Kaczyński o samopodpaleniach: narasta dramat społeczny. Kidawa-Błońska: To niemoralne

21.06.2013 16:09
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

- Narasta dramat społeczny, któremu obecna władza nie chce i nie potrafi się przeciwstawić - powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński o ostatnich przypadkach samopodpaleń. Platforma Obywatelska kontruje. - Mówienie o tych dramatach w kategoriach politycznych jest niemoralne - mówi posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska.
- Jeżeli nie nastąpi jakaś zmiana, to będziemy mieli kolejne dramatyczne wydarzenia. Chcę bardzo mocno podkreślić, że za te wydarzenia będzie odpowiadała władza - powiedział Jarosław Kaczyński. Nawiązał do czwartkowego zajścia z Krakowa, gdzie podpalił się 42-letni mężczyzna, należący do Związku Zawodowego Drużyn Konduktorskich w Przewozach Regionalnych. - To już drugie samopodpalenie w czasie krótkiego czasu [wczoraj zmarł mężczyzna, który podpalił się pod KPRM - red].

- Tutaj przyczyną są nieodpowiedzialne decyzje ministra transportu, który próbuje po raz kolejny przebudowywać kolej w ten sposób, że pracownicy są usuwani z miejsc pracy. To powoduje ogromne napięcie. To jest bezpośrednia konsekwencja tego rodzaju działań - podkreślił prezes PiS.

Związek Zawodowy Drużyn Konduktorskich w Przewozach Regionalnych od wtorku do czwartku prowadził w Krakowie protest głodowy związany z planowanym wprowadzeniem programu naprawczego, który przewiduje m.in. restrukturyzację zatrudnienia.

- Mówienie o tych dramatach w kategoriach politycznych jest niemoralne. Nie można używać dramatu ludzi, którzy targają się na swoje życie, do celów politycznych - na słowa prezesa zareagowała posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Dyskryminacja? To nie jest żaden problem społeczny"

To nie koniec ostatnich oskarżeń Kaczyńskiego. Skrytykował Sejm, że zamiast - jak mówił - ważnymi społecznie sprawami, zajmował się dziś m.in. nowelizacją ustawy wdrażającej unijne przepisy antydyskryminacyjne. Obecnie ustawa dotyczy przeciwdziałania dyskryminacji "ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną". Zgodnie z projektem, lista ta ma być uzupełniona m.in. o tożsamość płciową i ekspresję płciową.

- To nie jest dzisiaj żaden problem społeczny, żadna ważna sprawa. W Polsce nie ma tradycji prześladowań z tym związanych. To są rzeczy pokazujące, że gra polityczna, zabiegi o utrzymanie władzy za wszelką cenę są bardziej istotne niż coś innego" - ocenił Jarosław Kaczyński.

Wśród wciąż nierozwiązanych problemów lider PiS wymienił m.in. zakup ziemi przez obcokrajowców przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim i związane z tym protesty rolników.

Zobacz także
Komentarze (206)
Zaloguj się
 • errata_net2

  Oceniono 513 razy 107

  Narasta, ale nie "dramat społeczny" tylko obłęd PiS-owców z ich guru na czele.

 • fakiba

  Oceniono 421 razy 105

  Co ten gamoń zarzuci jeszcze Tuskowi pewnie ocieplenie klimatu i Huragany w Ameryce

 • ulcus.rodens

  Oceniono 63 razy 53

  Wali mnie czy Tusk czy nie Tusk. W całej tej sprawie zastanawia mnie, jak bardzo zaszczuty i zdesperowany musi być człowiek żeby zdecydował się na samopodpalenie. Szkoda chłopa, szkoda jego rodziny.

 • jerzykkur38

  Oceniono 166 razy 52

  I my,jako społeczeństwo,utrzymujemy jak księcia,jak możnowładcę,jak arystokratę,tego typa spod ciemnej gwiazdy.Ten wyalienowany,sfrustrowany,samotny człowieczek,chce rządzić 38 milionowym krajem.Byłby to niewyobrażalny dramat i tragedia dla Polski i Polaków.Jego słowa są po prostu nikczemne.

 • turkiestan

  Oceniono 86 razy 42

  Posłuchaj mały gnacie .Opiszę ci tragedię która naprawdę wydażyła się za rządów PiS.Wiosna 2006r emeryt górnik bierze sznurek i wiesza się.Widocznie dobrobyt mu uderzył do głowy.Następny rok latem jego żona która przepracowała ponad 30lat na hucie idzie na tory i i siada czekając na śmierć.Ginie pod kołami pociągu pośpiesznego.Przez swoją śmierć osieracają jedynego syna 17-sto letniego.Chłopak nawet liceum nie skończył i został sam na świecie.Nie było traumy ani tragedii narodowej oraz oskarżania bydlaków którzy wtedy rządzili.
  Właśnie tym się różnią zwykli Polacy od bezszczelnych chamów którzy wszystko wykorzystają dla kasy i władzy.

 • borsuk969

  Oceniono 53 razy 33

  To podpalenie jest tragedią i krzykiem rozpaczy. Zachowanie tego człowieka to konsekwencja 20 lat olewania potrzeb ludzi i ekonomicznego nieuctwa kolejnych rządów. Nie może być tak by pewne grupy były uprzywilejowane względem reszty społeczeństwa (mundurówka, górnicy, prokuratorzy czy sędziowie) bo system zarówno budżetowy jak i ubezpieczeń społecznych nie jest w stanie tego udźwignąć. Na ulicach widzę samochody marki Hyundai, BMW, Mercedes? Czemu nie widzę polskich marek? Bo nasi rządzący olali badania naukowe, prywatne firmy i natworzyli przepisów ograniczających rozwój.

 • eurotrendywppl

  Oceniono 57 razy 15

  Dla Kaczyńskiego każdy nieboszczyk jest dobry.

 • grzego-rzbaja

  Oceniono 16 razy 12

  Panie Prezesie, może Pan w ramach protestu by się podpalił?
  Bardzo proszę......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane