Władze się ugięły. Po fali protestów nie będzie podwyżki cen biletów w Brazylii

20.06.2013 07:31
Policjanci strzelają do protestujących gazem łzawiącym w mieście Niteroi, Brazylia, 19.06.2013 r.

Policjanci strzelają do protestujących gazem łzawiącym w mieście Niteroi, Brazylia, 19.06.2013 r. (Fot. Silvia Izquierdo AP)

Władze dwóch największych miast Brazylii, Rio de Janeiro i Sao Paulo, po największych i najbardziej gwałtownych masowych protestach od 20 lat wycofały się z planów podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej. Wcześniej z podwyżek wycofały się władze kilku mniejszych miast.
Trwającą w Brazylii od kilku dni falę protestów wywołała podwyżka o 7 proc. cen biletów komunikacji miejskiej. Podwyżki stały się dla setek tysięcy ludzi pretekstem do manifestowania przeciw biedzie, korupcji i niegospodarności władz.

W Sao Paulo we wtorek demonstrowało ponad 50 tys. ludzi, tłum zaatakował siedzibę władz miejskich. W środę w Fortaleza (na północnym wschodzie) policja użyła gumowych kul przeciw protestującym. Demonstrowało tam około 30 tys. osób.

Przeciw podwyżkom, biedzie i korupcji

Nie wiadomo, czy decyzja ogłoszona przez gubernatora Sao Paulo Gerardo Alckmina oraz prezydenta Rio de Janeiro Eduardo Paesa uspokoi demonstrantów. Domagali się oni bowiem nie tylko cofnięcia podwyżki, ale także walki z korupcją i ubóstwem. Chcą większych nakładów na szkolnictwo i służbę zdrowia.

Ludzie protestują również przeciwko gigantycznym kosztom mistrzostw świata w piłce nożnej, które zostaną rozegrane w przyszłym roku w Brazylii.

Zobacz także
Komentarze (18)
Władze się ugięły. Po fali protestów nie będzie podwyżki cen biletów w Brazylii
Zaloguj się
 • olkafas-olka13

  Oceniono 2 razy 2

  Protesty są skurteczne; w Polsce ludzie tez powinni sobie uświadomić to,ze warto protestować; nie protestujesz; nie jesz. Protestujesz masz na zupę. czytajcie apel prof. Krysztofiaka
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/673462,turcja-brazylia-kiedy-polska.html
  Buntujące się społeczeństwa Turcji i Brazylii rozpoczęły więc walkę nie o uwłaszczenie, nie o nacjonalizację gospodarki, lecz o wolność pracowniczą, której podstawowym signum jest względna równowaga finansowa obywateli danego kraju. Turcy i Brazylijczycy pokazują nam, obywatelom Polski, to, jak walczyć o wolność, o prawo do nie bycia niewolnikiem. Czy Polacy pójdą w ślady Turków i Brazylijczyków? Czy nastanie liberalna Globalna Wiosna Ludów?

 • supertlumacz

  0

  W komentarzach przewija się poparcie dla postaw roszczeniowych... poparcie etatyzacji, sfery budżetowej, związków zawodowych.

  Wstyd mi że urodziłem się Polakiem.

 • adambiernacki69

  0

  Dziwi mnie, że w naszym zniszczonym i okradanym kraju, który jak wiadomo nie jest suwerenny ludzie jeszcze nie wyszli na ulice. Przecie w wyniku działań niebezpiecznych przestępców z Wiejskiej prędzej czy później stracą to pęto kiełbasy i połówkę. Naród, który nie walczy o swoje prawa straci je to tylko kwestia czasu.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 6 razy 2

  "Władze się ugięły. Po fali protestów nie będzie podwyżki cen biletów w Brazylii
  [...]
  Ludzie protestują również przeciwko gigantycznym kosztom mistrzostw świata w piłce nożnej, które zostaną rozegrane w przyszłym roku w Brazylii."

  Dali przykład Brazylijczycy jak zwyciężać mamy!
  Marsz, marsz, Dąbrowski...
  ____________________________________

  Zadnych kaczorow, zadnych donaldow!

 • derp973

  0

  A polscy niewolnicy nadal w domach.

 • jacekzwawy

  Oceniono 9 razy 5

  Szkoda, że Polacy to dupy wołowe i nie umieją zawalczyć o swoje. Do komunikacji miejskiej i tak trzeba wszędzie w większości dopłacać, bo zawsze jest deficytowa. Są miasta np. Tallinn, gdzie jest ona całkiem darmowa.
  W Polsce na Śląsku jest tylko jedno miasto, gdzie komunikacja jest darmowa (w sensie, że ludność płaci za nią w podatkach, a nie biletami), ale nie dlatego, że ludzie to wywalczyli, lecz dlatego, że sama władza uznała, że szkoda zawracania głowy z biletami.
  Jestem za tym, aby za komunikacje miejską płacić w podatkach, bo jest to przyjazne dla środowiska.Dlatego cieszę się, ze właśnie w moim mieście odrywają bufetowej ryj od koryta, m.in.za ciągłe podwyżki biletów ZTM (kolejna podwyżka planowana w styczniu 2014).

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 1 raz -1

  Ludzie wywalczyli większe zadłużenie i rozwalenie swojej własnej komunikacji miejskiej. Wywalczyli sobie większą biedę. ;)
  Myślenie matołków - rząd ma kasę - dowolną ilość kasy - ale nie che "dać".

  Brawo Brazylia.

 • srool

  Oceniono 6 razy 4

  ...a w Polsce jak ? ...ceny w górę ,! bo Platformie potrzeba !!!! i to nie mało ....wiecie ile oni mają znajomych !? ...i jak potężne mają potrzeby ??!! .....a wszystko to "pro publico bono "....ha ,ha ,ha ....

 • ratpoles_tamer

  Oceniono 1 raz 1

  Ech naiwni "znawcy" Brazylii. Przecież to oczywiste, że po Mundialu ceny biletów i nie tylko skoczą podwójnie do góry i władza sobie odbije dzisiejszą stratę z nawiązką. A jak się to komuś znowu nie będzie podobało to zdziwi się ogromnie, jak się zorientuje, że policja przestała już się bawić w Paintball i gumowe kule zamieniła na metalowe. Będzie już po Mundialu i tamtejsza waadza przypomni światu, że to jednak Latin America. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje