Kaczyński: Jeżeli PiS powróci do władzy, partie będą finansowane z budżetu

21.06.2013 07:16
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Zapowiadany przez premiera Donalda Tuska projekt dotyczący likwidacji finansowania partii z budżetu to akt rozpaczy ugrupowania, które boi się utraty władzy - powiedział Jarosław Kaczyński. Jak dodał, jeżeli PiS powróci do władzy, partie będą finansowane z budżetu, ale dopracowane zostaną przepisy umożliwiające kontrolę wydatków.
Jarosław Kaczyński ocenił w rozmowie z PAP, że podjęta przez PO próba likwidacji partyjnych dotacji to "akt rozpaczy" ze strony ugrupowania, które - jego zdaniem - boi się utraty władzy. Szef PiS uważa, że partie powinny być finansowane z budżetu. - I my wcale nie ukrywamy, że do tego powrócimy, jeśli przejmiemy władzę - stwierdził.

Premier Tusk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt PO dot. likwidacji finansowania partii z budżetu. Poparcie dla projektu zadeklarowała SP; RP chce o tym rozmawiać bez warunków wstępnych. Przeciw jest koalicyjny PSL.

Deklaracja premiera ma związek z publikacjami mediów na temat sposobu wydawania pieniędzy przez partie polityczne. Z doniesień medialnych wynika m.in., że PO w ostatnich latach wydała na markowe garnitury i buty - prawie ćwierć miliona złotych, zakup wina - prawie sto tysięcy, restauracje - 200 tys. zł, płaciła też za wynajem boiska piłkarskiego.

Kaczyński: Za wydanie 100 tys. zł na kluby go-go - 10 mln zł kary

Zdaniem prezesa PiS, aby nie dopuścić do takich sytuacji w przyszłości, wystarczy dopracować obecne przepisy umożliwiające kontrolę wydatków partyjnych. - Reglamentacja wydatków zostanie prowadzona bardzo twardo i będzie jasne, że pieniędzy na kluby go-go, na stroje, alkohole itd. wydawać nie wolno - powiedział Kaczyński. - Moja partia nie potrzebuje alkoholu, restauracji i garniturów za publiczne pieniądze - dodał prezes PiS.

Według niego w ustawie należy zapisać, ile stracą partie po wykryciu nieuzasadnionych wydatków. - Jak ktoś wydał dajmy na to 5 tys. zł na restauracje, to w kolejnym roku ma 500 tys. zł mniej dotacji. Jeżeli wydał 100 tys. na go-go, to ma 10 mln mniej dotacji - wyliczał prezes PiS.

Jego zdaniem obecna ustawa jest błędnie sformułowana, bo jedyną karą jest pozbawienie partii całej dotacji. - To tak jakby w Kodeksie karnym była tylko kara śmierci albo dożywotnie więzienie. Jak jesteś winny, to wszystko jedno, czy ukradłeś kurę, czy zabiłeś trzy osoby, bo i tak dostaniesz dożywotnie więzienie - powiedział Kaczyński.

Zobacz także
Komentarze (197)
Zaloguj się
 • jamj

  Oceniono 240 razy 186

  "Kaczyński: Za wydanie 100 ty. zł na kluby go-go - 10 mln zł kary"
  ==================================================
  A jaka kara za ponadmilionowy coroczny wydatek na ochronę paranoicznego kurdupla z urojeniami?

 • p4-s

  Oceniono 173 razy 133

  Dajcie już spokój z tym imbecylem. Ileż można słuchać tych bredni?

  Ciemny ludu, ty to wytrzymujesz?

 • pszczy2000

  Oceniono 140 razy 118

  Po takim oswiadczeniu maja juz zapewnionego koalicjanta - sprzedajna dziwke - PSL.

 • odra-1305

  Oceniono 154 razy 104

  na szczęście nigdy PiS nie wróci do władzy

 • adamtko

  Oceniono 120 razy 100

  Tak, to pewne. Jeśli PIS wróci do władzy to ureguluje kary. Te i wszystkie inne. Będzie x2. I kara śmierci. I batalion agentów Tomków. Aa, minimalna kara za cokolwiek - 5 lat. Żeby uniknąć zawieszania kary automatycznie każdy nowy obywatel dostanie dożywotnie zawiasy za grzech pierworodny, tak po chcrześcijańsku.

 • bsdw

  Oceniono 121 razy 97

  Lubię patrzeć jak Kaczyński obiecuje nie swoje pieniądze z budżetu różnym grupom społecznym.

 • ewa4343

  Oceniono 106 razy 84

  A ja mam już dość!!!!!!!!!! ---- dośc polityki , polityków , --- tego że decydują kiedy mam pójśc na emeryturę ,, tego kiedy mam świętować , w co wierzyć i jak wierzyć . Pracuję uczciwie od 20 lat , raz miałam L4 przez ten czas . Do ręki dostaję 2 tyś zł . Nikt mi nie funduje cygar , garniturów , win , kolacji itp.... Dlaczego to ja mam być sponsorką Nowaka , Kaczyńskiego , Palikota, i całej reszty tych nierobów?????????????A może zagłosujmy czy nadal chcemy utrzymywać z naszej kasy tych ...... . Ehhhh . Dobrego dnia wszystkim , mimo podniesionego ciśnienia z rana ...

 • fjan

  Oceniono 96 razy 82

  Oj trudno, bardzo trudno oderwać tych pseudopolityków od koryta. Tak się przyssali że strach niczym biskupi katoliccy.

 • piotr_dorota

  Oceniono 92 razy 74

  Jeśli PiS wróci do władzy to:
  a/ wzrośnie wykrywalność urojonych układów
  b/ powstanie 1000 pomników pary prezydenckiej
  c/ powstanie 2000 pomników tragedii smoleńskiej,
  d/ Macierewicz będzie Ministrem Sprawiedliwości
  e/ Hofman będzie ministrem Propagandy
  f/ Telewizja TRWAM będzie telewizją publiczną (w miejsce obecnej TVP),
  Jeśli do tego dojdzie to ja się wyPiSuje z tego kraju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje