Nielegalna wódka niedaleko komisariatu. A policja nic

Karol Adamaszek
21.06.2013 07:00
Winiarnia

Winiarnia "U krokodyla" nielegalnie sprzedaje alkohol (Fot. Jakub Orzechowski/AG)

Pod nosem policji w barze U krokodyla bez koncesji sprzedaje się alkohol. Według prawa to przestępstwo. Sąsiedzi lokalu protestują, a policja dochodzenie... umarza. Wódka i piwo strumieniami leją się dalej. Inne restauracje w okolicy pozwolenia mają
Czwartek, minęło południe. Kamienica przy ul. Kołłątaja 6, ścisłe centrum Lublina. 300 metrów od pierwszego komisariatu policji. Wchodzę w bramę, wita mnie szyld Winiarni "U krokodyla". Drewniane drzwi do knajpki są otwarte. Mężczyzna w średnim wieku sączy piwo. Na zewnątrz parasole i ogródek piwny. Najtańsza Perła "z kija" kosztuje cztery złote. To znacznie taniej niż w innych pubach w Śródmieściu. Na barowych półkach eksponowane miejsca zajmują jednak mocne alkohole. Głównie wódka, za to w różnych smakach.

Winiarnia czy spelunka

- Tam alkohol w ogóle nie powinien być sprzedawany - mówi Jacek Wysokiński, współwłaściciel kamienicy, gdzie znajduje się U krokodyla. - Nie rozumiem, dlaczego policja nic z tymi nie robi.

O "Krokodyla" pytamy w ratuszu, bo to on daje pozwolenia na handel alkoholem zarówno sklepom, jak i lokalom gastronomicznym.

- Ten lokal nie ma ważnego pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych - podkreśla Robert Kłoczkowski z wydziału spraw administracyjnych urzędu miasta.

Sprawdzamy. Winiarnię, bo tak chce, żeby ją nazywać, prowadzi Bożena Bożewska. U krokodyla działa od 1995 roku. Jednak z czasem Bożewska i jej mąż zaczęli mieć problemy z uzyskaniem koncesji. Zastrzeżenia składali współwłaściciele kamienicy, w której znajduje się lokal.

- Mówiąc delikatnie, nie jest to reprezentacyjne i spokojne miejsce. Raczej spelunka - ocenia Wysokiński.

- Państwo Bożewscy od lat nie płacą czynszu. Są zaległości - zaznacza Irena Derkaczew, także współwłaścicielka kamienicy.

Wprawdzie dwa lata temu ratusz dał "Krokodylowi" koncesję, ale uchyliło ją, i to ostatecznie, jeszcze w 2011 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Bożewska: - Gdybym nie miała koncesji, tobym alkoholu nie sprzedawała. Ja się jeszcze odwołuję.

Robert Kłoczkowski z ratusza: - Wszelkie decyzje są prawomocne.

- Dlaczego pani kłamie? - pytam Bożewską.

- Pan się nakręcił. Ja mam koncesję do 2016 roku - odpowiada.

Zaglądam do orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. To tam Bożewska walczyła, aby wstrzymać decyzję SKO. Nic nie wskórała.

W straży miejskiej staram się ustalić, czy wiedzą, co się dzieje w knajpce przy ul. Kołłątaja. Straż o dziwo dobrze się we wszystkim orientuje. 24 maja przed południem funkcjonariusze poszli do winiarni na kontrolę. Stwierdzili, że sprzedaje się tam piwo i wódkę. Oczywiście bez pozwolenia. - To nie wykroczenie, a przestępstwo, dlatego 26 maja przekazaliśmy materiały komendzie miejskiej - informuje Robert Gogola, rzecznik strażników.

Nie kryją się z niczym

- Jeszcze w ubiegłym roku zgłosiliśmy sprawę na pierwszy komisariat przy ul. Okopowej. Podałem świadka. Chcieliśmy zeznawać. Świadka nawet nie przesłuchano. Dochodzenie za aprobatą prokuratury umorzono - dziwi się Jacek Wysokiński.

Czy komisariat przy ul. Okopowej mógł nie wiedzieć, że U krokodyla nielegalnie handluje się alkoholem?

- Tam się nikt z piwem i wódką nie kryje. Mają czynne mniej więcej od południa do ostatniego klienta, oprócz niedziel - podkreśla Michał Ziętek, który prowadzi pub Billa, sąsiadujący z "Krokodylem" drzwi w drzwi. Różnica jest taka, że Billa koncesję ma. - Płacę rocznie niespełna trzy tysiące złotych - mówi Ziętek.

W ratuszu dowiedzieliśmy się, że w grudniu policjantka z komisariatu pierwszego była informowana, że lokal Bożewskiej pozwolenia na alkohol nie dostał. Dochodzenie i tak umorzono.

Rzecznik komendanta wojewódzkiego Janusz Wójtowicz w czwartek obiecał to wyjaśnić. Nic nie ustalił, bo jak przyznał - akta są w prokuraturze, a policjantka miała akurat wolne.

Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • pawel_z_wroclawia

  Oceniono 70 razy 68

  A za ściągnięte mp3 wejdą wam o 6 rano do mieszkania i zrobią rewizję.

 • antybiurokrata

  Oceniono 50 razy 44

  Policja nic nie robi bo to ich melina i tyle.

  Tak jak nie bylo problemu do kiedy ktoś z góry kazał zarabiać więcej na ich panienkach przy drodze a one zaprotestowały bo przecież juz zapłaciły podatki w naturze.

  Polacy mówią nie k u r w o m w mundurach.

  certare.pl/wp/spotkanie-z-policjantem-2/

 • queserasera

  Oceniono 33 razy 29

  "Nielegalna wódka niedaleko komisariatu. A policja nic"

  Dość oszczerstw pod adresem naszej władzuchny! Jak to, qrwa, nic? Przecież przychodzą sobie chlapnąć!!!

 • momixq

  Oceniono 33 razy 27

  ja pije u starego Mordziatego,znacie Mordziatego ,śledzie robi lepsze niż szynkę ,ja wole

 • smpoz

  Oceniono 21 razy 17

  Czego można oczekiwać od ORMO, błędnie nazywanego policją. Przecież funkcjonariusze MO byli bystrzejsi i bardziej pracowici niż dzisiejsza "policja".

 • sacc77

  Oceniono 15 razy 13

  Ależ jak to że "Policja nic nie robi"?
  Przecież Policja robi!
  I to zapewne co najmniej codziennie!!!
  Policja sprawdza, czy serwowane trunki mają odpowiednią, nie większa niż 60 % zawartość wody !!!
  W końcu policjant nie wielbłąd czy kaktus i napić się musi.
  A że nie tylko ten szeregowy "krawężnik" to i naczalstwo nie ciśnie krawężników by zrobili z lokalem porządek Bo wtedy gdzie by sie mogli napić na krzywy ryj?
  Przecież jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o to samo - pieniądze i "kryszę", jak mawiają za wschodnią granicą.

 • sekanx

  Oceniono 18 razy 12

  Tylko ze smiechu dostac kolki. W Warszawie nad Wisłą graja w upał muzyke tak glośno, ze ściany sie strzesą i GW nie widzi w tym udręcfzeniu nic złego. A tutaj problem drobny i artykuł ulokowany na samym dachu informacji.

 • batura3

  Oceniono 10 razy 8

  mają blisko, nie muszę jeździć na sygnale :):):)

 • spitek11

  Oceniono 10 razy 6

  Policji nawet Wardęga ucieka, a co dopiero tacy Bożewscy.

  ---
  spitekpit.blox.pl/2013/06/Nowe-seksowne-nakrycie-glowy-dla-policji.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje