KE pozywa Polskę przed Trybunał UE ws. GMO

20.06.2013 13:07
Protest przeciw GMO w Warszawie. Zdjęcie z października 2009

Protest przeciw GMO w Warszawie. Zdjęcie z października 2009 (Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta)

Komisja Europejska pozwała Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za niestosowanie się do zasad monitoringu upraw GMO, m.in. za brak rejestru lokalizacji takich upraw.
"Dziś Komisja postanowiła pozwać Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE za niestosowanie się do zasad monitoringu upraw GMO" - czytamy w informacji KE.

Komisja uzasadnia, że unijna dyrektywa wymaga, by miejsca upraw GMO były zgłaszane do odpowiednich władz i zapisane w rejestrach, a także upublicznione. "Ten proces zapewnia udostępnienie odpowiedniej informacji opinii publicznej, zezwala na monitoring możliwego wpływu GMO na środowisko i zezwala na ustanowienie odpowiednich środków. Polska jak dotąd nie wprowadziła tych wymogów do krajowego prawa" - ocenia KE.

Zaznaczyła jednocześnie, że GMO może być uprawiane w UE, jeśli zostały one autoryzowane po tym, jak przejdą pozytywnie ocenę wpływu na zdrowie i środowisko.

Tymczasem w Polsce w styczniu weszły w życie przepisy, które zakazują upraw genetycznie modyfikowanych odmian kukurydzy MON 810 oraz ziemniaka Amflora. Jednocześnie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ma kontrolować, czy faktycznie w naszym kraju nie uprawia się roślin GMO.

"Państwa muszą mieć rejestr takich upraw"

Komisja tłumaczy, że zakaz upraw genetycznie modyfikowanych nie zwalnia Polski z obowiązku wdrożenia unijnej dyrektywy. - Jakąkolwiek politykę odnośnie upraw GMO dane państwo prowadzi, to musi wdrażać unijne przepisy. A te mówią, że państwa muszą mieć rejestr takich upraw - powiedział rzecznik KE ds. zdrowia i polityki konsumenckiej Frederic Vincent.

- Teraz w Polsce nie uprawia się organizmów modyfikowanych genetycznie, ale może kiedyś to się zmieni. Być może któryś z przyszłych rządów zezwoli na uprawy GMO. Tak więc rejestr jest potrzebny - dodał.

Według komunikatu KE 22 listopada 2012 r. Komisja poprosiła Polskę o podjęcie działań mających na celu nadrobienie braków we wdrażaniu unijnego prawodawstwa dotyczącego monitorowania upraw GMO. Jednak do tej pory Polska, mimo ponawiania wezwań ze strony

Komisji dotyczących wprowadzenia stosownych wymogów do swojego prawa krajowego, nie postępuje zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa UE - informuje KE. W skierowanym pozwie do Trybunału Sprawiedliwości UE Komisja nie zwróciła się o nałożenie kar finansowych na Polskę.

Zobacz także
Komentarze (110)
Zaloguj się
 • voytt1

  Oceniono 201 razy 183

  Co do hu*a robi minister rolnictwa i minister środowiska?! Ano jeden forsuje rytualny ubój a drugi palenie węglem.

 • yarrrr

  Oceniono 162 razy 84

  Precz z GMO.
  - zaburza równowagę w przyrodzie
  - zabija pszczoły (a raczej środki chemiczne, dla których stosuje się gmo)
  - rozsiewa się na okoliczne pola, zarażając je swymi genami
  - jest zyskiem koncernów, które chcą nam opatentować JEDZENIE
  - nie wiadomo jeszcze, jaki będzie miało wpływ na człowieka za x lat
  - każdy powinien mieć prawo wyboru

 • vonkris

  Oceniono 158 razy 62

  chwała PSL-owi za obronę Polski przed amerykańskimi i europejskimi koncernami :) wszystkie genetycznie modyfikowane rośliny są opatentowane przez bandyckie koncerny i konsorcja - jeśli wpuścimy je do Polski to za lat kilkanaście nie będzie możliwa uprawa żadnych innych odmian niż te GMO, a każdy rolnik będzie musiał płacić co roku jałmużnę dostawcy ziarna siewnego, jak kiedyś chłop pańszczyźniany...

 • polskirozlamacz

  Oceniono 121 razy 55

  Ach... Uprawy GMO są u nas zakazane, więc nie ma czego monitorować. Ale dla Komisji ważniejsze jest czy są przepisy - które teoretycznie pozwalałyby monitorować uprawy, gdyby były one legalne...
  Typowa, bezsensowna biurokracja...

 • kemor234

  Oceniono 47 razy 31

  Nieudolność na każdym kroku. Zgroza.

 • kreciarobota59

  Oceniono 90 razy 30

  Czego tu piszecie głupoty GMO już dawno w Polsce uprawiają ,przez to zauważyłem mniejsza populacje ptaków(gdzie są Ekolodzy ci bandyci) ,nie wydziałem w sadzie pszczół przez to w tym roku jest mało wiśni,czereśni,śliwek ,owoców pestkowych.Globalistyczne firmy z USA chca przejąc rynek Żywności.jeżeli już nie będzie tradycyjnych nasion,to wszystko trzeba bedzie kupować u tych firm np;MOSKIDO..Będziecie wpie.....c sztuczne ,trujące chemikaliami Żarcie.Od kiedy Rządy ,UE,GLOBALIZM służy jednosce ludzkiej,to stwory Koncernów,bankierów do robienia zysków kontroli Ludzkiego Bydła.Jak mozna popierać GMO,Stuknijcie sie w głupie by.

 • niklot1160

  Oceniono 41 razy 21

  Skoro coś jest zakazane to jak to ,,monitorować'' ? Chyba ,ze zakaż nie obowiązuje .bo Unia pozwala ale karze monitorować.

 • gtpress

  Oceniono 54 razy 18

  czy MY mozemy kupke zrobic sami, czy MUSIMY pytac o zgode KE? to az tak Nas wyproznili i wyszlamowali?

 • antyprawak

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego Kanada wycofuje się z GMO - oglądać -

  uwaga.tvn.pl/51736,wideo,289757,stop_gmo,stop_gmo,reportaz.html
  uwaga.tvn.pl/39357,news,,chemia_zabija_nie_tylko_chwasty,reportaz.html
  uwaga.tvn.pl/220,news,62523,news,1,komu_zalezy_na_wprowadzeniu_zywnosci_gmo_na_nasze_stoly,uwaga_po_uwadze,akcja_uwagi.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje