W PO będzie dyscyplina ws. uboju rytualnego? Ruch Palikota: Hańba!

20.06.2013 00:53
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W tym tygodniu Sejm zdecyduje, czy poprze rządowy projekt dopuszczający w Polsce ubój rytualny. Najprawdopodobniej PO wprowadzi dyscyplinę w głosowaniu. - Nie wyobrażam sobie tego - mówił jeszcze kilka dni temu poseł Andrzej Halicki z PO, przeciwnik ustawy. - Hańba! - grzmi na Twitterze Robert Biedroń. W czwartek pod Sejmem - protest przeciwników uboju.
PO postuluje, by zezwolić na ubój rytualny w Polsce. Klub Ruchu Palikota zgłosił wniosek o odrzucenie tego projektu. W Sejmie odbyła się kolejna gorąca debata na ten temat. W czwartek pod Sejmem ma się odbyć protest przeciwników uboju rytualnego. W piątek - ostateczne głosowanie.

Dyscyplina w PO?

Poseł PO Leszek Korzeniowski zapowiedział w imieniu klubu, że Platforma poprze rządowy projekt, choć nie wszyscy posłowie zgadzają się z nim. Oznacza to, że najprawdopodobniej w PO obowiązywać będzie dyscyplina głosowania.

Już kilka dni temu wprowadzenie dyscypliny zapowiadał szef klubu PO Rafał Grupiński. - Dyscyplina obowiązuje zawsze, jedynie z wyjątkiem "bardzo poważnych spraw światopoglądowych". Tutaj sprawa dotyczy przede wszystkim mniejszości wyznaniowych w Polsce, choć także interesu rolników, więc nie sądzę, aby dyscyplina (klubowa) była zdjęta - podkreślił. - Nie wyobrażam sobie dyscypliny w tym głosowaniu - mówił z kolei Andrzej Halicki.

Po środowej debacie ostro zareagował poseł Ruchu Palikota. - Platforma Obywatelska właśnie oświadczyła, że będzie głosowała za ubojem rytualnym. Hańba! - napisał na Twitterze Robert Biedroń.

PiS i Ruch Palikota przeciw

Kluby PiS oraz Ruchu Palikota zapowiedziały, że nie poprą rządowego projektu dopuszczającego ubój bez ogłuszania na cele religijne. Natomiast głosować za nim będą kluby: PSL, PO i Solidarna Polska. Posłowie SLD nie ujawnili, jak będą głosować.

Poseł sprawozdawca Mirosław Maliszewski z PSL rekomendował przyjęcie rządowego projektu, choć - jak mówił - odbyła się na ten temat burzliwa dyskusja i nie wszyscy posłowie ją poparli. Wyjaśnił, że zmiana przepisów jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje zatem od początku 2013 r.

Z kolei według Pawła Sajaka z Ruchu Palikota uchwalenie tego projektu będzie legalizacją przestępstwa, bo czym jest - pytał - "podcinanie gardła żywej, świadomej istocie i doprowadzanie do tego, by konała ona w męczarniach". Powołał się przy tym na przepisy ustawy ochronie zwierząt, które przewidują za znęcanie się nad zwierzętami kary pozbawienia wolności do lat trzech.

"Powinniśmy eksportować wołowinę"

Projekt ustawy poparł natomiast Ludwik Dorn (SP). Jego zdaniem należy przede wszystkim dbać o miejsca pracy i człowieka, a dopiero w drugiej kolejności o zwierzęta. - Dlaczego Polska zakazując uboju rytualnego, ma dołączyć do państw, które wołowiny nie eksportują (...), czy polskie krowy mają jechać do innych krajów, by zostały tam zarżnięte? - pytał. Zauważył, że inne kraje UE z powodzeniem eksportują do krajów arabskich mięso pozyskiwane z uboju rytualnego.

Rządowy projekt ustawy dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w ten sposób, by z klatki wystawała tylko głowa. Zwierzę obracane jest w takiej klatce głową w dół, a upoważniony przez związek religijny rzeźnik podrzyna mu gardło.

Głosowanie zaplanowano na piątek.

Ubój rytualny dopuszczony jest w większości krajów Europy. Nie wolno go wykonywać natomiast m.in. w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.

Zobacz także
Komentarze (574)
Zaloguj się
 • faustxyz

  Oceniono 1070 razy 844

  Brzydzę się Tuskiem, to dla mnie definitywny koniec głosowania na PO, bo nawet PiS potrafi się zachować w tak ważnej dla mnie sprawie przyzwoicie. Już ja zadbam by nikt z mojej rodziny i licznych znajomych nie oddał głosu na wyzute z zasad PO, bo PSL to dno dna, o nich nawet nie wspominam.
  SLD się "zastanawia", tacy tajniaccy w tak oczywistej sprawie, zamiast dokręcać śrubę religijnym czubom zagrażającym światu we wszystkich dziedzinach, a podobno SLD miało aspiracje do bycia europejską lewicą, lewica to walka o prawa zwierząt, niedobitki z PZPR nie ogarnęli tego.
  Widać temat im obcy - handelek z PO trwa, nawet kosztem absurdalnie zbędnego okrucieństwa wobec zwierząt, w imię barbarzyńskich rytuałów brodatych debili niegodnych żyć w XXI w.

 • wari

  Oceniono 715 razy 599

  PO podobno w sprawach etycznych nie głosuje w ramach dyscypliny. A tu proszę, kwestia wręcz wzorcowo moralno-etyczna a ma być dyscyplina. Nigdy więcej PO i PiS.

 • gr_ub_y

  Oceniono 612 razy 530

  Platforma zupełnie zgłupiała!

  Tonąc puszcza nawet podaną jej brzytwę.

  Ale co tam....ciul z nią... niech tonie...!

 • geonly

  Oceniono 554 razy 468

  dobrze wiedzieć, że w PO kwestia ZABIJANIA jest "mało ważną sprawą światopoglądową".

  Ktoś, oczywiście, zacznie się pluć "ooo, ale chodzi o zwierzęta" - proszę bardzo, bądź dobrym rodzicem i każ 4-5cioletniemu dziecku zabić np. kurczaka. Na pewno będzie potem dobrze spało, bo przcież to nic ponad urwanie głowy lalce :)

 • myszykiszek

  Oceniono 503 razy 447

  Nie dam rady głosować na sk.rwieli, którzy takie fikołki wykonują.

 • klara551

  Oceniono 366 razy 306

  Szanowne ,przepraszam dupowłaźne PO mało,że nie potraficie oddzielić KK od państwa to jeszcze podlizujecie się obcym nam Polakom wiarom w imię interesu gospodarczego. A ja pytam czyj to interes? Na pewno nie nasz. Coraz wyraźniej widać,że wszyscy którzy was krytykują mają rację bo nasz czyli Polaków interes macie w dooopie. Ci co muszą w tak obrzydliwy sposób mordować zwierzęta wybrane bo świń nie jadają niech wożą do siebie bydło .Może zmieścicie się razem z PSL w transporcie skoro dla was ważniejsze są interesy obce nam i naszej kulturze.

 • allegropajew

  Oceniono 292 razy 190

  Dlaczego PO już PRZEGRAŁO wybory? Bo moja partnerka nie idzie głosować!!! Bo nie ma na kogo. I ma gdzieś mniejsze zło -- niech to się wszystko rozp...., a my emigrujmy!

  A ponieważ ja się z nią zgadzam, stąd teza (ang. hence thesis).

  Gościula

 • sonia_siemionowna

  Oceniono 198 razy 172

  No i kto tu jest gotów zabijać dla pieniędzy? I to w jaki sposób? Czy rządzącym nie grożą żadne konsekwencje za fakt, że bezczelnie łamią prawo unijne, które wyraźnie mówi, że ubój rytualny moze być dozwolony, ale na potrzeby LOKALNYCH MNIEJSZOSCI WYZNANIOWYCH a nie na potrzeby eksportu!

 • wiktoridanna

  Oceniono 143 razy 133

  Przykro mi, że PO okazała się taka barbarzyńska. Jak można stawiać cierpienie innych Istot (chyba nikt z PO nigdy nie był w rzeźni, ani nie widział filmów z tego miejsca!!!) w opozycji do nawet sporych pieniędzy? Gdzie tu jakakolwiek MORALNOŚĆ? Niech już D. Tusk nie opowiada więcej o moralności, etyce w sprawie in vitro, skrobanek, Kościoła kat. itp. bo stracił do tego prawo - właśnie dał dowód prawdy - gdzie PO ma takie "bzdety", jak etyka. Że to dotyczy zwierząt? I co z tego? Dotyczy Istot zdolnych do cierpienia!!! Boję się ludzi, którzy są na to niewrażliwi. A rzeźnicy nie muszą zarabiać akurat na uboju rytualnym, nie ma to innych zawodów? Jakoś innymi pracownikami nikt się nie przejmuje, gdy tracą pracę, albo swoją firmę. A to jest zwykły lobbing! PO, jak Piłat: po głosowaniu "umyje ręce", bo tak okrutnie zabijać będa już inni, oni tylko na to pozwolą. Czy coś to nam przypomina? Ech... Pecunia non olet?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje