Zespół Macierewicza donosi do prokuratury. Na Tuska, Millera i Laska

21.06.2013 17:19
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Parlamentarny zespół ds. zbadania katastrofy TU-154M skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o rzekome niedopełnienie obowiązków przez premiera Donalda Tuska oraz b. szefa i wiceszefa PKWL Jerzego Millera i Macieja Laska. Podobne zarzuty zespół stawia prokuraturze.
- Pan premier Donald Tusk miał obowiązek prawny doprowadzić do tego, żeby części (Tu-154M - red.) zostały posegregowane, zinwentaryzowane, złożone i przywiezione do Polski. Ten obowiązek miał również pan Jerzy Miller i jego zastępca pan Maciej Lasek oraz prokuratura. Ponieważ go nie dopełnili, zespół kieruje zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - poinformował szef zespołu Antoni Macierewicz (PiS).

Macierewicz podkreślił, że mogły zostać naruszone art. 231 par. 1, art. 129 i art. 239 par. 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z art. 231 par. 1 funkcjonariusz publiczny, który nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Według art. 129 "kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu RP w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Z kolei art. 239 par. 1 mówi o tym, że ten, kto utrudnia lub udaremnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa uniknąć odpowiedzialności karnej, w szczególności, kto sprawcę ukrywa, zaciera ślady przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

"Decyzja prokuratury skandaliczna i hańbiąca państwo"

Macierewicz odniósł się do ujawnionych przez dziennikarzy RMF FM zdjęć szczątków tupolewa umieszczonych w hangarze lotniska Siewiernyj. Autorami zdjęć są polscy archeolodzy, badający teren wokół lotniska po katastrofie. Według stacji w skandaliczny sposób przechowywane były szczątki co najmniej jednej czwartej samolotu.

- Fragmenty szczątków są składowane, zrzucone wraz z ziemią w kąt hangaru i tam pozostają od trzech lat. Tych zdjęć są setki i są one w dyspozycji prokuratury. (...) Te szczątki nigdy nie były analizowane, opisane i zidentyfikowane. Tak jak je tam zgruzowano, tak w kącie tego hangaru leżą - powiedział.

Zespół skrytykował też Sąd Okręgowy Warszawa-Praga za czwartkowe orzeczenie, że Stefan Niesiołowski nie musi przepraszać wdowy po prezesie IPN Zuzanny Kurtyki za swe sugestie, że chciała ekshumacji męża, podczas gdy odbyła się ona na wniosek prokuratury. Taką decyzję zespół uznał za "skandaliczną i hańbiącą państwo".

Zobacz także
Komentarze (211)
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 274 razy 220

  Widać że od upałow Macierewicz dostał udaru i mózg mu się rozwodnił.
  Jak dlugo takiemu obląkanemu czlowiekowi media będa poświęcały tyle uwagi i jak dlugo ten psychopata będzie jeszcze posłem Polskiego Sejmu?
  Jego miejsce jest w zakładzie zamkniętym.
  Ale z drugiej strony mamy przedsmak tego co będzie się działo po doiściu PiS-u dowładzy.

 • babciamarianna

  Oceniono 247 razy 207

  .

  Antoś Inkwizytor..... z " zespołem Macierewicza" ____ czy to kolejny PiSowiec przestał się leczyć po Szczypińskiej ???

  .

 • ziutka333

  Oceniono 248 razy 206

  Boże gdzie my żyjemy gdzie idiota terroryzuje prokuraturę swoimi idiotycznymi wydumanymi problemami. Jeszcze trochę a wszystkie prokuratury będą prowadziły dochodzenia po doniesieniach tego ,Szpiega z Krainy Deszczowców

 • fakiba

  Oceniono 232 razy 188

  Kto wreszcie postawi Antkowi z zespołem zarzut mataczenia i utrudniania śledztwa ?

 • targsed

  Oceniono 124 razy 104

  Jezu słodki!!! Czy naprawdę nie znajdzie się odważny, który zażąda przeprowadzenia badań psychiatrycznych tego świra??? Dość już Polsce zaszkodził...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje