Merkel miała mówić o grabieżach Armii Czerwonej. Rosjanie wycięli jej mowę z programu. "Skandal"

21.06.2013 13:02
Angela Merkel i Władimir Putin

Angela Merkel i Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

Wspólne otwarcie przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina wystawy w Petersburgu zostało nieoczekiwanie odwołane - podała agencja dpa. Ekspozycja zawiera eksponaty wywiezione przez Armię Czerwoną z Niemiec.
Dpa nazywa zaistniałą sytuację "skandalem". Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert wyjaśnił, że strona rosyjska wbrew wcześniejszym uzgodnieniom skreśliła z programu przemówienia Merkel i Putina podczas uroczystości otwarcia wystawy.

"Sztuka zdobyczna"

Merkel zamierzała w swoim wystąpieniu poruszyć problem zwrotu zagrabionych dzieł sztuki niemieckiej - podało źródło w niemieckim rządzie. - W tej sytuacji obie strony podjęły zgodnie decyzję o rezygnacji z uczestnictwa w tym punkcie programu - powiedział Seibert.

Wystawa w petersburskim Ermitażu "Epoka brązu - Europa bez granic", uważana jest za wydarzenie roku w niemiecko-rosyjskich stosunkach w dziedzinie kultury. Wśród 1700 pokazanych eksponatów blisko jedna trzecia pochodzi z niemieckich muzeów, wywiezionych przez Armię Czerwoną po zakończeniu II wojny światowej do ZSRR.

Berlin uważa te dzieła sztuki za swoją własność i domaga się ich zwrotu. Moskwa traktuje "sztukę zdobyczną" jako rekompensatę za straty rosyjskie w czasie wojny. Na mocy ustawy uchwalonej przez rosyjską Dumę zrabowane przedmioty stały się własnością państwa rosyjskiego.

"Złoty skarb z Eberswalde"

Pochodzące z Niemiec zabytkowe przedmioty, przechowywane na co dzień w Muzeum Puszkina w Moskwie, zostały po raz pierwszy udostępnione szerokiej publiczności. Wśród nich znajduje się "złoty skarb z Eberswalde" - ważąca 2,6 kilograma kolekcja wykonanych z czystego złota pucharów, naszyjników i sztabek. Kolekcja ta, wraz z przedmiotami znalezionymi przez Heinricha Schlimanna w Troi, została w 1945 roku wywieziona do Rosji. Przez kilkadziesiąt lat uważano ją za zaginioną.

Zobacz także
Komentarze (224)
Merkel miała mówić o grabieżach Armii Czerwonej. Rosjanie wycięli jej mowę z programu. "Skandal"
Zaloguj się
 • blondyn-3

  Oceniono 2 razy 2

  no coz skromna rekompensata za napasc na Zwiazek Radziecki i trofeum wojenne nic w tym noweg
  Do dzisiaj nie znaleziono np. bursztynowej komnaty i innych zrabowanych przez Niemcow

 • artefakt-13

  Oceniono 2 razy -2

  ... a te miliony rowerów ... na których czerwonoarmiści uczyli sie jeździć, to można Putinowi darować, niech sobie Rosja zatrzyma w ramach odszkodowania!.. Zegarki też... duże i małe , ot czaasy! "pomni wy ete wremia"??

 • apple100

  0

  zapraszam:emiracjadokanady.ca

 • trupiaczaszka

  0

  Najpopolarniejsze zawołanie Armii Czerwonej to nie "Hurra",czy "bij Germańca",ale dobre znane..."czasy imajesz"?

 • antydurniom

  Oceniono 2 razy 0

  ta szwabica ma czelnosc upominac sie o pare tych tzw dziel sztuki !!!!!!!!!!
  niemcy wymordowali miliony Polakow , obrabowali ze wszystkiego co cenne Polske zrownali z ziemia Warszawe z jej historycznymi zabytakami naczele z Zamkiem Krolewskim i zdewastowali setki miast i miejscowosci.
  Okazali sie najwiekszymi zlodziejami i barbarzyncami na swiecie. A w Rosji ??? czy dawnym ZSRR ??? zrujnowali wielkie miasta jak Kijow, Minsk, Sevastopol, Stalingrad a takze niszczyli Leningrad i Moskwe. Na przedmiesciach Leningradu obrabowali wszystkie palace carow z historycznych dziel sztuki i nastepnie spalili i zrownali z ziemia te budowle.
  Babsko typowe dla niemieckiej butnosci i zaklamania ma czelnosc upominac sie o "swoje" ???.
  Niedawno na NationalGeografic nadano filmy o rabunkach masowych dokonanych przez zlodzieji niemieckich poczawszy od goeringa i jego zadakow we Wloszech oraz w trakcie wycofywania sie z Italii tych bandyckich zwyrodnialcow niemieckich zlodakow jak niszczyli Wloskie miasta , zabytki majace ponad 1000 lat ...
  Beszczelne kanalie wymordowali 50 milionow ludzi w tym nikomu nie winne dzieci i cywilne osoby i co ??? barbarzyncy niemieccy !!! zwroccie im zycie parszywe skunksy !!! bez wstydu i honoru !!!!!

 • drupal

  0

  Muzea to są takie miejsca, gdzie wszyscy się chwalą, co ukradli innym.

  Tak jest w USA, Rosji, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Grecji.

  Co Ma współczesny Włoch albo Grek wspólnego ze starożytnymi cywilizacjami istniejącymi kiedyś na terenie jego państwa?

  A już calutki świat chwali się tym , co wykopał w Ameryce Południowej, Afryce, Azji i przywiózł sobie do domu.

 • antykkk

  Oceniono 3 razy -1

  A u nas nadal grabią pijaki złodzieje pedofile i okupanci z Watykanu

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy 2

  obłudne babsko
  niech oddadzą nam to zagrabili a będziemy wszyscy żyć w luksusie
  a kto wyrywał żydom złote zęby w obozach koncentracyjnych ???????????????????????????????????????

 • bayadera

  Oceniono 2 razy 0

  To jest bardzo smieszna wiadomosc. I bardzo pouczajaca. W Petersburgu sa tez rozne dziela sztuki wywiezione z Polski. Ale tez uwazam, ze Merkelowa sie nie zachowala. Niemcy tylko zydom wyplacaja odszkodowanie. Rosjanom nie chca.
  Anglicy nie takie rzeczy sa winni Niemcom... za Drezdno i dziela sztuki, ktore tam zniszczyli nalotami dywanowymi.
  A Merkelowa poleciala az do Petersburga szukac draki. To w ramach milosci do sztuki. Teraz niech leci do Londynu (blizej) i wyglasza taka przygotowana przemowe za muzea w Drezdnie.
  No i jeszcze do Obamy za skradzione przez Amerykanow tajemnice Nordhausen i calkowite zniszczenie miasta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje