Strajkujący kolejarz podpalił się w gabinecie dyrektora

ggł, kuba
20.06.2013 15:10
Siedziba Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych przy ul. Beliny-Prażmowskiego 6A. W tym budynku podpalił się konduktor protestujący przeciwko zwolnieniom w firmie.

Siedziba Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych przy ul. Beliny-Prażmowskiego 6A. W tym budynku podpalił się konduktor protestujący przeciwko zwolnieniom w firmie. (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Konduktor protestujący przeciwko zwolnieniom podpalił się w gabinecie dyrektora Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Z oparzeniami trafił do szpitala.
- Przed godziną 13 otrzymaliśmy wezwanie do mężczyzny, który oblał się rozpuszczalnikiem i podpalił. Jego stan jest średnio ciężki - relacjonuje Joanna Sieradzka, rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzna jest w stanie śpiączki farmakologicznej.

Spotkanie protestujących związkowców z dyrekcją rozpoczęło się o godz. 8 rano w siedzibie Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych przy ul. gen. Beliny-Prażmowskiego w Krakowie i skończyło około południa. Według relacji pracowników zakładu, gdy spotkanie dobiegło końca i wszyscy zaczęli się rozchodzić, 42-letni Józef C. podpalił się na znak protestu przeciwko planowanym zwolnieniom w firmie. Od środy wraz z sześcioma kolegami prowadził głodówkę.

Jeden z nich wrócił i podpalił się

Oto relacja Andrzeja Siemieńskiego, dyrektora Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych: - Rozmowy ze związkowcami skończyły się w moim gabinecie ok. 11.15. Rokowały dobrze. Uzgodniliśmy, że następne spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, miał też zostać powołany mediator. To ustaliwszy, związkowcy opuścili mój gabinet. Po pewnym czasie jeden z nich wrócił i podpalił się. Jestem zdziwiony, że w ten sposób zareagował. Wcześniejsza rozmowa nie zapowiadała takiego przebiegu zdarzeń. Zwłaszcza że jeszcze nikt w naszym zakładzie nie został zwolniony.

Protest przeciwko zwolnieniom

- Mimo porozumienia partnerskiego zawartego z dyrektorem, ogłosił on program naprawczy przewidujący zwolnienie 107 pracowników do końca roku. Drużyny Konduktorskie i Solidarność weszły z dyrektorem w spór zbiorowy, a siedmiu pracowników podjęło strajk głodowy - wyjaśnia przyczyny strajku Ireneusz Dynowski z NSZZ "Solidarność" Przewozów Regionalnych. - Nie może być tak, że my idziemy pracodawcy na rękę i bierzemy na zmianę miesięczne urlopy bezpłatne, żeby ratować ludzi przed zwolnieniem, a dyrektor nagle chce zerwać to porozumienie - powiedział.

W środę wieczorem na czas negocjacji z dyrekcją kolejarze zawiesili strajk. W czwartek rano rozpoczęli kolejną turę rozmów.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 119 razy 89

  Ludzie biorą urlopy bezpłatne a Nowak / minister transportu - zegarmistrz / toleruje że w PKP funkcjonuje 68 spółek z 68 prezesami, 200 zastępcami, 68 radami nadzorczymi. Wszyscy oczywiście wysoko płatni, no bo jak nie " to pójdą pracować do konkurencji "- tak uzasadniają ich istnienie.

 • polakmlody

  Oceniono 108 razy 62

  ciekawe kiedy doczekamy sie pomnika Ofiar Kapitalizmu i czy ktos liczy ile ludzi w Polsce zgineło od 89'

 • kreciarobota59

  Oceniono 106 razy 22

  No zaczyna sie walka o Życie.Konduktor popełnił błąd trzeba podpalić winowajców co doprowadzili Polskę do nędzy,ubóstwa,likwidacji jako państwa.Trzeba skończyć rządy Agentury Okrągło-Stołowej na obcym Żołdzie .Gdzie sa Oficerowie ,generałowie W.P Policji nie ma komu zrobić porządku w Jedną NOC jak w Czechach.Trzeba aresztować wszystkich premierów,ministrów,Posłów,od 1989r,rozliczyć komunę ,PRL.mamy 24-lata Stracone ile ludzkiej krzywdy,zniszczenie potencjału gospodarczego,ekonomicznego,mamy za Eutanazje Fizyczna ,emigracje za chlebem ,brak zastępowalności pokoleń.Co mówi przysięga Wojskowa bronić Państwa i narodu przed wrogiem zewnętrznym i wewnętrznym.Nie widzicie ze naród jest zagrożony!

 • iremus

  Oceniono 39 razy 19

  Pozdrowienia dla "skanerów" polskiego przedstawicielstwa amerykańskiego NSA.

 • socrates11

  Oceniono 51 razy 19

  Polska płonie

 • jans0091

  Oceniono 30 razy 18

  To dyrektor przeżył?

 • z.wyspy

  Oceniono 18 razy 14

  Zdaje się, że Pani Agnieszka Holland lubi takie tematy. Może by jakiś film nakręciła? Sponsorzy na pewno się znajdą, a i "Wybiórcza" nie poskąpi miejsca na recenzje... Tak myślę.

 • hanklo

  Oceniono 50 razy 8

  To jest tylko przygrywka do tego co nastapi na jesień. Polska gospodarka rozwali się całkowicie. Nawet setki tysiące wykształconych historyków i pedagogów czy tez socjologów nic nie pomoże. Nie ma prawie kadry inżynierskiej, technicznej. Będziemy piszczeć i zdychać i nikt nam nie pomoże bo nie należymy do strefy Euro. Tak to by Niemcy pomogli choć sami zaczynają tez zdychać. A i u nich być może walnie się wszystko po wyborach. Jak na razie propaganda twierdzi ze jest super wręcz wzorcowo. Tylko głupi ludzie myślą inaczej.
  Aj waj. Ale będzie się działo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje