"Włoski Schindler" kolaborantem? "Jego imieniem nazywano ulice"

20.06.2013 22:14
'Włoski Schindler' kolaborantem? 'Jego imieniem nazywano ulice'

'Włoski Schindler' kolaborantem? 'Jego imieniem nazywano ulice' (Fot. Viaggiatore/GNU)

Włoski policjant Giovanni Palatucci, dotychczas uważany za bohatera w Izraelu, USA i we Włoszech za uratowanie w czasie wojny 5 tys. Żydów, był w rzeczywistości nazistowskim kolaborantem - twierdzą badacze nowojorskiego Centro Primo Levi. Informację opublikował "New York Times".
O zdemaskowaniu Palatucciego, nazywanego nawet "włoskim Schindlerem", donosi na pierwszej stronie dziennik "New York Times". Przypomina, że dotychczas sądzono, że Palatucci jako włoski policjant uratował przed Holokaustem 5 tys. Żydów. Z tego powodu był podziwiany w Izraelu, Nowym Jorku i we Włoszech, gdzie imieniem Palatucciego nazwane są liczne skwery i ulice. W 1990 roku został uznany za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem, a papież Jan Paweł II ogłosił Włocha męczennikiem, co jest pierwszym krokiem ku potencjalnej beatyfikacji.

Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum) usunęło jednak kilka dni temu informację o Palatuccim ze swej ekspozycji, po tym jak władze muzeum zostały poinformowane przez Centro Primo Levi w Centrum Historii Żydowskiej w Nowym Jorku o dowodach świadczących, że dotychczasowy bohater "był entuzjastycznym nazistowskim kolaborantem, który brał udział w deportacji Żydów do Auschwitz" - pisze "NYT".

W liście do muzeum dyrektorka Centro Primo Levi, Natalia Indrimi, poinformowała, że z badań prawie 700 dokumentów przeprowadzonych przez panel kilkunastu naukowców wynika, że przez sześć lat Palatucci był "gorliwym wykonawcą legislacji rasowej i - po złożeniu przysięgi Republice Socjalnej Mussoliniego - współpracował z nazistami". Poinformowała ponadto, że nie ma dowodów, że Palatucci pomagał Żydom w czasie wojny, a wręcz przeciwnie - badacze znaleźli dokumenty wskazujące, że Włoch pomagał Niemcom w identyfikacji Żydów, których następnie zatrzymywano.

Upadek legendy

Jak informuje "NYT", nowe demaskujące Palatucciego dokumenty zostały znalezione dopiero w ostatnich latach przy okazji badań na temat roli Fiume (obecnie Rijeka w Chorwacji), portowego miasta, gdzie pracował Palatucci, w podsycaniu faszyzmu.

Dotychczas sądzono, że Palatucci będąc szefem włoskiej policji w Fiume uratował tysiące Żydów między 1940 a 1944 rokiem. To on miał w 1943 roku zniszczyć dokumenty, by zapobiec wysłaniu Żydów z Fiume do obozów koncentracyjnych. - Śmierć Palatucciego w wieku 35 lat w obozie w Dachau wydawała się potwierdzać jego męstwo - ocenia "NYT".

Z odnalezionych i przeanalizowanych przez historyków Centro Primo Levi dokumentów wynika jednak, że z Fiume wysłano do Auschwitz aż 80 proc. z 500 Żydów, którzy mieszkali w tym mieście przed 1943 rokiem. To znacznie więcej niż w przypadku innych włoskich miast. Natomiast wysłanie Palatucciego do Dachau nie miało związku z ratowaniem Żydów, tylko było następstwem oskarżenia go o kontakty z Brytyjczykami. Raport Centro Primo Levi nie wyklucza, że Palatucci pomógł "garstce Żydów", ale nie jest jasne, czy nie zrobił tego z rozkazu zwierzchników.

Natalia Indrimi wyjaśniła, że "legenda" Palatucciego rozpoczęła się w 1952 roku, kiedy jego stryj, biskup Giuseppe Maria Palatucci, powołał się na historię policjanta, by przekonać włoski rząd do przyznania jego rodzicom specjalnej renty.

"NYT" informuje, że już miesiąc temu dziennik "Corriere Della Sera" napisał o coraz wyraźniejszych głosach historyków, przekonujących, że historia Palatucciego to "rażące oszustwo", wykreowane przez jego przyjaciół i rodzinę.

Zobacz także
Komentarze (51)
"Włoski Schindler" kolaborantem? "Jego imieniem nazywano ulice"
Zaloguj się
 • mefis58

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wyobrażam sobie aby osoba nie tkwiąca wewnątrz systemu mogła dokonać czegoś istotnego na większą skalę. Można przywołać przykłady osób, które uratowały kilku żydów, czasami jedną lub dwie rodziny, ale jak miałyby uratować kilka tysięcy? Przecież przywołany przykład Schindlera to przecież nie jest przykład bojownika z hitleryzmem, osoby z zewnątrz. To przecież był fabrykant, produkujący na potrzeby Rzeszy i obracający się w kręgu najwyższych władz III Rzeszy. Nie chcę oceniać tej postaci bo za mało mam wiadomości. Być może rzeczywiście był swinią. Jeżeli jednak uratował od śmierci kilka tysięcy istnień to daj Boże zdrowie aby ujawniało się w ekstremalnych warunkach więcej takich świń.

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy -2

  Mało to takich kolaborantów? Wystarczy wspomnieć szumowinę Wiesenthala. A "profesora" bartoszewskiego jak zwolniono z "obozu zagłady"? Może też, jak wspomniany Wiesenthal kumplował się z SSmanami?

 • kaszebe12

  Oceniono 6 razy 2

  -Ten biznes musi sie jednak stale krecic...bez niego Izrael nie mialby sensu

 • czarny-cezar2

  Oceniono 4 razy 0

  szkoda że rozpoznał80% a nie 100%,opierniczał się w robocie

 • gruzek

  Oceniono 5 razy 5

  Jeśli w sprawę zamieszany jest biskup to znaczy że musi tu być jakiś szwindel.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 14 razy 8

  Dlaczego zaraz po wojnie w Polsce MinBezpieka była naszpikowana czosnkiem po sufit? Wilhelm Świątkowski, Stefan Szechter to byli prominentni prokuratorzy wojskowi, którzy mordowali z zimną krwią niewinnych Polaków!

 • 20portal

  Oceniono 7 razy 5

  Wychodzi na to, że 5 tys. osób nie rozpoznał (że są Żydami) i na tym polegało ich "uratowanie". Jan Paweł II chciał go zrobić świętym. Jak zgromadzono dowody na to, że zasługuje na ten tytuł? Nie chcę nawet stawiać tego pytania, które już ciśnie się na usta: czy w podobny sposób zbiera się dowody na świętość Karola Wojtyły? Informacja nowojorskiego instytutu przeraża i poraża każdego zdrowo myślącego człowieka...

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 8 razy 4

  Dlaczego w czasach PRL-u tzw. "opozycja" była niemal w 100% koszerna? Na dodatek prawie wszyscy w SLD to tez "swojaki" ... garną się do darmowych konfitur jak świnie do koryta :)

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 6 razy 0

  A w Polsce żyją miliony Żydów - część nieświadomych, bo ich przodkowie to przechrzty, a część to próbuje ukryć ... w tym groteskowym kraju przez 2. WŚ było największe skupisko Żydów oprócz Nowego Jorku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje