700-letni zamek w Rydze stanął w płomieniach. "To symbol łotewskiej państwowości"

21.06.2013 06:26
Pożar zamku w Rydze

Pożar zamku w Rydze (Fot. Guo Qun AP)

Dach liczącego sobie prawie 700 lat ryskiego zamku, który od 1995 roku jest siedzibą prezydenta Łotwy, stanął w płomieniach - informują łotewskie media. Z pożarem w nocy walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej. Rano udało się opanowac ogień.
Straż pożarna została poinformowana o pożarze późnym wieczorem. Do akcji skierowano wszystkie dostępne jednostki z okolic Rygi. Płomienie udało się opanować na krótko przed godz. 4 nad ranem.

Ogień ogarnął powierzchnię 3,2 tys. m kw., w tym konstrukcję dachu, strych i dwie najwyższe kondygnacje zamku. - Jeszcze kilka godzin potrwa wygaszanie miejsc, gdzie tlą się płomienie - oceniła rzeczniczka VUGD Viktorija Sembele. Nie podała informacji o ofiarach w ludziach. Na razie ciężko mówić o przyczynach pożaru. Łotysze obawiają się, że zniszczenia mogą objąć siedzibę Muzeum Narodowego.

Rezydencja Batorego

Na zamku prowadzone są obecnie prace renowacyjne, więc prezydent Andris Berzins urzęduje tymczasowo w innej siedzibie.

"Mam nadzieję, że ogień nie wyrządzi wielkich szkód zamkowi, który jest naszą historią i symbolem państwowości" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs.

Zamek Kawalerów Mieczowych w Rydze, pierwotnie gotycki, zbudowany został w latach 1330-1353. Był główną siedzibą zakonu w Inflantach. Zamek do 1621 był rezydencją namiestnika króla Polski i obsadzony był przez polską załogę wojskową. W 1582 roku na zamku rezydował król Stefan Batory. Od 18 lat jest rezydencją prezydenta Łotwy oraz siedzibą kilku państwowych muzeów.Zobacz także
Skomentuj:
700-letni zamek w Rydze stanął w płomieniach. "To symbol łotewskiej państwowości"
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Polecamy

Najnowsze informacje