnymi srodkami.

 • kkskris

  Oceniono 27 razy 17

  niech im Allah pomoże razem z hezbollahem i innymi debilami szejki srają złotem to niech wezmą do siebie na utrzymanie braci w wierze, a nie używają filipińczyków jak niewolników

 • mccudden

  Oceniono 14 razy 14

  "Karawana Kryzysu"

  Jakakolwiek pomoc skierowana do potrzebujących na pewno trafi do jednej lub drugiej strony konfliktu, która to strona rozdzieli ją po swoim uważaniu. Zazwyczaj dzieje się tak zawsze: już w czasie II wojny, zrzuty alianckie trafiały przeważnie do Niemców. Niemcy potem, kierowani resztką przyzwoitości, resztki tych zrzutów dawali alianckim jeńcom wojennym. Co ciekawe, z łańcucha dostaw byli wyłączeni Rosjanie.

  Teraz mamy do czynienia z konfliktem muzułmańsko-muzułmańskim.

  Znając zamiłowanie Arabów do wewnętrznej zgody, ich umiłowanie pokoju, wynikający z Koranu nakaz miłosierdzia, głęboką religijność należy zostawić brudne ręce Zachodu z dala od tego konfliktu. Sami się porozumieją i nastanie pokój. Allah akbar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje