W PO będzie dyscyplina ws. uboju rytualnego? Ruch Palikota: Hańba!

20.06.2013 00:53
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W tym tygodniu Sejm zdecyduje, czy poprze rządowy projekt dopuszczający w Polsce ubój rytualny. Najprawdopodobniej PO wprowadzi dyscyplinę w głosowaniu. - Nie wyobrażam sobie tego - mówił jeszcze kilka dni temu poseł Andrzej Halicki z PO, przeciwnik ustawy. - Hańba! - grzmi na Twitterze Robert Biedroń. W czwartek pod Sejmem - protest przeciwników uboju.
PO postuluje, by zezwolić na ubój rytualny w Polsce. Klub Ruchu Palikota zgłosił wniosek o odrzucenie tego projektu. W Sejmie odbyła się kolejna gorąca debata na ten temat. W czwartek pod Sejmem ma się odbyć protest przeciwników uboju rytualnego. W piątek - ostateczne głosowanie.

Dyscyplina w PO?

Poseł PO Leszek Korzeniowski zapowiedział w imieniu klubu, że Platforma poprze rządowy projekt, choć nie wszyscy posłowie zgadzają się z nim. Oznacza to, że najprawdopodobniej w PO obowiązywać będzie dyscyplina głosowania.

Już kilka dni temu wprowadzenie dyscypliny zapowiadał szef klubu PO Rafał Grupiński. - Dyscyplina obowiązuje zawsze, jedynie z wyjątkiem "bardzo poważnych spraw światopoglądowych". Tutaj sprawa dotyczy przede wszystkim mniejszości wyznaniowych w Polsce, choć także interesu rolników, więc nie sądzę, aby dyscyplina (klubowa) była zdjęta - podkreślił. - Nie wyobrażam sobie dyscypliny w tym głosowaniu - mówił z kolei Andrzej Halicki.

Po środowej debacie ostro zareagował poseł Ruchu Palikota. - Platforma Obywatelska właśnie oświadczyła, że będzie głosowała za ubojem rytualnym. Hańba! - napisał na Twitterze Robert Biedroń.

PiS i Ruch Palikota przeciw

Kluby PiS oraz Ruchu Palikota zapowiedziały, że nie poprą rządowego projektu dopuszczającego ubój bez ogłuszania na cele religijne. Natomiast głosować za nim będą kluby: PSL, PO i Solidarna Polska. Posłowie SLD nie ujawnili, jak będą głosować.

Poseł sprawozdawca Mirosław Maliszewski z PSL rekomendował przyjęcie rządowego projektu, choć - jak mówił - odbyła się na ten temat burzliwa dyskusja i nie wszyscy posłowie ją poparli. Wyjaśnił, że zmiana przepisów jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje zatem od początku 2013 r.

Z kolei według Pawła Sajaka z Ruchu Palikota uchwalenie tego projektu będzie legalizacją przestępstwa, bo czym jest - pytał - "podcinanie gardła żywej, świadomej istocie i doprowadzanie do tego, by konała ona w męczarniach". Powołał się przy tym na przepisy ustawy ochronie zwierząt, które przewidują za znęcanie się nad zwierzętami kary pozbawienia wolności do lat trzech.

"Powinniśmy eksportować wołowinę"

Projekt ustawy poparł natomiast Ludwik Dorn (SP). Jego zdaniem należy przede wszystkim dbać o miejsca pracy i człowieka, a dopiero w drugiej kolejności o zwierzęta. - Dlaczego Polska zakazując uboju rytualnego, ma dołączyć do państw, które wołowiny nie eksportują (...), czy polskie krowy mają jechać do innych krajów, by zostały tam zarżnięte? - pytał. Zauważył, że inne kraje UE z powodzeniem eksportują do krajów arabskich mięso pozyskiwane z uboju rytualnego.

Rządowy projekt ustawy dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w ten sposób, by z klatki wystawała tylko głowa. Zwierzę obracane jest w takiej klatce głową w dół, a upoważniony przez związek religijny rzeźnik podrzyna mu gardło.

Głosowanie zaplanowano na piątek.

Ubój rytualny dopuszczony jest w większości krajów Europy. Nie wolno go wykonywać natomiast m.in. w Szwecji, Norwegii i Szwajcarii.

Zobacz także
Komentarze (574)
W PO będzie dyscyplina ws. uboju rytualnego? Ruch Palikota: Hańba!
Zaloguj się
 • andrzejnabialek

  Oceniono 1 raz 1

  araby i zydy niech sami na sobie zrobia zabijanie rytualne to przestana podrzynac i dreczyc zwierzeta strasznie religijni , a co robia...........a polacy ktorzy to robia dla forsy ciech cierpia za te zbrodnie czlowiek gorszy od zwierza

 • petroniusz1964

  Oceniono 2 razy -2

  Hańbą jys ruch palikota

 • petroniusz1964

  Oceniono 2 razy 0

  ciekaw jestem jak wiele osób opluwających Tuska , nie zgadzało się na ubój rytualny 2 3 i 6 lat temu ??

 • moyokoyani

  Oceniono 1 raz 1

  Hava tuskila, hava tuskila...

 • bytnica

  Oceniono 4 razy 4

  Ludowcy są najbardziej zainteresowani sprawą, bo członkowie tej partii są właścicielami ubojni, które do tej pory zarabiały na takim sposobie zabijania zwierząt. Wśród nich jest m.in. poseł Krzysztof Borkowski.

  Zmieść psl z powierzchni ziemi!!!

 • onepiotrek

  Oceniono 2 razy 2

  a wpie...ć tak do tej klatki rabina Schudricha, i jemu rytualnie podciąć gardło od ucha do ucha... i głównego muftiego w Polsce do drugiej obok, i zrobić to samo... i wszystkim zwolennikom szechity i halal.... no, pętaki - usu8wać szybko ten wpis, bo nawołuje do nienawiści na tle religijnym...
  zanim usuniecie ten wpis, to proszę - poczytajcie sobie - davidicke.pl/forum/talmud-obnazony-t4272.html

 • puzonek93

  Oceniono 1 raz -1

  Proszę o pomoc. Walczę o roczne stypendium na studia, które pomoże mi zrealizować marzenie jakim jest nauka języka japońskiego (za zaoszczędzone pieniądze pójdę na kurs). Jeśli ktoś ma ochotę mnie wesprzeć niech kliknie w link poniżej, wystarczy kliknąć, a ja otrzymam punkt za każde odwiedziny. Konkurs trwa do 15-go lipca.
  przyszlosczwsb.pl/puzonek93

  Z góry dziękuje

 • arno-ger

  Oceniono 2 razy 2

  To oczywiste, ze to wymog PSL na koalicjancie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje