Kaczyński: Jeżeli PiS powróci do władzy, partie będą finansowane z budżetu

21.06.2013 07:16
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zapowiadany przez premiera Donalda Tuska projekt dotyczący likwidacji finansowania partii z budżetu to akt rozpaczy ugrupowania, które boi się utraty władzy - powiedział Jarosław Kaczyński. Jak dodał, jeżeli PiS powróci do władzy, partie będą finansowane z budżetu, ale dopracowane zostaną przepisy umożliwiające kontrolę wydatków.
Jarosław Kaczyński ocenił w rozmowie z PAP, że podjęta przez PO próba likwidacji partyjnych dotacji to "akt rozpaczy" ze strony ugrupowania, które - jego zdaniem - boi się utraty władzy. Szef PiS uważa, że partie powinny być finansowane z budżetu. - I my wcale nie ukrywamy, że do tego powrócimy, jeśli przejmiemy władzę - stwierdził.

Premier Tusk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt PO dot. likwidacji finansowania partii z budżetu. Poparcie dla projektu zadeklarowała SP; RP chce o tym rozmawiać bez warunków wstępnych. Przeciw jest koalicyjny PSL.

Deklaracja premiera ma związek z publikacjami mediów na temat sposobu wydawania pieniędzy przez partie polityczne. Z doniesień medialnych wynika m.in., że PO w ostatnich latach wydała na markowe garnitury i buty - prawie ćwierć miliona złotych, zakup wina - prawie sto tysięcy, restauracje - 200 tys. zł, płaciła też za wynajem boiska piłkarskiego.

Kaczyński: Za wydanie 100 tys. zł na kluby go-go - 10 mln zł kary

Zdaniem prezesa PiS, aby nie dopuścić do takich sytuacji w przyszłości, wystarczy dopracować obecne przepisy umożliwiające kontrolę wydatków partyjnych. - Reglamentacja wydatków zostanie prowadzona bardzo twardo i będzie jasne, że pieniędzy na kluby go-go, na stroje, alkohole itd. wydawać nie wolno - powiedział Kaczyński. - Moja partia nie potrzebuje alkoholu, restauracji i garniturów za publiczne pieniądze - dodał prezes PiS.

Według niego w ustawie należy zapisać, ile stracą partie po wykryciu nieuzasadnionych wydatków. - Jak ktoś wydał dajmy na to 5 tys. zł na restauracje, to w kolejnym roku ma 500 tys. zł mniej dotacji. Jeżeli wydał 100 tys. na go-go, to ma 10 mln mniej dotacji - wyliczał prezes PiS.

Jego zdaniem obecna ustawa jest błędnie sformułowana, bo jedyną karą jest pozbawienie partii całej dotacji. - To tak jakby w Kodeksie karnym była tylko kara śmierci albo dożywotnie więzienie. Jak jesteś winny, to wszystko jedno, czy ukradłeś kurę, czy zabiłeś trzy osoby, bo i tak dostaniesz dożywotnie więzienie - powiedział Kaczyński.

Zobacz także
Komentarze (197)
Kaczyński: Jeżeli PiS powróci do władzy, partie będą finansowane z budżetu
Zaloguj się
 • szczypopasku

  Oceniono 1 raz 1

  Wczoraj Brudziński ocenił Rydzyka,że tj.'święty człowiek',Jeśli takich gamoni uważa się za świętych,to po dojściu PIS do rządu Kaczyńscy będą błogosławieni w KK.Kaczyński ciągle powtarza "ludzie żyją w biedzie",ale by im pomóc nie zrezygnuje z ochrony 1,5 milionowej,ani z dotacji swojej partii kilkudziesięciu milionów.Panie Tusk,zabrać tym darmozjadom pieniądze i przeznaczyć na cele społeczne,tego domagają się Polacy.Partie powinny utrzymywać się ze składek członkowskich,a nie z pracy podatników!!!!!!!

 • koniepobetonie

  Oceniono 2 razy 0

  Ale nie wróci PIS do władzy. Pamiętamy jak było i nigdy więcej oszołomów we władzach !!!

 • bog43

  Oceniono 1 raz 1

  To Kaczyński będzie musiał dopłacić ze swoich . Pytanie skąd je weźmie , czyżby chciał założyć jeszcze jedną Fundację prasową solidarność a może " Fundacja, łamiąc własny status, udziela pożyczki Porozumieniu Centrum w wysokości 800.000 PLN (8 mld starych złotych). " a może " W lipcu 1993 r. fundacja sprzedaje "Express Wieczorny" szwajcarskiej spółce Marquard. Wcześniej przekazane Porozumieniu Centrum prawo mianowania redaktora naczelnego zostaje wycenione w ramach tej transakcji na 910.000 PLN (9,1 miliarda starych złotych). " W tych transakcjach mogli uczestniczyć tylko wybitni patrioci z Kaczyńskim na czele .

 • lobuz1

  Oceniono 1 raz 1

  A jakzeby inaczej?!!! Jeśli PIS wygra. to właśnie PIS dostanie najwięcej szmalu. Tylko głupi rezygnowałby z takiej łatwej mamony!

 • muchancha

  Oceniono 2 razy 0

  Za pierwszym nie tęsknie, ale pomysł, by partie finansowali prywatni sponsorzy też nieźle popaprany.
  Chyba po to prywatni, by można potem prowadzić politykę pod darczyńców.

 • totapis500

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz wyraźnie widać, że ten żydowski parch ma nie po kolei we łbie.

 • and-j1

  Oceniono 3 razy 1

  Prezes nic nie mówi jak PiS trwoni pieniądze podatników, że to jest jawne i totalne złodziejstwo. Dobrze im się żyje za cudze i wspiera innych tylko tych, którzy PiS popierają. Dość tego trzeba to towarzystwo wzajemnej adoracji rozwalić raz na zawsze.

 • korcia2000

  Oceniono 6 razy 4

  Prezio ma krótką pamięć. Zapomniał, ile kancelaria braciszka wydawała no alkohole, zwłaszcza tzw. małpki?

 • cob22

  Oceniono 4 razy 4

  To ze pol miliona poszlo na gazete ktorej nie ma to go nie drazni.
  A milion za ochrone tego kurdupla z budzetu zeby ochronic jego paranoje to tez piko ?
  A forsa na Radio ma ryja ?
  Boze wyslijcie go do Lurdes, tam jest teraz wysoka woda niech w swojej zaklamanej swietosci utonie.
  Obawiam sie tylko ze to g...o nie utonie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje