Francja: sanktuarium w Lourdes zalane przez powódź. Nie wiadomo, czy zostanie otwarte

20.06.2013 18:18
Zalane sanktuarium we francuskim Lourdes

Zalane sanktuarium we francuskim Lourdes (Fot. Bob Edme AP)

Sanktuarium maryjne w Lourdes, na południowym zachodzie Francji, zostało zalane przez powódź. Jego władze mają wątpliwości, czy będzie możliwe otwarcie go w sezonie letnim. Oceniane są na razie zniszczenia spowodowane przez wodę.
- Teraz, gdy woda cofa się, odkrywamy zakres szkód - powiedział dyrektor ds. komunikacji sanktuarium Mathias Terrier. - Szczerze mówiąc, obiektywnie zmuszeni jesteśmy zadać sobie pytanie, czy sanktuarium zostanie otwarte w tym sezonie - dodał.

Rzeka Gave du Pau wezbrała wyjątkowo we wtorek i środę z powodu obfitych opadów deszczu i gwałtownego topnienia śniegu w Pirenejach. Grota, w której w 1858 roku małej Bernadecie Soubirous objawiała się Najświętsza Maria Panna, została zalana i była dziś zamknięta dla publiczności. Poza grotą kompleks pielgrzymkowy w Lourdes liczy 22 miejsca kultu i dwa miejsca przyjmowania chorych.

Zarządzający terenem wystosowali nowy apel o darowizny na konieczne naprawy. Do hojności wiernych odwoływali się także w ubiegłym roku po październikowych powodziach, po których zniszczenia oszacowano na 1,3 mln euro.

"Straty są ogromne"

Tym razem straty są ogromne i sięgną kilku milionów euro - powiedział odpowiadający za sanktuarium skarbnik diecezjalny Thierry Castillo. - Potrzebna jest solidarność wszystkich - dodał. Zaznaczył również, że otwarcie teraz sanktuarium na krótko, bez podejmowania decyzji o całym pełnym sezonie, nie wchodzi w grę.

Wody Gave de Pau dziś opadły, ale cały teren pokryty jest błotem i zniszczone są dwie świątynie: kościół św. Bernadety na 5 tys. ludzi i podziemna bazylika św. Piusa X, która może pomieścić 25 tys. wiernych. Sanktuarium maryjne w Lourdes co roku przyjmuje ponad 6 mln ludzi. Lipiec i sierpień to szczyt sezonu pielgrzymkowego, kiedy codziennie przybywa tam 20-40 tys. osób.

Całe miasto ucierpiało

Pod względem liczby hoteli Lourdes jest we Francji drugim miastem po Paryżu. Jest ich tam ok. 150; wiele z nich również ucierpiało w wyniku powodzi. Straty całego miasta idą - według mera - w dziesiątki milionów euro i są największe od czasów powodzi z 1937 roku.

Wczoraj francuscy ministrowie spraw wewnętrznych i środowiska Manuel Valls i Delphine Batho przybyli do Lourdes wyrazić swoją solidarność z mieszkańcami miasta i całego regionu. W wyniku gwałtownych burz, które przetoczyły się przez południowo-zachodnią Francję, zginęły trzy osoby. Dziś rano utonęła kobieta, której samochód porwała wezbrana rzeka w departamencie Landes. Wcześniej w podobnych okolicznościach zginęły we wtorek i środę dwie osoby.

Zobacz także
Komentarze (165)
Francja: sanktuarium w Lourdes zalane przez powódź. Nie wiadomo, czy zostanie otwarte
Zaloguj się
 • o_onufry

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli jakże to? Czyżby Niekopulana Dziewica opuściła swoje sanktuarium z powodu uprawianego tam bałwochwalstwa, fałszu, obłudy i kościelnej hipokryzjo?

 • kato-rznik

  Oceniono 2 razy 2

  Są dwie możliwości:
  1. "Bóg nie istnieje".
  2. Bóg istnieje i się wnerwił na skrajną głupotę ludzi i nasłał wode na badziewie.

 • prinsik

  Oceniono 3 razy 3

  Czy wsczechmocna Maryja ze swoja menazeria nie mogla zapobiec zalaniu jej ziemskiej koleby.

 • cob22

  Oceniono 1 raz 1

  A chodzenie po wodzie to juz nic ?

  Polscy biskupi skladaja sie w 50 % z alkoholu wiec sa lzejsi od wody.

  Moze takze modly do JP II, bedzie nowy cod

 • iha-iha-iha

  Oceniono 4 razy -4

  szczekacie tutaj a dlaczego nie POzwolicie pisac komentarzy w tym zydowskim temacie????
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14140590,ONZ__Armia_Izraela_torturowala_palestynskie_dzieci.html
  dlatego, że żyd to morderca dzieci????

 • notremak

  Oceniono 3 razy 3

  Poskąpiły grosza żabojady i nie zaprosiły Dziwisza, czy innego epidiaskopalnego fachowca od wychodzenia na wały i przepędzania modlitwą i egzorcyzmem powodzi spuszczonej na grzeszny lud przez dobrotliwego Pana Bozię.
  To teraz mają.

 • wasserski

  Oceniono 1 raz 1

  KĄPIELISKO 4 min 20sek.
  www.youtube.com/watch?v=cV_gwz37YqE

 • pascvale

  Oceniono 5 razy 5

  Tam posprzątają i będą modlić się dalej, w Polsce kościół chciał by co najmniej województwa w ramach rekompensaty.

 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy 6

  to MB nie potrafi ochronić swojego sanktuarium ?
  Widać, ze Jasiek od Wojtyłów jest lepszy bo potrafi robić cuda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje