Budowniczowie metra w Chinach zniszczyli pięć starożytnych grobowców

Guangzhou (Kanton), Chiny

Guangzhou (Kanton), Chiny (fot. Reuters)

Podczas budowy szóstej linii metra w Guangzhou (dawniej Kanton) doszło do zniszczenia ważnych zabytków. Robotnicy tłumaczą, że nie zauważyli ostrzeżeń pozostawionych przez archeologów.
Zniszczone grobowce pochodziły z okresu dynastii Shang i miały od 2200 do 3000 lat. Jak informuje "South China Morning Post" archeolodzy wciąż badali zabytki, a po skończonej pracy w miniony piątek oznaczyli ich obecność znakami ostrzegawczymi. Niestety, w sobotę grobowce zostały zniszczone przez budowniczych metra.

- Wczoraj wciąż pracowaliśmy na stanowisku, ale w sobotę rano wszystkie pięć grobowców pogruchotano - mówi jeden z archeologów. Badacze alarmują, że to nie pierwszy raz, kiedy robotnicy ignorują ich ostrzeżenia. - Zrobili to celowo, aby zatrzeć ślady zniszczyli także nasze znaki ostrzegawcze - dodaje archeolog. Ich zdaniem, w ciągu ostatnich pięciu miesięcy zniszczono w sumie już 12 ważnych zabytków.

Z kolei szefowie Guangzhou Metro Corporation tłumaczą się, że robotnicy nie zauważyli zostawionych ostrzeżeń. Według nich, to archeolodzy źle zabezpieczyli miejsce. System metra w Guangzhou, które zamieszkuje 13 mln ludzi, jest jednym z największych w Chinach. Dziennie przewozi ono nawet do 3,5 mln pasażerów.

Komentarze (34)
Budowniczowie metra w Chinach zniszczyli pięć starożytnych grobowców
Zaloguj się
 • losiu4

  0

  spoko. Takich zabytków jest u nich na peczki, wiec pewnie dlatego sie nie przejmują. A jakby co to zrobią se nowe "stare zabytki".

  Pozdrawiam

  Losiu

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 8 razy 6

  To Chiny już nawet Manhattan podrobiły?

 • beniowski7

  0

  Ostatnio w Mielniku na Podlasiu urząd gminy bez nadzoru archeologicznego rozkopał cały zabytkowy rynek niszcząc wszystkie napotkane zabytki i nikt o tym nie pisał. Zabytki czy stanowiska archeologiczne są po cichu niszczone prawie w każdym miasteczku, bo badania wykopaliskowe to tylko problem dla samorządów.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 2

  "Budowniczowie metra w Chinach zniszczyli pięć starożytnych grobowców"

  Budowniczowie "wolnej" Polski zniszczyli caly krajowy przemysl i nie tylko przemysl..........

 • derp973

  Oceniono 1 raz 1

  Jak kapitalizm niszczy starożytne piramidy w Ameryce południowej, to gadzinówka milczy.

  edition.cnn.com/2013/05/14/world/americas/belize-mayan-pyramid-destroyed

 • tomasz62

  Oceniono 1 raz 1

  no i co z tego że zniszczyli oni sa u siebie

 • turbo-liberal

  Oceniono 12 razy 2

  Bardzo dobrze. Nie może być tak, że 10M obywateli będzie cierpiało przez parę kości w ziemi.
  U nas byle ruina, byle ptaszek-osrajdaszek potrafi położyć budowę obwodnicy.
  I to jest właśnie w Chinach piękne. Zdrowy rozsądek z domieszką egoizmu.

 • grzes-3

  Oceniono 14 razy 2

  Jeśli w Chinach jest kilka tysięcy takich grobów, to zniszczenie pięciu jest bez znaczenia. Co jest bardziej potrzebne współczesnym ludziom - stare grobowce, czy metro ?

 • kbamm

  Oceniono 12 razy 8

  Oj, wyłazi z Chin imperializm, a świat udaje, że nic nie widzi. Dopóki są gośćmi, uchodzą za sympatyczny naród. Ale kiedy poczują się gospodarzami, ...strach myśleć. Żeby nam tylko w przyszłości nie wytyczyli swoich "kierunków rozwoju".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje