Więźniowie Guantanamo faszerowani lekami, które mogą uszkodzić mózg

21.06.2013 06:00
Więzienie Guantanamo, 2007 rok

Więzienie Guantanamo, 2007 rok (Fot. Brennan Linsley AP)

Przymusowo karmionym więźniom wojny z terroryzmem amerykańska armia podaje lek, który może uszkodzić mózg - pisze w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" Robert Stefanicki. W bazie USA na Kubie od lutego trwa strajk głodowy więźniów. Według ostatnich doniesień przyjmowania pokarmów odmawia 120-130 ze 166 osadzonych. To, że nie było jeszcze zgonów, jest "zasługą" przymusowego karmienia.
Adwokat kilku osadzonych w Guantanamo Ramzi Kassem opowiadał niedawno w "Gazecie", że karmienie odbywa się bez środka znieczulającego czy lubrykantu. Teraz wyszło na jaw, że więźniom podaje się przy okazji metoklopramid - substancję, która "dzięki oddziaływaniu na pewien ośrodek w mózgu zahamowuje mdłości oraz wymioty, a jednocześnie wzmaga ruch robaczkowy jelit" (czyli przyspiesza trawienie).

Podczas pierwszych sześciu miesięcy leczenia mogą wystąpić objawy choroby Parkinsona, czyli niekontrolowane ruchy twarzy i kończyn; u pacjentów z depresją może nastąpić nawrót choroby. Przeciwko producentom leku pacjenci poszkodowani za sprawą nieodwracalnych skutków ubocznych złożyli setki pozwów.

W 2009 r. Food and Drug Administration (FDA), zajmująca się dopuszczaniem leków na rynek amerykański, dała reglanowi - bo pod taką nazwą sprzedaje się metoklopramid w USA - najmocniejsze, "czarne" ostrzeżenie. Nie należy go używać dłużej niż 12 tygodni, a wcześniej "trzeba rozważyć, czy potencjalne korzyści przewyższają możliwe ryzyko".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • masaladosa

  Oceniono 396 razy 314

  Brawo, USA pod wodzą laureata pokojowej nagrody Nobla twórczo rozwijają w zakresie medycyny więziennej dorobek tak demokratycznych krajów jak ZSRR (schizofrenia pełzająca), Kuba czy Chiny. Tak trzymać ostojo sprawiedliwości, praw człowieka, swobód obywatelskich i wszelakich wolności, niechaj "star spangled banner" nam dumnie łopoce sławiąc wyjątkowe osiągnięcia amerykańskiej administracji na wszystkich tych polach. Niech żyje emisariusz pokoju, lider wolnego świata Barack Obama.

  Zakłamanie w takim stężeniu zawsze wywołuje u mnie odruch wymiotny...

 • zeldox

  Oceniono 163 razy 113

  a u nas metoklopramid dostają pacjenci od dawna, bez żadnych ostrzeżeń. i praktycznie każdy lekarz wie o możliwych objawach ubocznych, ale nie traktuje leku jako szczególnie groźnego, bo on taki nie jest.

 • wmc-33

  Oceniono 86 razy 54

  To jest esencja prawdziwego stosunku Ameryki do praw człowieka: człowiek nie ma żadnych praw, chyba że jest obywatelem USA, najlepiej jeszcze na terytorium USA.

 • normalny-parch

  Oceniono 65 razy 49

  Lek zwany Paspertin, Gastrosil, MCP, Gastronerton, produkowany przez kilkadziesiat firm w swiecie (i w Europie) dostepny jest w Europie nawet w syropie dla dziecie powyzej 2-go roku zycia.We wszystkich formach: czopki, iniekcje, kropelki, tabletki, tabletki retard, syrop. Jak kazde lekarstwo powinien byc podawany rozwaznie i niezbyt dlugo.Az do ustapienia dolegliwosci. Podawanie bez zasadniczych wskazan jest wyraznym naduzyciem, krotko mowiac przestepstwem. Jak kazdy lek ma okreslona rate dzialan ubocznych, o ktorych mozna przeczytac w kazdej ulotce.
  W przypadku dlugich glodowek, moge sobie wyobrazic, ze wystapia zaburzenia perystaltyczne, ktore uzasadniaja podanie tego preparatu.

 • mille666

  Oceniono 60 razy 30

  FDA nie prowadzi żadnych testów dopuszczanej żywności, czy leków opierając się jedynie na "badaniach" producentów, a to że w USA rządzi junta to żadna nowość.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 42 razy 26

  przecież to niemożliwe. USA - ostoja światowej demokracji ?

 • rabbinhood

  Oceniono 46 razy 18

  To "piękne" głosić hasła wolności dla homoseksualistów w Berlinie a równocześnie kontynuować Guantanamo...
  "Guantanamo now, tarira Guantanamo now, Guantanamo now, tarira Guantanamo now."

 • condor82

  Oceniono 79 razy 17

  Bezpieczny lek.Chyba że się go przedawkuje.
  Manipulacje GW stały się już dawno niesmaczne.

  W PLteż ten preparat jest stosowany.Objawy uboczne są rzadkie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX