Korea Płn. chce rozmów na temat programu nuklearnego. "Taka była wola Kim Ir Sena"

20.06.2013 07:42
Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik

Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik (Fot. KCNA REUTERS)

Przebywający z wizytą w Chinach wysoki rangą dyplomata północnokoreański ponowił ofertę wznowienia międzynarodowych rozmów na temat programu nuklearnego Pjongjangu, mówiąc, że denuklearyzacja Płw. Koreańskiego była "ostatnią wolą" przywódców Korei Płn.
"Korea Północna chce dialogu ze wszystkimi stronami i chce wziąć udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach, w tym rokowaniach sześciostronnych (Chin, Japonii, obu Korei, Rosji i USA), i ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie kwestii nuklearnej na drodze negocjacji" - poinformowało chińskie MSZ, cytując wypowiedź pierwszego wiceministra spraw zagranicznych Korei Płn. Kim Kie Gwana. - Denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego była ostatnią wolą przywódcy Kim Ir Sena i sekretarza generalnego Kim Dzong Ila - dodał.

Waszyngton oczekuje czynów

Kim Kie Gwan odwiedza Pekin kilka dni po tym, gdy Pjongjang zaoferował Stanom Zjednoczonym zmniejszenie napięcia, które narosło w tym roku, gdy Północ groziła USA i Korei Płd. wojną nuklearną. Władze Korei Płn. wystąpiły z propozycją przeprowadzenia z USA bezpośrednich rozmów na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej.

Waszyngton oświadczył, że jest otwarty na rozmowy, zastrzegając, że oczekuje czynów: zastosowania się Pjongjangu do rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i ostatecznej zgody na denuklearyzację.

Kim Kie Gwan rozmawiał w Pekinie ze swoim odpowiednikiem, wiceszefem chińskiego MSZ Zhangiem Yesui. Przedstawiciel ChRL powiedział, że rozmowy, stabilizacja i denuklearyzacja są w interesie każdego. - Chiny popierają rozmowy między różnymi stronami i mają nadzieję na rychłe wznowienie rozmów sześciostronnych - powiedział Zhang. Rozmowy te pozostają od dawna w impasie.

W 2006 i 2009 r. Korea Płn. przeprowadziła dwie próby nuklearne, które nie tylko osłabiły jej pozycję negocjacyjną, ale także pogorszyły relacje z jedynym sojusznikiem - Chinami.

Trzeci północnokoreański test nuklearny

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło ostatnio w następstwie przeprowadzonego w lutym br. trzeciego północnokoreańskiego testu nuklearnego, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu. W odpowiedzi Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r. ani żadnych innych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także dokonaniem rakietowego uderzenia nuklearnego na USA. Pjongjang zamknął też park przemysłowy Kaesong. Ten kompleks, otwarty pod koniec 2004 r., był jednym z najistotniejszych przejawów odprężenia między obu państwami koreańskimi. Pracowało w nim ok. 53 tys. północnokoreańskich robotników i - przy pełnej obsadzie - 800 Koreańczyków z Południa.

Zobacz także
Komentarze (17)
Korea Płn. chce rozmów na temat programu nuklearnego. "Taka była wola Kim Ir Sena"
Zaloguj się
 • hkarper

  0

  Piekna 12 nadaje, a won odmawiac wizy Podhalu, trolle

 • zino799

  Oceniono 4 razy 0

  @rlnd
  Trudno poważnie traktować, jeśli ktoś programowi kosmicznemu/nuklearnemu jakiegoś kraju przeciwstawia (jako równoważny argument) swój softwarek sprzedany w kilkunastu kopiach.
  Oni potrafią robić rakiety, satelity oraz reaktory (bomby również) atomowe, a my nie potrafimy nie tylko tego, ale nawet studzienki w asfalcie. A i sam asfalt latem jest jak masło i byle samochód osobowy robi w nim koleiny, a zimą się kruszy. Stopień wyżywienia? Niedawno Gazeta Wyborcza pisała ile dzieci jest w naszych w szkołach regularnie głodnych.
  P.S. Sam w życiu również napisałem kilka programów na duży frameware. Mam to traktować jako osiągnięcie równe posłaniu próbnika na Marsa, który tam sam jeździ, filmuje i dokonuje badań?

 • zino799

  Oceniono 25 razy -5

  Północno-koreańska myśl techniczna to własny program jądrowy i własne rakiety wynoszące własne satelity. Nie mówię za jaką (społeczną) cenę się to dokonuje. Polska myśl techniczna to co? Samochód Syrena? Pralka Frania? Sygnalizacja na skrzyżowaniach która się psuje w lecie (styki się przegrzały), w zimie (styki zamarzły) oraz wiosną i jesienią (styki przemokły)? Studzienki w asfalcie, które się zapadają po tygodniu? Pas startowy w Modlinie do generalnego remontu po kilku miesiącach eksploatacji? Kawałki autostrad oddawane z wieloletnim opóźnieniem? Pociągi, które z Łodzi do Warszawy jadą dłużej niż przez II wojną światową? No właśnie: co?

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 30 razy 26

  Jak głód zajrzy w oczy to nie ma mocnych, każdemu rura zmięknie

 • abw12300

  Oceniono 26 razy -14

  POrypało ich czy co? POnad 20 lat pisali: "reżim z północy", a tu tak nagle od tygodnia o jakiejś Korei Północnej piszą. Pajace napiszcie normalnie, tak jak do tej POry pisaliście, bo nikt nie będzie wiedział o kogo chodzi. Piszcie: "reżim z północy"

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 16 razy 14

  Istna opera mydlana, ale dyplomaci mają zajęcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje