Władze się ugięły. Po fali protestów nie będzie podwyżki cen biletów w Brazylii

20.06.2013 07:31
Policjanci strzelają do protestujących gazem łzawiącym w mieście Niteroi, Brazylia, 19.06.2013 r.

Policjanci strzelają do protestujących gazem łzawiącym w mieście Niteroi, Brazylia, 19.06.2013 r. (Fot. Silvia Izquierdo AP)

Władze dwóch największych miast Brazylii, Rio de Janeiro i Sao Paulo, po największych i najbardziej gwałtownych masowych protestach od 20 lat wycofały się z planów podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Wcześniej z podwyżek wycofały się władze kilku mniejszych miast.
Trwającą w Brazylii od kilku dni falę protestów wywołała podwyżka o 7 proc. cen biletów komunikacji miejskiej. Podwyżki stały się dla setek tysięcy ludzi pretekstem do manifestowania przeciw biedzie, korupcji i niegospodarności władz.

W Sao Paulo we wtorek demonstrowało ponad 50 tys. ludzi, tłum zaatakował siedzibę władz miejskich. W środę w Fortaleza (na północnym wschodzie) policja użyła gumowych kul przeciw protestującym. Demonstrowało tam około 30 tys. osób.

Przeciw podwyżkom, biedzie i korupcji

Nie wiadomo, czy decyzja ogłoszona przez gubernatora Sao Paulo Gerardo Alckmina oraz prezydenta Rio de Janeiro Eduardo Paesa uspokoi demonstrantów. Domagali się oni bowiem nie tylko cofnięcia podwyżki, ale także walki z korupcją i ubóstwem. Chcą większych nakładów na szkolnictwo i służbę zdrowia.

Ludzie protestują również przeciwko gigantycznym kosztom mistrzostw świata w piłce nożnej, które zostaną rozegrane w przyszłym roku w Brazylii.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • tidus9

  Oceniono 34 razy 30

  No tak.... bo chodziło im tylko o ceny biletów... fajnie napisaliście w ostatnim zdaniu to co powinniście napisać w pierwszym. Ale cóż to typowe skoro polskie media całkowicie przemilczały protesty....

  www.youtube.com/watch?v=ZApBgNQgKPU

 • krzysztofkornatowicz

  Oceniono 45 razy 21

  TAK - OFERMY , WALCZY SIĘ O WOLNOŚĆ EKONOMICZNĄ !!! POLACY ZASŁABLI , Z POWODU GENU NIEWOLNICTWA . MOŻNA NAS WYDOIĆ Z OSTATNIEGO GROSZA , A MY BĘDZIEMY DALEJ UFAĆ KWAŚNIAKOM , MILEROM , TUSKOM , KALISZOM , PALIKOTKOM .... WSTYDZĘ SIĘ ZA POLSKI ANALFABETYZM POLITYCZNY , PRZEZ KTÓRY MAMY ZMARNOWANE PAŃSTWO !!! CIESZYCIE SIĘ Z MISTRZOSTW W PIŁECZKĘ , NA KTÓRE WYDANO 75 MILIARDÓW WASZYCH ZŁOTÓWEK . A TU , KRÓLOWIE FUTBOLU , WYŚMIALI ORGANIZOWANIE W ICH BIEDNYM PAŃSTWIE MISTRZOSTW ŚWIATA .MOŻNA POLAKÓW OKRAŚĆ JAK BUSZMENÓW , PROPONUJĄC IM ZA ZŁOTO PACIORKI . WSTYD !!! I NA KONIEC - NAJDALEJ ZA 20 MINUT SPROSTYTUOWANE MEDIA , UMACNIAJĄCE TEN SYSTEM OKRADANIA LUDZI Z UŚMIECHU , USUNIE TEN KOMENTARZ . OTO WASZA DEMOKRACJA I WASZE WOLNE MEDIA !!! KRZYSZTOF KORNATOWICZ

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 21 razy 13

  Drugiej Japonii się nie doczekałem... drugiej Irlandii - w negatywnym znaczeniu.
  Teraz czekam na drugą Brazylię.
  ---
  czekam-na.pl -bo każdy na coś czeka

 • adambiernacki69

  Oceniono 13 razy 11

  To jest naród tak wygląda właściwa postawa obywatelska uczcie się. Rząd ma się uginać albo ginąć. Rząd to tylko pracownicy zatrudnieni przez lud i lud może z nimi zrobić wszystko.

 • wodakrolewska

  Oceniono 16 razy 8

  Władze Brazylii powinny wysłać do nas ekipę na szkolenie jak się drenuje społeczeństwo z kasy .

 • jacekzwawy

  Oceniono 9 razy 5

  Szkoda, że Polacy to dupy wołowe i nie umieją zawalczyć o swoje. Do komunikacji miejskiej i tak trzeba wszędzie w większości dopłacać, bo zawsze jest deficytowa. Są miasta np. Tallinn, gdzie jest ona całkiem darmowa.
  W Polsce na Śląsku jest tylko jedno miasto, gdzie komunikacja jest darmowa (w sensie, że ludność płaci za nią w podatkach, a nie biletami), ale nie dlatego, że ludzie to wywalczyli, lecz dlatego, że sama władza uznała, że szkoda zawracania głowy z biletami.
  Jestem za tym, aby za komunikacje miejską płacić w podatkach, bo jest to przyjazne dla środowiska.Dlatego cieszę się, ze właśnie w moim mieście odrywają bufetowej ryj od koryta, m.in.za ciągłe podwyżki biletów ZTM (kolejna podwyżka planowana w styczniu 2014).

 • srool

  Oceniono 6 razy 4

  ...a w Polsce jak ? ...ceny w górę ,! bo Platformie potrzeba !!!! i to nie mało ....wiecie ile oni mają znajomych !? ...i jak potężne mają potrzeby ??!! .....a wszystko to "pro publico bono "....ha ,ha ,ha ....

 • olkafas-olka13

  Oceniono 2 razy 2

  Protesty są skurteczne; w Polsce ludzie tez powinni sobie uświadomić to,ze warto protestować; nie protestujesz; nie jesz. Protestujesz masz na zupę. czytajcie apel prof. Krysztofiaka
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/673462,turcja-brazylia-kiedy-polska.html
  Buntujące się społeczeństwa Turcji i Brazylii rozpoczęły więc walkę nie o uwłaszczenie, nie o nacjonalizację gospodarki, lecz o wolność pracowniczą, której podstawowym signum jest względna równowaga finansowa obywateli danego kraju. Turcy i Brazylijczycy pokazują nam, obywatelom Polski, to, jak walczyć o wolność, o prawo do nie bycia niewolnikiem. Czy Polacy pójdą w ślady Turków i Brazylijczyków? Czy nastanie liberalna Globalna Wiosna Ludów?

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 6 razy 2

  "Władze się ugięły. Po fali protestów nie będzie podwyżki cen biletów w Brazylii
  [...]
  Ludzie protestują również przeciwko gigantycznym kosztom mistrzostw świata w piłce nożnej, które zostaną rozegrane w przyszłym roku w Brazylii."

  Dali przykład Brazylijczycy jak zwyciężać mamy!
  Marsz, marsz, Dąbrowski...
  ____________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje