Merkel miała mówić o grabieżach Armii Czerwonej. Rosjanie wycięli jej mowę z programu. "Skandal"

21.06.2013 13:02
Angela Merkel i Władimir Putin

Angela Merkel i Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

Wspólne otwarcie przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina wystawy w Petersburgu zostało nieoczekiwanie odwołane - podała agencja dpa. Ekspozycja zawiera eksponaty wywiezione przez Armię Czerwoną z Niemiec.
Dpa nazywa zaistniałą sytuację "skandalem". Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert wyjaśnił, że strona rosyjska wbrew wcześniejszym uzgodnieniom skreśliła z programu przemówienia Merkel i Putina podczas uroczystości otwarcia wystawy.

"Sztuka zdobyczna"

Merkel zamierzała w swoim wystąpieniu poruszyć problem zwrotu zagrabionych dzieł sztuki niemieckiej - podało źródło w niemieckim rządzie. - W tej sytuacji obie strony podjęły zgodnie decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w tym punkcie programu - powiedział Seibert.

Wystawa w petersburskim Ermitażu "Epoka brązu - Europa bez granic", uważana jest za wydarzenie roku w niemiecko-rosyjskich stosunkach w dziedzinie kultury. Wśród 1700 pokazanych eksponatów blisko jedna trzecia pochodzi z niemieckich muzeów, wywiezionych przez Armię Czerwoną po zakończeniu II wojny światowej do ZSRR.

Berlin uważa te dzieła sztuki za swoją własność i domaga się ich zwrotu. Moskwa traktuje "sztukę zdobyczną" jako rekompensatę za straty rosyjskie w czasie wojny. Na mocy ustawy uchwalonej przez rosyjską Dumę zrabowane przedmioty stały się własnością państwa rosyjskiego.

"Złoty skarb z Eberswalde"

Pochodzące z Niemiec zabytkowe przedmioty, przechowywane na co dzień w Muzeum Puszkina w Moskwie, zostały po raz pierwszy udostępnione szerokiej publiczności. Wśród nich znajduje się "złoty skarb z Eberswalde" - ważąca 2,6 kilograma kolekcja wykonanych z czystego złota pucharów, naszyjników i sztabek. Kolekcja ta, wraz z przedmiotami znalezionymi przez Heinricha Schlimanna w Troi, została w 1945 roku wywieziona do Rosji. Przez kilkadziesiąt lat uważano ją za zaginioną.

Zobacz także
Komentarze (224)
Zaloguj się
 • arnoldbuzdygan

  Oceniono 361 razy 313

  90% okazów w szwedzkich muzeach pochodzą z grabieży w Polsce.
  Czemu nikt się o to nie upomina? :)

 • jamj

  Oceniono 350 razy 258

  Pani Merkel na temat zrabowanych dzieł sztuki i innego mienia nie powinna nawet słówkiem wspominać. Przedstawicielka narodu, który złupił całą Europę zarówno z dóbr ogólnonarodowych poszczególnych społeczeństw, jak i z majątków osobistych milionów pomordowanych ludzi, ma czelność o SPRAWIEDLIWOŚCI kłapać? Niemcy nie są w stanie wyrównać krzywd przez siebie wyrządzonych nawet w znikomym procencie, nawet jakby kilka pokoleń tylko na to pracowało. I to tylko krzywd materialnych. Za inne krzywdy nie są w stanie odpokutować.

 • jamj

  Oceniono 227 razy 193

  "złoty skarb z Eberswalde" - ważąca 2,6 kilograma kolekcja wykonanych z czystego złota pucharów, naszyjników i sztabek. Kolekcja ta wraz z przedmiotami znalezionymi przez Heinricha Schlimanna w Troi, została w 1945 roku wywieziona do Rosji.
  ======================================================================
  Schlimann "znalazł" w Troi, Rosjanie "znaleźli" w Eberswalde. Czym się różni jedno "znalezisko" od drugiego.?

 • patriotaa

  Oceniono 226 razy 148

  HA HA HA najwięksi zbrodniarze i złodzieje Europy wszech czasów NIEMCY a Pani Merkel zamierzała w swoim wystąpieniu poruszyć problem zwrotu zagrabionych dzieł sztuki niemieckiej
  Więc pytam się kiedy Niemcy zwrócą w 100 procentach Polsce zagrabione mienie?
  Kiedy Niemcy wypłacą odszkodowanie Polsce za zniszczenia jakie poczynili w Polsce?
  Kiedy Niemcy wypłacą uczciwe odszkodowania dla przymusowych robotników polskich? a nie jak to zrobili ochłapy dali za 5 lat ciężkiej pracy 5 tysięcy zł
  Kiedy wypłacą odszkodowanie rodzinom pomordowanych w czasie wojny?
  PYTAM SIĘ PO RAZ KOLEJNY KIEDY KIEDY KIEDY
  I będę się pytał o to dopóty Bóg pozwoli mi jeszcze żyć

 • kramka23

  Oceniono 145 razy 101

  Pani Merkel wstydu nie ma! Niech najpierw odda to co Niemcy zagrabiły w czasie wojny. Złupiły całą Europę. Ona ma czelność upominać się o ,,skarb''? A to ich skarb???

 • od-or

  Oceniono 97 razy 73

  troche taktu powinna zachować to oni złupili całą europe uruchomili do tego całą machine gdzie jest bursztynowa komnata.

 • tani_dran

  Oceniono 104 razy 72

  W temacie grabieży między ruskimi a niemcami trwa zacięta rywalizacja o pierwsze miejsce w światowym rankingu.

 • zigzaur

  Oceniono 123 razy 69

  Warto przypomnieć, że to Niemcy zaprosiły w 1939 Rosję do ekspansji na zachód i naiwnie liczyły, że Rosja zatrzyma się na Bugu. To niemiecki naród wydał Marksa, Engelsa i Hitlera.

 • yendrol

  Oceniono 82 razy 52

  Aghrra maly podly slepcu
  Mowisz o narodzie ktory wyslal swoje zdegenerowane armie by mordowali, kradli, gwalcili, niszczyli..
  Niech Niemcy zwroca swiatu choc majatkowa czesc tego to co zabrali rozpetujac straszliwa wojne.. Jak po setkach lat to zwroca oddamy te pare gazdzetow ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje