5 rzeczy, które warto wiedzieć o niedzielnych wyborach w Elblągu

21.06.2013 16:28
Elżbieta Gelert i Donald Tusk w Elblągu

Elżbieta Gelert i Donald Tusk w Elblągu (Grzegorz Szaro)

W niedzielę elblążanie wybiorą nowe władze miasta. Te lokalne głosowanie przyciągnęło uwagę całej Polski, bo ich znaczenie wykracza poza rogatki Elbląga. Przygotowaliśmy dla was 5 rzeczy, które warto wiedzieć o tych wyborach.
1. Dlaczego w niedzielę odbędą się wybory w Elblągu?

W 2010 roku w wyborach samorządowych prezydentem miasta został Grzegorz Nowaczyk z PO, a rada miasta została zdominowana przez jego partię. Był to sukces, bo to duże, ponad stutysięczne miasto stanowiło wcześniej bastion centrolewicy.

Szybko jednak mieszkańcy rozczarowali się rządami PO, ratusz zaliczył wiele wpadek, nie spełnił też części obietnic wyborczych. Kilka posunięć władzy wywołało oburzenie: podwyższono czynsze w mieszkaniach komunalnych nawet o 100 proc., zamknięto miejski basen, ale nie rozpoczęto budowy obiecanego aquaparku, remonty dróg doprowadziły do paraliżu centrum miasta.

W końcu zawiązał się komitet, któremu udało się zebrać odpowiednią liczbę podpisów, by przeprowadzić referendum. 14 kwietnia 96 proc. głosujących w referendum opowiedziało się za odwołaniem władz miasta. Frekwencja wyniosła 24 proc.

2. Dlaczego te wybory są ważne?

Wybory te są bardzo ważne dla wszystkich partii. Przede wszystkim propagandowo - głosowanie w Elblągu pokaże, czy ostatnie sondaże, w których PiS wyprzedza PO, przekładają się na realne wyniki w terenie. Jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego wygra te wybory, może powtarzać, że jest bliska przejęcia władzy.

Z kolei dla PO to może być kolejna porażka w lokalnych wyborach. Ostatni przegrali m.in. Żaganiu i wyborach uzupełniających do Senatu w Rybniku. Jeśli tak się stanie, pogorszy to najpewniej nastroje w partii i negatywnie wpłynie na jej słabnące notowania. Wygrana może z kolei dać nadzieję na odwrócenie negatywnego trendu.

Zapowiada się również ciekawa walka na lewicy. SLD w Elblągu zawsze był silny, ale teraz wyrosła mu konkurencja w postaci Ruchu Palikota, który teraz działa w ramach większego porozumienia - Europy Plus. Kandydatkę Ruchu wspomagał Aleksander Kwaśniewski. Wynik wyborów może pokazać, które z ugrupowań walczących obecnie o dominację na lewicy, cieszy się większym poparciem.

W końcu w wyborach startuje również Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Głosowanie może pokazać, czy ta partia może uzyskać jakieś większe poparcie, zdominowanego przez PiS, elektoratu prawicowego.

3. Kto wygra wybory?

Dzisiaj sondaż przedwyborczy opublikowała "Rzeczpospolita". Według badania Homo Homini w pierwszej turze wyborów prezydenckich wygrałby kandydat PiS Jerzy Wilk z 26-procentowym poparciem. PiS otrzymałoby 23 proc. głosów do rady miasta. Na drugim miejscu znalazłaby się kandydatka PO Elżbieta Gelert, która otrzymałaby 16 proc. głosów, podobnie jak lista PO.

Trzecie miejsce zająłby kandydat SLD Janusz Nowak, a na czwartym związany z PSL Witold Wróblewski. Powyżej 5 proc. poparcie uzyskał jeszcze Ruch Palikota i jego kandydatka Ewa Białkowska. W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta, według sondażu, wygrałaby jednak kandydatka PO.

4. Kiedy wybory, kiedy wyniki?

Elblążanie będą mogli głosować w niedzielę od 8.00 do 22.00. Zapewne w nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy pierwsze wyniki cząstkowe. Ostateczne rezultaty podane zostaną dopiero w poniedziałek po południu albo we wtorek.

Jeżeli w pierwszej turze żaden kandydat na prezydenta miasta nie uzyska ponad 50 proc. głosów, za dwa tygodnie - w niedziele 5 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

5. Co zapamięta z kampanii?

Wybory będą pamiętne dla elblążan, gdyż ich miasto przez ostatni tydzień było politycznym centrum Polski. Zjechali tam najważniejsi politycy: Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Palikot, Zbigniew Ziobro, Radosław Sikorski i wielu innych. Polski premier do Elbląga przyjechał ostatniego dnia kampanii. - Jadę do Elbląga, żeby odpracować ten grzech jaki popełniła poprzednia ekipa. (...) Zdaję sobie sprawę, że elblążanie będą wobec mnie też sceptyczni, będą bardzo krytycznie słuchać naszych ofert (...) Nie mam prawa oczekiwać dzisiaj zbyt wiele od elblążan. Oni mają prawo oczekiwać od nas bardzo dużo - mówił.

Echem w całej Polsce odbiły się obietnice wyborcze Jerzego Wilka i Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat na prezydenta miasta zapowiada obniżenie czynszów w lokalach komunalnych, biletów w publicznej komunikacji oraz likwidację straży miejskiej. Będzie chciał z Elbląga "uczynić IV portu RP". A to oznacza ambitne zadanie przekopania Mierzei Wiślanej.

Prezes PiS z kolei zapowiedział, że jak jego partia wróci do władzy, będzie można przeprowadzić referendum ws. włączenia Elbląga do woj. pomorskiego, które jest bliższe mieszkańcom miasta niż woj. warmińsko-mazurskie. Zapewnił też, że Wilk rozkręci program inwestycyjny, który da prace bezrobotnym. - To może być miasto z dużo mniejszą liczbą osób bezrobotnych, a nawet bez bezrobotnych - stwierdził Kaczyński.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • vinogradoff

  Oceniono 49 razy 43

  Niezaleznie od tego kogo Mieszkancy Elblaga wybiora na Prezydenta miasta to Miastu juz i tak nic nie pomoze gdyz po kasacji przemyslu sa skazani na strukturalne i dozywotnie bezrobocie. I pomyslec, ze w czasach pruskich produkowano tam statki w miejscowej stoczni Schichau oraz parowozy, bardzo popularne i doskonalej jakosci, ktore potrafily przekrecic i po 2 miliony kilometrow do powazniejszej naprawy. Elblag byl tez waznym i duzym garnizonem wojskowym i lezal na startegicznym szlaku drogowym i kolejowym do Königsbergu. Region pod wzgledem turystycznym nie nalezy do atrakcyjnych i w zasadzie to mozna by sie tam doszukac Grobow menczennikow Kosciola Katholickiego co w Sredniowieczu nawiedzali Prusy w celu chrystianizacji za co czasami byli skaldaniu na oltarzu pruskich Bogow jako ofiara z Pogan ( z punktu widzenia starych Prusow zwanych Prusakami Chrzescijanie, ktorzy chcieli ich nawracac byli oczywisice Poganami, ktorych dobrze bylo zlozyc w ofierze bogom pruskim palac ich w ogniu). I to sa glownie skutki globalizacji gdzie kapital nie majacy ani narodowsci ani twarzy ani sumienai idzie tam gdzie mu najwygodniej gdzie pracuja niemalze za darmoche. Komuna sie skonczyla.

 • cannabinolpl

  Oceniono 33 razy 31

  upolityczniliście miasta. a samorządy miały podobno służyć czemuś zupełnie innemu.
  teraz to w - z całym szacunkiem - Nikisiałce Małej sołtys czy kto tam pewnie musi być z partyjnego nadania.
  rzygać na to się chce.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 32 razy 26

  Premier Donald Tusk w garniturze na który również ja się dołożyłem ze swoich podatków. Dlatego Panie Premierze proszę, aby Pan szanował to odzienie.

 • jackski11

  Oceniono 45 razy 25

  Ludzie czy Wy na prawdę myślicie, że to ma znaczenie kto nami rządzi??? Wszystkie partie i wszyscy politycy mają nas tak na prawdę głęboko w doopie !!!! Dymają nas jak tylko im się podoba, a my sie na to pokornie zgadzamy.

 • helena1481949

  Oceniono 83 razy 25

  Media podpuszczają, w pogoni za tematami naród. Odbrązowienie byłego prezydenta, po katastrofie zaowocowało pomnikami, awanturami, kłamstwami, piekłem w Polsce. Jak rządził PiS powinni ludzie pamiętać. Jak jest wiarygodny, także. Dać teraz im władzę, to jak dać małpie brzytwę. Rozłożą nasz kraj.
  OPAMIĘTAJ SIĘ, dla naszego dobra. "Z pustego i Salomon nie naleje". Naszym kosztem, milionów Palaków kościół urośnie w kasę i pióka.

 • kat-kk

  Oceniono 61 razy 23

  Jedną rzeczą którą musisz wiedzieć ,w niedzielę w Elblągu.Nigdy więcej POPISU jak chcesz żyć bez Episkopatu!Te dranie zniszczą wszystko,zatrują życie i oskubią.Życie, albo kajdany watykańskiej okupacji.wybór należy do ciebie!Pani Ewo Białkowska,Polska chce żyć !POWODZENIA!!!!!!!

 • pogostarek

  Oceniono 19 razy 13

  zero bezrobocia czyli dopłaty dla wyjeżdżających z kraju

 • queserasera

  Oceniono 23 razy 9

  Jedna rzecz, którą musisz wiedzieć:
  W wyborach konkurują ci, którzy zdefraudowali partyjne pieniądze podatnika na 'ochronę' i procesy prezia czy ciuchy, jabole i gołe dupy dla Słońca Kaszub.
  Jedni i drudzy to złodzieje i hipokryci tylko czekający na możliwość okradzenia mieszkańców Elbląga! Oni chętnie umoszczą sobie gniazdka, powołają agencje z szoferami, przejma Rady Nadzorcze miejskich i powiatowych spółek, a czego nie ukradną, to tak jak na Śląsku ZMARNUJĄ!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje