W USA zatrzymano mężczyznę, który chciał zabijać promieniami Rentgena

20.06.2013 21:01
FBI aresztowało mężczyznę, który od miesięcy pracował nad konstrukcją wyrafinowanego aparatu rentgenowskiego

FBI aresztowało mężczyznę, który od miesięcy pracował nad konstrukcją wyrafinowanego aparatu rentgenowskiego (Fot. STRINGER REUTERS)

FBI aresztowało mężczyznę, który od miesięcy pracował nad konstrukcją wyrafinowanego aparatu rentgenowskiego i planował użycie promieni w śmiertelnej dawce przeciwko organizacjom muzułmańskim. Według niektórych źródeł być może chciał działać także przeciw prezydentowi Barackowi Obamie.
O sprawie doniosła telewizja ABC. Aresztowany pod zarzutem próby spisku w celu uzbrojenia terrorystów 49-letni Glendon Scott Crawford, członek Ku-Klux-Klanu, według podejrzeń śledczych chciał zabić prezydenta. Jego politykę obwiniał o niedawne zamachy bombowe w Bostonie.

Według FBI Crawford, mechanik pracujący dla General Electric, pracował nad budową aparatu rentgenowskiego, który po zdalnym uruchomieniu emitowałby śmiercionośne dawki promieniowania. Do przygotowania zamachu Crawford zaangażował 54-letniego wspólnika Erica Feighta. Obaj pochodzą ze stanu Nowy Jork i zostali aresztowani przez FBI we wtorek.

Według planu aparat miał być ukryty w ciężarówce i uruchomiony zdalnie. W razie wprowadzenia w życie plan ten, jak uważa FBI, byłby skuteczny i śmiertelny w skutkach. Celem zamachowców, według słów samego Crawforda, były organizacje muzułmańskie oraz "ważna postać polityczna". Źródła bliskie śledztwu ujawniły, że chodziło o Obamę.

Prosił Ku-Klux-Klan o pomoc finansową

Śledczy znaleźli SMS wysłany przez Crawforda 15 kwietnia, nazajutrz po zamachach w Bostonie, w których zginęły trzy osoby, a kilkaset zostało rannych. Crawford obwinił o zamachy "politykę Obamy", twierdząc, że prezydent "nakazał rządowi sprowadzanie ich (muzułmanów) tutaj (do USA), bez poddania ich żadnej kontroli".

ABC informuje, że FBI zainteresowała się Crawfordem już wiosną ubiegłego roku, zaalarmowana przez synagogę w Albany w Nowym Jorku. Crawford odwiedził bowiem tę synagogę, wypytując o technologie, jakie "stosuje Izrael, by zabijać swych wrogów, kiedy śpią".

Crawford, który według informacji FBI należał do Ku-Klux-Klanu, w sierpniu ubiegłego roku miał poprosić jednego z wysokiej rangi członków tej organizacji, by sfinansowała przygotowywany przez niego zamach. FBI wprowadziła do organizacji dwóch tajnych agentów, którzy zostali przedstawieni Crawfordowi jako członkowie KKK. Z ich pomocą niedoszły zamachowiec zdobył części do budowy aparatu i przeprowadził próbę urządzenia uruchamiającego. We wtorek, kiedy Crawford wraz ze wspólnikiem zostali aresztowani, mieli spotkać się, by podłączyć do broni ostatnie niezbędne do jej uruchomienia elementy.

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 90 razy 62

  " Aresztowany pod zarzutem próby spisku w celu uzbrojenia terrorystów "

  Aresztujcie Obamę.
  Zbroi terrorystów islamskich w Syrii.

 • plorg

  Oceniono 51 razy 39

  "FBI wprowadziła do organizacji dwóch tajnych agentów, którzy zostali przedstawieni Crawfordowi jako członkowie KKK. Z ich pomocą niedoszły zamachowiec ..."

  Bez komentarza.

 • anthrax_2

  Oceniono 33 razy 27

  Polska prokuratura zatrudniła jasnowidza Jackowskiego a ABW aresztowała terrorystę z Naszej Klasy
  Po obu stronach Atlantyku są idioci na stanowiskach

 • cometto-pl

  Oceniono 37 razy 27

  W synagodze był się poradzić - no i poszedł cynk od rabina... :>

 • nie-tak

  Oceniono 21 razy 17

  Kraj nieograniczonych bajkowych mozliwosci.

  Wczoraj media w Europie dostaly napadu doniesien z wizyty Obamy w Niemczech, dzis tony umiarkowane wrecz rozczarowane opowiastkami goscia. Wycieczka Obamy do Europy nie zachwycila jej. Europa uslyszala i zobaczyla puste slowa jak w wyswiechtanym odwiecznym schemacie bez pokrycia i znaczenia.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 31 razy 13

  Wiedzieliscie ? -Izrael nie chciał niepełnosprawnych Żydów z Polski
  Golda Meir proponowała w 1958 roku, gdy była szefową dyplomacji Izraela, ograniczenie imigracji chorych i niepełnosprawnych polskich Żydów – wynika z tajnego dokumentu izraelskiego MSZ, o którym pisze dziennik „Haarec”.
  „W komitecie koordynacyjnym zgłoszono propozycję, by poinformować polski rząd, że życzymy sobie wprowadzenia selekcji żydowskiej emigracji do Izraela, bo nie możemy dłużej przyjmować chorych i niepełnosprawnych osób. Proszę o opinię, czy da się to wytłumaczyć Polakom bez szkody dla imigracji” – napisała Meir w liście do ambasadora Izraela w Polsce Katriela Kaca w kwietniu 1958 r.
  Jak pisze „Haarec”, na list natrafił polski historyk Uniwersytetu Warszawskiego Szymon Rudnicki, badający stosunki polsko-izraelskie w latach 1945-1967.
  wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Izrael-nie-chcial-niepelnosprawnych-Zydow-z-Polski,wid,11760035,wiadomosc.html?ticaid=110cd9

 • ulanzalasem

  Oceniono 10 razy 4

  "Śledczy znaleźli SMS wysłany przez Crawforda 15 kwietnia, nazajutrz po zamachach w Bostonie, w których zginęły trzy osoby, a kilkaset zostało rannych. Crawford obwinił o zamachy "politykę Obamy", "

  Co do samego wyłapywania informacji z takich źródeł - Gdyby przenieść wszystkie głupoty, które ludzie wygadują od tak pod nosem, między sobą (znajomymi, rodziną) do smsów i internetu (co już po części się stało, ale nie każdy zachowuje się jednak tak samo w obu miejscach i nie każdy w "sieci" po prostu funkcjonuje) to pewnie można by za obrazę, podżeganie, próbę, przygotowywanie zamachu, zabójstwa, próby pobicia zamknąć tak z 20% obywateli...jak nie więcej ;)

 • mille666

  Oceniono 8 razy 4

  według "moralistów" i "religioznawców" wśród komentujących: teraz jest wszystko OK? innowierców można prądem, podtapiać, a w wolnym czasie rentgenem...

 • juzmasz

  Oceniono 3 razy 3

  A dlaczego GW przemilcza oświadczenie amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, że tych dwóch wariatów chciało po prostu "zabijać wrogów Izraela"? Nawet CNN o tym otwarcie pisze na swoich stronach: edition.cnn.com/2013/06/20/justice/new-york-x-ray-plot/index.html?iref=allsearch

  Ładnie to tak? 😊

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje