Dożywocie - pierwszy wyrok za masakrę Tutsich. Prawie 20 lat po zbrodni

21.06.2013 07:13
Stanislas Mbanenande (w środku)

Stanislas Mbanenande (w środku) (Fot. BERTIL ENEVAG ERICSON AP)

Szwedzki sąd skazał urodzonego w Rwandzie Stanislasa Mbanenande na dożywocie za udział w kilku masakrach Tutsich podczas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. To pierwszy w Szwecji wyrok skazujący za udział w ludobójstwie.
Mbanenande, który w swoim kraju był inżynierem i wykładowcą, a w 2008 roku uzyskał szwedzkie obywatelstwo, twierdzi, że jest niewinny; jego prawnicy zapowiedzieli apelację.

Podczas procesu szwedzcy sędziowie udali się do Rwandy, gdzie wysłuchali zeznań świadków; oskarżony uczestniczył w przesłuchaniach przez łącze wideo.

Zdaniem sądu Mbanenande rekrutował młodych mężczyzn Tutu do udziału w zabójstwach Tutsich i osobiście uczestniczył w masakrach przeprowadzonych w jednej ze szkół, w katolickim kościele, hotelu i na stadionie w Kibuye, mieście na zachodzie Rwandy.

Władze Rwandy domagały się od Szwecji wydania Mbanenande, chcąc postawić mu zarzuty udziału w ludobójstwie, jednak Sztokholm nie zgodził się, gdyż mężczyzna był już wówczas jej obywatelem. Sąd rwandyjski skazał go zaocznie na dożywotni pobyt w więzieniu.

Według ONZ w wyniku trwającego od kwietnia do czerwca 1994 roku ludobójstwa w Rwandzie śmierć poniosło ok. 800 tys. osób, głównie przedstawicieli ludu Tutsi. Bezpośrednim powodem ludobójstwa była śmierć prezydenta Juvenala Habyarimany 6 kwietnia 1994 roku. Szef państwa zginął, kiedy podchodzący do lądowania samolot, na którego pokładzie przebywał, został trafiony pociskiem rakietowym w stolicy Rwandy, Kigali.

Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • el_bigos

  Oceniono 64 razy 62

  "...młodych mężczyzn Tutu do udziału w zabójstwach Tutsich..."
  Chyba Hutu, a nie Tutu.

 • kocurxtr

  Oceniono 37 razy 31

  "Bezpośrednim powodem ludobójstwa była śmierć prezydenta Juvenala Habyarimany 6 kwietnia 1994 roku"

  to była iskra rzucona na gotowy stos a nie przyczyna. Przyczyną był rozdźwięk społeczny wynikający z różnic pomiędzy Hutu i Tutsi.
  Redaktor idiota, poczytałby zanim bezmyślnie przepisze.

  i jeszcze jeden kwiatek "młodych mężczyzn TUTU" ! co za bęcwał to redagował ?! w kilkuzdaniowym poscie dwa ZASADNICZE błędy
  co by było w felietonie ?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 28 razy 26

  Sytuacja w Rwandzie świetnie pokazała niewydolność ONZ i międzynarodowej społeczności. Kolejny raz zresztą.

 • kocurxtr

  Oceniono 10 razy 10

  Hutu zamordowali ponad 800 tyś. Tutsi w ok dwa miesiące
  Niemcy w obozach około 6mln przez około 5 lat
  co by było, gdyby to Tutsi prowadzili wojnę zamiast Niemców ?

  ONZ po tym wydarzeniu winno być zlikwidowane lub grubntownie przekształcone - większe uprawnienia do podejmowania działań - w obecnej postaci są kosztownymi darmozjadami. Zbędnymi.

 • kocurxtr

  Oceniono 7 razy 7

  jeżeli kogoś interesuje ten temat powinien się zaznajomić z opartym na faktach , doskonałym filmie "Strzelając do psów" bez ogródek ukazującym co tam się działo. Znajdziemy tam analizę przyczyn, drastyczne sceny ukazujące bestialstwo Hutu, bezsiłę ONZ. Doskonała realizcja.

  www.filmweb.pl/Shooting.Dogs

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 7 razy 5

  Stanislas Mbanenande (w środku)
  W środku to jest jakiś biały facet.

 • milu100

  Oceniono 7 razy 5

  "Władze Rwandy domagały się od Szwecji wydania Mbanenande, chcąc postawić mu zarzuty udziału w ludobójstwie, jednak Sztokholm nie zgodził się, gdyż mężczyzna był już wówczas jej obywatelem. "

  Władze polskie bez mrugnięcia okiem by go wydaly.

 • zonzonel

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe, jak można napisać taki "artykuł" i pominąć fakt, że w Rwandzie od lat pracuje się na rzecz zgody, że (pod warunkiem przyznania się w pełni do czynów i wyrażenia skruchy) zbrodniaże dostali łagodne wyroki i trwa proces pogodzenia się z rodzinami ofiar. Są problemy ale niejeden kraj (w tym Szwecja i Polska) mógłby się czegoś od Rwandyjczyków nauczyć.

  "...młodych mężczyzn Tutu do udziału w zabójstwach Tutsich..."
  Co do "Tutu", ręce opadają.
  Niech ten "reporter" ubieże tutu i idzie do baru kibiców, może się troche odświeży światopoglądowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje