Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 na północy Włoch

21.06.2013 13:15
Epicentrum trzęsienia ziemi na mapie Narodowego Instytutu Geofizyki

Epicentrum trzęsienia ziemi na mapie Narodowego Instytutu Geofizyki (Fot. Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia)

- Na północy Włoch zanotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,1 - podał krajowy Instytut Geofizyki. Ewakuowano szkoły, a ludzie wyszli ze swoich domów. Brak danych o ewentualnych poszkodowanych.
Trzęsienie ziemi miało miejsce o godz. 12:33. Epicentrum silnego wstrząsu znajdowało się 2 km na południowy zachód od Fivizzano w Toskanii. Silnie zatrzęsło w rejonie miast Lucca, Massa i La Spezia. Wstrząs odczuwalny był też w Mediolanie i Turynie. W wielu miastach ludzie wybiegli z budynków. Na razie brak danych o ewentualnych zniszczeniach.

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • total_immersion

  Oceniono 25 razy 11

  Toskania - polnocne Wlochy ??
  W takim razie Lombardia to musi byc pod biegunem.

 • tomek.54321

  Oceniono 28 razy 8

  "...o magnitudzie 5.1..."? Ja rozumiem że niektorym ciężko jest przetłumaczyć słowo, no ale to już lekka przesada... Autorowi polecam:
  sjp.pl/magnituda
  "dopuszczalne w grach" - czyli rozumiem, że to powyżej to jakaś gra a nie artykuł...
  pozdr

 • puzonik48

  Oceniono 9 razy 7

  Nie wiem czy wszystkie trzęsienia ziemi mają podobny przebieg ?Przeżyłam trzęsienie ziemi u naszych zachodnich sąsiadów o sile 4,7 i nic mnie tak nie przeraziło ,jak okropny" ryk ziemi" ,który mu towarzyszył :(

 • dorodny16

  Oceniono 38 razy 6

  dorodny16: Nie rozumiem dlaczego nie przetłumaczono słowa: magnitude?? Jeśli pisał by to dobrzy dziennikarz to było by: o siłe .... Czy "Gazeta" zatrudnia automatycznych tłumaczy ??

 • hans_close

  Oceniono 4 razy 4

  Do PISomatołków zawodowo dezawuujących Gazetę:

  "Magnituda (łac. magnitudo "wielkość" od magnus[1]) – parametr stosowany w pomiarach wielkości trzęsienia ziemi, wprowadzony w 1935 roku przez Charlesa Richtera wraz z opracowaniem przez niego „skali magnitud”, nazwanej później skalą Richtera[2]. Wielkość ta była definiowana jako logarytm największej amplitudy drgań gruntu mierzonej w mikronach, zarejestrowanych przez sejsmograf Wooda-Andersona położony w odległości stu kilometrów od epicentrum trzęsienia. Tak dokładna definicja umożliwiała łatwe porównywanie wstrząsów sejsmicznych w różnych miejscach kuli ziemskiej.

  W 1970 r. japoński geofizyk, Hirō Kanamori, zmodyfikował sposób obliczania magnitudy, aby nadawała się ona do określania energii najsilniejszych wstrząsów i nie była zależna od przestarzałego sejsmografu.

  Obecnie magnituda obliczana jest na podstawie wartości momentu sejsmicznego, lecz w przedziale mierzonym przez skalę Richtera jest z nią porównywalna."

 • hans_close

  Oceniono 12 razy 2

  Dzicz kato-bolszewicka czepia się już każdego przecinka, aby tylko zdezawuować Gazetę, na której sami siedzą 8 godzin 5 dni w tygodniu. Jak nie będzie Gazety stracicie pracę PISomatołki. ;)

 • ffstv

  Oceniono 3 razy 1

  article bot?

 • lot-condora

  Oceniono 4 razy -2

  @hans_close

  "Dzicz kato-bolszewicka czepia się już każdego przecinka"

  Ha ha ha. Co za matoł.

  Za komuny można było za byle co zostać reakcjonistą lub wstecznikiem.
  Teraz każdy matoł wali "kato-bolszewią" na prawo i lewo.
  Wydaje mu się, że świętym albo kimś innym zostanie od tego szermowania.

 • bzdury_z_komury

  Oceniono 12 razy -2

  "Magnituda"? To chyba podpada pod ustawę o czystości języka polskiego. Nic, tylko strzelić sobie w łeb. Ten zalew nieuków i ćwierć inteligentów mnie przeraża.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje