Więźniowie Guantanamo faszerowani lekami, które mogą uszkodzić mózg

Więzienie Guantanamo, 2007 rok

Więzienie Guantanamo, 2007 rok (Fot. Brennan Linsley AP)

Przymusowo karmionym więźniom wojny z terroryzmem amerykańska armia podaje lek, który może uszkodzić mózg - pisze w dzisiejszej ?Gazecie Wyborczej? Robert Stefanicki. W bazie USA na Kubie od lutego trwa strajk głodowy więźniów. Według ostatnich doniesień przyjmowania pokarmów odmawia 120-130 ze 166 osadzonych. To, że nie było jeszcze zgonów, jest "zasługą" przymusowego karmienia.
Adwokat kilku osadzonych w Guantanamo Ramzi Kassem opowiadał niedawno w "Gazecie", że karmienie odbywa się bez środka znieczulającego czy lubrykantu. Teraz wyszło na jaw, że więźniom podaje się przy okazji metoklopramid - substancję, która "dzięki oddziaływaniu na pewien ośrodek w mózgu zahamowuje mdłości oraz wymioty, a jednocześnie wzmaga ruch robaczkowy jelit" (czyli przyspiesza trawienie).

Podczas pierwszych sześciu miesięcy leczenia mogą wystąpić objawy choroby Parkinsona, czyli niekontrolowane ruchy twarzy i kończyn; u pacjentów z depresją może nastąpić nawrót choroby. Przeciwko producentom leku pacjenci poszkodowani za sprawą nieodwracalnych skutków ubocznych złożyli setki pozwów.

W 2009 r. Food and Drug Administration (FDA), zajmująca się dopuszczaniem leków na rynek amerykański, dała reglanowi - bo pod taką nazwą sprzedaje się metoklopramid w USA - najmocniejsze, "czarne" ostrzeżenie. Nie należy go używać dłużej niż 12 tygodni, a wcześniej "trzeba rozważyć, czy potencjalne korzyści przewyższają możliwe ryzyko".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Barack Obama zdejmuje marynarkę, przemawiając do tłumu w Berlinie. Wywołał aplauz. "Cześć, Berlinie". Siedem kluczowych cytatów z berlińskiego przemówienia Obamy
 • Edward Snowden "Bohater" czy "zdrajca". Edward Snowden, informator ws. PRISM, podzielił Amerykanów
 • Niewinna piosenka grana bez przerwy przez wiele godzin stawał się dla więźniow Guantanamo torturą Amerykanie torturowali więźniów Guantanamo piosenką z "Ulicy Sezamkowej"
Komentarze (109)
Więźniowie Guantanamo faszerowani lekami, które mogą uszkodzić mózg
Zaloguj się
 • konfuziussagt

  Oceniono 1 raz 1

  Sprawiedliwosc wszystkim powinna.
  Niech im sie dzieje tak dobrze jak ich ofiarom.
  A mozgi tych ludzi sa dawno uszkodzone
  przez ich przywodcow religijnych.
  Podawanie im na urodziny cieplego szampana
  byloby rzeczywiscie nieludzkie.
  Przytulmy zmije do piersi.

 • papyr

  Oceniono 2 razy 2

  o jeje, Cerucal im podaja, jaka straszna zbrodnia! (nie podwazam zbrodni z Guantanamo Bay, ale akurat to nie wydaje mi sie jako zbrodnia...)

 • rympalek11

  Oceniono 4 razy 4

  Proponuję przewieźć ich do ZK w Płocku. Po miesiącu wszyscy powieszą się w kąciku sanitatnym i po ptokach. Wypróbowane to zostało na Franiewskim i jego podwładnych. Swoją drogą Guantanamo to bardzo sympatyczne więzienie sądząc po zdjęciu. I karmią. W ZK w Płocku jak nie jesz to zdychaj. Nikogo to nie wzruszy. I tam też wszyscy siedzą za niewinność.

 • bayadera

  Oceniono 3 razy -1

  cyklina-klimkiewicz
  Chyba czytac nie umiesz. Ci wiezniowie juz dawno zostali uniewinnieni; tylko teraz nie wiadomo co z nimi zrobic. Nikt ich nie chce przyjac bo sie boja Amerykanow. Amerykanie tez ich nie chca. A wypuszczeni na wolnosc beda mogli sie starac o milionowe odszkodowania. Wiec najlepiej ich otruc i po sprawie.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe jakie plany diety osadzeni najgroźniejsi bandyci mieli dla swoich planowanych ofiar. Czym oni by karmili ludzi i jak by to wpływało na zdrowie ofiar? Współczuć im można,że niedietetycznie się odżywiają, że im nie smakuje. Ale bez przsady. Ja nie znajduję dla nich zrozumienia. Świetnie, że siedzą. Oby jak najdłużej. Najlepiej do końca swoich dni. B.Klimkiewicz.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 0

  W polskim więzieniu powiesili by się, poćwiartowali i zastrzelili. Jak to mają w zwyczaju aresztanci powiązani z SLD lub PO.

 • cztery44442

  Oceniono 7 razy 1

  Demokracja made in USA. Kraj, który zachowuje się w tak brutalny sposób jest na równi pochyłej, kolejnym etapem może być tylko stwierdzenie "po mnie choćby potop".

 • lubawa852

  Oceniono 4 razy 4

  Oburzonym traktowaniem więźniów w Guantanamo polecam na YouTube Maxa Kolonko "Mity Guantanamo"

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  Raczej ...smierc Tomása Pádraiga Ághasa. Zreszta tu sprawa jest tym tragiczniejsza, ze najwyrazniej na smierc nakarmili go swoi straznicy z dublinskiego Mountjoy, zreszta zupelnie niepotrzebnie, bo raptem po 4 czy 5 dniach glodowki (to z kolei blad angielskiej dyrekcji wiezienia).
  Samobojcze dzialanie wladz brytyjskich, bo i zwiekszylo to nabor do sil Republikanskich, i w perspektywie nie tylko stworzylo ;'free state', ale i zmiane prawa. Juz nawet w sprawie tej smierci wyrok sadu byl miazdzacy "inhuman and dangerous operation performed on the prisoner, and other acts of unfeeling and barbaric conduct".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje