Brazylia: Na ulicę wyszło ponad milion niezadowolonych

21.06.2013 06:07
Protesty w Brasilii

Protesty w Brasilii (Fot. UESLEI MARCELINO REUTERS)

- Ponad milion Brazylijczyków - znacznie więcej niż w poprzednich dniach - wyszło na ulice co najmniej 80 miast, by demonstrować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, korupcji, złemu stanowi służby zdrowia i oświaty. Doszło do starć z policją.
W mieście Ribeirao Preto w stanie Sao Paulo samochód, usiłujący ominąć barykadę wzniesioną przez demonstrantów, wjechał w grupę ludzi. Na miejscu zginął osiemnastoletni chłopak, trzy inne osoby zostały ranne - informują lokalne gazety w wydaniach internetowych. Kierowca zbiegł z miejsca wypadku.

Starcia z policją

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff z powodu protestów odwołała mającą się rozpocząć w niedzielę tygodniową wizytę w Japonii - poinformowały brazylijskie media. Na piątek rano Rousseff zwołała pilną naradę swych doradców. W Rio de Janeiro demonstrowało ok. 300 tys. osób. Demonstranci wznosili barykady i podpalili samochód. Policja użyła gazu łzawiącego, gumowych kul i pojazdów opancerzonych - informują świadkowie. Co najmniej 40 osób odniosło obrażenia.

Do starć demonstrantów z policją doszło też w miastach Campinas w stanie Sao Paulo i Salvador na północnym wschodzie kraju, gdzie w marszu protestacyjnym uczestniczyło ok. 50 tys. ludzi. W stołecznej Brasilii na ulice wyszło co najmniej 30 tys. osób. Policja użyła tam gazu łzawiącego i gumowych kul, by nie dopuścić demonstrantów do siedziby MSZ i innych budynków rządowych. Informacje o starciach z policją napłynęły też z Belem na skraju delty Amazonki i z Porto Alegre na południu.

Gigantyczne koszty mistrzostw

Demonstracje trwają, mimo że w środę władze Rio de Janeiro i Sao Paulo - dwóch największych miast Brazylii - po masowych protestach wycofały się z planów podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Właśnie zapowiedź tych podwyżek wywołała obecną falę demonstracji. Teraz demonstranci domagają się m.in. większych nakładów na szkolnictwo i służbę zdrowia. Protestują również przeciwko gigantycznym kosztom mistrzostw świata w piłce nożnej, które zostaną rozegrane w przyszłym roku w Brazylii.

Zobacz także
Komentarze (47)
Brazylia: Na ulicę wyszło ponad milion niezadowolonych
Zaloguj się
 • india.wr

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda, ze w Polsce tylu zachłystneło sie kilku tygodniami Euro 2012 a nie zauważyło, że wiele lat będą jako mieszkańcy miast spłacać wybudowane stadiony.
  TERAZ LUDZIE SA NIEZADOWOLENI Z KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ, ze stanu dróg, bałaganu urbanistycznego, brudu na ulicach, zauważają kolesiostwo i kumotersto w samorządach, nie stać ich jednak na bunt jak w Brazylii.
  Może szkoda

 • poljack

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy zniknie ostatni polityk na ziemi wtedy będzie lepiej ? A może że nie ale na pewno będzie mniej darmozjadów.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 2

  "- Ponad milion Brazylijczyków - znacznie więcej niż w poprzednich dniach - wyszło na ulice co najmniej 80 miast, by demonstrować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, korupcji, złemu stanowi służby zdrowia i oświaty. "

  I sambe i karnawal maja. I jeszcze w pilke nozna grac umieja (co mnie akurat nie rusza, ale warto wspomniec)
  Coraz bardziej mi sie ta Brazylia podoba!

  Moze by druga Brazylie zaczac w Polandii zrobic, skoro z druga Irlandia i druga Japonia nijak nie wyszlo?
  ________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • queserasera

  Oceniono 5 razy 3

  Wyszli by "przeciwko niesprawiedliwości społecznej, korupcji, złemu stanowi służby zdrowia i oświaty. "

  Czy to aby na pewno chodzi o Brazylię? A co robi narodek nadwiślański? Zdycha w ciszy?

 • stupid_writer

  Oceniono 4 razy 0

  Po prostu politycy sie skur...li! Wszedzie gdzie rzadzi KK to sie dzieje! Polska czeka w kolejce!

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 5 razy 3

  W Polsce poprzez branie unijnej kasy w sposob nieracjonalny (z własnymi, milionowymi dopłatami) w wielu miastach opodtkowano nam sedesy.
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/672602,mit-zielonej-wyspy-czy-polska-mlodziez-pojdzie-w-slady-turkow.html
  Za zieloną wyspę, finansowaną z funduszy unijnych, mieszkańcy wielu polskich miast płacą lub będą płacili w formie podatku od prawa do robienia kupy. Dla wielu rodzin wydatek roczny ponad 2000 złotych na opłacenie „zasranego podatku” z pewnością spowoduje to, że w co najmniej jednym miesiącu będą one jadły szczaw i robiły kupę na zielono. Komuniści długo doili społeczeństwo polskie. W końcu dłużej nie dało się ciągnąć tego procederu. Obecnie partie władzy (PO, PiS, SLD i PSL) powtarzają tę samą praktykę. W każdej chwili może wybuchnąć „Powstanie Młodych”. Jak długo bowiem można dawać się wykluczać społecznie? W końcu prawo do „wysrania i wysikania się” jest także prawem człowieka. Póki co – kibicujmy Turkom !!!
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/673462,turcja-brazylia-kiedy-polska.html
  Buntujące się społeczeństwa Turcji i Brazylii rozpoczęły więc walkę nie o uwłaszczenie, nie o nacjonalizację gospodarki, lecz o wolność pracowniczą, której podstawowym signum jest względna równowaga finansowa obywateli danego kraju. Turcy i Brazylijczycy pokazują nam, obywatelom Polski, to, jak walczyć o wolność, o prawo do nie bycia niewolnikiem. Czy Polacy pójdą w ślady Turków i Brazylijczyków? Czy nastanie liberalna Globalna Wiosna Ludów?

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy 0

  A u nas mozna spokojnie sikać ludziom na buty i jeszcze się cieszą. Jak to się stało że ta wredna komuna u nas padła.

 • jkredman

  Oceniono 4 razy 2

  a stadion tuskowej ekipy stoi i straszy - jeden mecz w rok, to rzeczywiście efektywne wykorzystywanie sportowego obiektu

 • m2rket

  Oceniono 2 razy 2

  przeciez podobno strasznie zmalala tam bieda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje