Proces zabójców Politkowskiej? Ława przysięgłych nie powstała przez "plany urlopowe"

20.06.2013 15:10
Anna Politkowska

Anna Politkowska (Fot. AP /ITAR-TASS)

Moskiewskiemu Sądowi Miejskiemu nie udało się sformować ławy przysięgłych, która będzie orzekać w procesie domniemanych zabójców Anny Politkowskiej, dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety". Drugą próbę sąd podejmie 17 lipca. Większość kandydatów na przysięgłych odmówiła udziału w procesie, motywując to planami urlopowymi, pilnymi sprawami w miejscu pracy lub osobistymi uprzedzeniami.
Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Postępowanie sądowe w sprawie zabójstwa Politkowskiej rozpoczęło się 3 czerwca. Jest to już drugi proces jej domniemanych zabójców. Pierwszy - toczył się w latach 2008-2009 - zakończył się uniewinnieniem oskarżonych przez ławę przysięgłych.

Pięć osób na ławie oskarżonych

O wyznaczenie ławy przysięgłych również w obecnym postępowaniu wnioskowali wszyscy podsądni. Zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej sąd nie mógł im tego odmówić. Na ławie oskarżonych tym razem zasiadło pięć osób. O zorganizowanie morderstwa Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarżył pochodzącego z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa.

W skład stworzonej przez niego w tym celu grupy przestępczej weszli - również pochodzący z Czeczenii - bracia Machmudowowie: Rustam, Dżabrail i Ibrahim, a także byli oficerowie milicji Siergiej Chadżikurbanow i Dmitrij Pawluczenkow.

Pawluczenkow, który przyznał się do winy i zobowiązał się do współpracy podczas śledztwa, zawierając stosowny układ z Prokuraturą Generalną, w grudniu 2012 roku został już skazany na 11 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Sąd uznał go za współorganizatora zbrodni. Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.

Pierwszy proces - oskarżony oficer FSB

Wcześniej z morderstwem dziennikarki "Nowej Gaziety" wiązany był również oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Paweł Riaguzow. To on - wraz z Dżabrailem i Ibrahimem Machmudowami oraz Chadżikurbanow - był sądzony za zabicie Politkowskiej w pierwszym procesie.

W lutym 2009 roku Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy, kierując się werdyktem ławy przysięgłych, uniewinnił całą czwórkę. W czerwcu 2009 roku Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. We wrześniu tego samego roku Sąd Najwyższy nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa Politkowskiej.

Dżabrail i Ibrahim Machmudowowie odpowiadają z wolnej stopy; obowiązuje ich jedynie zakaz opuszczania Moskwy. Rustam Machmudow, którego Komitet Śledczy uważa za bezpośredniego zabójcę, przebywa w areszcie. Natomiast Gajtukajew i Chadżikurbanow odbywają już kary pozbawienia wolności za inne przestępstwa.

Zobacz także
Komentarze (27)
Proces zabójców Politkowskiej? Ława przysięgłych nie powstała przez "plany urlopowe"
Zaloguj się
 • sztos-1

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszam, że tutaj, ale dlaczego pod tekstem "ONZ: Armia Izraela torturowała palestyńskie dzieci i używała ich jako tarcz. Izrael: To nie nowe dane" nie ma możliwości dodawania komentarzy?

 • derp973

  Oceniono 4 razy 4

  Jakby jeszcze tak dobrze gadzinowskie media relacjonowały przebieg procesu Maninga, albo poszukiwanie tych przez których zabił się Swartz...

 • bornintheusa

  Oceniono 4 razy -2

  Rosji nie po drodze z Putinem!

 • ciotka_ltd

  Oceniono 9 razy 3

  Gazeto, odpraw za Politkowska panachide (czy jak sie u was, tj. zydow jej odpowiednik nazywa), i...dajcie nam swiety spokoj. Coz, nie wyszlo Michnikowi uruchomienie Wybiorczej w Moskwie i to z winy jego ukochanych Czeczenow - bywa.
  A jesli chodzi o te kobiete, to - jak to zawsze mowilam - utrupiono ja na polecenie bardzo bogatych 'czornozopych' z Kaukazu, co kontroluja wszystkie rosyjskie rynki, a ktorym teksty i judzenie tej baby psulo interesy, utrudnialo dostawy i odstraszalo rosyjskich klientow.

 • sceptyk31

  Oceniono 6 razy 4

  Zamiast szukać źdźbła u obcych, może poszukajmy belki u nas ? Przeciez u nas sędziowie zawodowi w miesiącach letnich w istocie prawie nie orzekają, nawet jeśli to ich orzekanie ma opierać się na istniejących aktach. W sprawie gdzie sąd rejonowy odmawia aresztu a prokurator na to składa zażalenie, sąd okręgowy rozpatruje to zażalenie z reguły po dwóch tygodniach, mimo że KPK mówi cos o rozpatrywaniu "niezwłocznie". Więc zamiast pisać o Rosji która od tej strony mało mnie interesuje, lepiej tępić wynaturzenia których u nas sporo. Zresztą nie tylko sądom można wiele zarzucić. Np. w opisywanym w mediach przypadku napadu hordy kiboli na policjantów prokurator uznał, że wniosków o areszt nie będzie, 48 godzin zatrzymania mijało im około 21-szej. Ale o 14.00 prokurator nie miał czasu by im dać chociaż dozór policyjny, postanowił że ich wezwie w piątek/ zwolniono ich z aresztu we wtorek/.

 • maciejg6

  Oceniono 5 razy -1

  Nie dziwię się przysieglym. Tez bym się bał brac w tym udział i zwlekał bym.

 • aprox99

  Oceniono 8 razy 4

  W polsce robią gorsze rzeczy a nie protestujecie,np.odszkodowanie dostaje dziewczyna która na czerwonym świetle weszła na jezdnię i została potrącona.Dlatego spokąj hojraki

 • kibic_rudego

  Oceniono 9 razy 1

  ona była wybitna dla GW
  tak samo jak Berezowski, Niemiec, Chodorowski, Julka złodziejka z Ukrainy .......
  Fakt, ktoś ja odstrzelił, ale podobnie było z Litwinienko ze cymbał by opluć nogawkę ojczyzny dal się swoim mocodawca zamordować

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje