Rosja zmienia kodeks rodzinny. Zakaz adopcji do krajów, gdzie są małżeństwa homoseksualne

21.06.2013 15:49
Manifestacja przeciwników kar za

Manifestacja przeciwników kar za "propagowanie homoseksualizmu" (Fot. SERGEI KARPUKHIN REUTERS)

Duma Państwowa zakazała adopcji rosyjskich dzieci do krajów, które zalegalizowały małżeństwa homoseksualne. Izba niższa parlamentu Rosji uchwaliła w piątek stosowne poprawki do kodeksu rodzinnego.
Teraz ten akt prawny trafi do Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, a po zatwierdzeniu przez nią - co jest przesądzone - do prezydenta. Władimir Putin zapowiedział już, że podpisze ustawę. Poprawki do kodeksu rodzinnego zakazują adopcji rosyjskich dzieci zarówno przez małżeństwa homoseksualne, jak i osoby samotne w krajach, w których związki osób tej samej płci zostały zalegalizowane.

Kontrowersyjna ustawa

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w kwietniu. Duma przyspieszyła prace nad poprawkami po podpisaniu 18 maja przez prezydenta Francji François Hollande'a ustawy umożliwiającej gejom i lesbijkom zawarcie małżeństwa, a także adopcję dzieci.

Wkrótce po tym - 30 maja - rzecznik praw dziecka w FR Paweł Astachow opowiedział się za wprowadzeniem w Rosji moratorium na adopcje dzieci do Francji do czasu przyjęcia prawa wykluczającego, że trafią one do małżeństw homoseksualnych. W 2012 r. obywatele Francji adoptowali w Rosji 245 dzieci.

Inicjatorka zmian, deputowana z ramienia kierowanej przez Putina i premiera Miedwiediewa partii Jedna Rosja Olga Batalina oświadczyła, że wybór między "mamą i mamą" a domem dziecka należy jednoznacznie rozstrzygać na niekorzyść pary tej samej płci. Według Batalinej wychowanie w nietradycyjnej rodzinie negatywnie wpływa na zdrowie i pomyślność dzieci.

Silne nastroje homofobiczne

W Rosji panują silne nastroje homofobiczne. W ubiegłym tygodniu Duma uchwaliła ustawę zakazującą "propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich. Za jej łamanie izba wprowadziła kary administracyjne, w tym nawet do 15 dni aresztu.

Ustawa, która w pierwotnej wersji miała zakazywać "propagowania homoseksualizmu", ostatecznie zabrania dystrybucji informacji o "atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych" oraz "równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji". Zakazuje także "narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami". Działania takie ustawa kwalifikuje jako "szkodzące zdrowiu dzieci".

Kary za promocję homoseksualizmu?

Akt prawny ustanawia grzywny dla szeregowych obywateli w wysokości 4-5 tys. rubli (124-155 dolarów), dla osób pełniących funkcje publiczne - 40-50 tys. rubli (1240-1550 dolarów), a dla osób prawnych - od 800 tys. do 1 mln rubli (24,8-30,9 tys. dolarów). W wypadku osób prawnych możliwe jest też zawieszenie ich działalności na okres do 90 dni. Natomiast w stosunku do cudzoziemców wprowadza - poza karą grzywny - deportację z terytorium FR, którą może poprzedzić areszt do 15 dni.

Zobacz także
Komentarze (51)
Rosja zmienia kodeks rodzinny. Zakaz adopcji do krajów, gdzie są małżeństwa homoseksualne
Zaloguj się
 • zlappande

  Oceniono 1 raz -1

  przyjeli Gerarda Depardieu , faceta znanego z tego, ze sie odlewa publicznie w samolocie i dali mu obywatelstwo

  a tutaj tacy delikutasni

  wot, maladcy

  zebys mial Putinie wnuki homo, zobaczysz

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 2

  To bezprzykładny atak na kulturę Zachodu i na myśl społeczną JP2 !

 • szczuras99

  Oceniono 6 razy -6

  Lepsza para kulturalnych homosiow niz zapijaczona katolicka rodzinka hetero .

 • r.maszkowski

  Oceniono 2 razy 0

  Wojna z dziećmi.

 • noctis6

  Oceniono 4 razy 2

  Nuda ... nic się nie dzieje ... skwar, skwarki ...

 • cri6b

  Oceniono 20 razy 4

  Jest kraj przynajmniej w jednej sprawie normalny

 • 1group

  Oceniono 20 razy 4

  I okazuje się,że to Rosja jest cywilizowanym krajem.

 • incipit

  Oceniono 17 razy -3

  A niech rosyjskie dzieci męczą się sie wśród rosyjskich alkoholików - to podobno zdrowsze dla dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje