Proces Knox do powtórki: jest uzasadnienie. Włoski sąd "zniszczył" wyrok uniewinniający Amerykankę

19.06.2013 20:17
Amanda Knox w 2011 r. przed uniewinniającym wyrokiem sądu apelacyjnego

Amanda Knox w 2011 r. przed uniewinniającym wyrokiem sądu apelacyjnego (Fot. Stefano Medici AP)

Decyzja sądu z 2011 r. uniewinniająca Amandę Knox od zarzutu zabójstwa Meredith Kercher była pełna "nieścisłości i wzajemnie wykluczających się konkluzji" - głosi opublikowane dopiero teraz uzasadnienie orzeczenia marcowego wyroku sądu najwyższego Włoch. Proces będzie powtórzony. Sędziowie wskazali liczne błędy sądu apelacyjnego, m.in. lekceważenie dowodów i wątków śledztwa.
Przypomnijmy początek całej sprawy: amerykańska studentka Amanda Knox wraz ze swoim ówczesnym partnerem Raffaele Sollecito zostali w 2009 r. skazani we Włoszech za zamordowanie współlokatorki Knox Meredith Kercher. Okoliczności zbrodni budziły przerażenie - ofiarę znaleziono z poderżniętym gardłem.

Sprawa budziła ogromne emocje, bo Knox i Sollecito nie przyznawali się do winy, twierdzili, że w ogóle nie byli w chwili zbrodni w domu. Dziewczyna wskazała jednak nieprawdziwego sprawcę, a oboje przyznawali, że palili tego wieczoru marihuanę i nie pamiętają szczegółów tego, co robili tego dnia.

"Foxy Knoxy": skazana, uniewinniona, piękna

Wyrok podgrzał jeszcze atmosferę: Knox, atrakcyjna nastolatka ochrzczona prowokacyjnie przez media "Foxy Knoxy", została wraz z Sollecito skazana za napaść seksualną (na Kercher), morderstwo i symulowanie włamania, by skierować podejrzenia na domniemanych włamywaczy. Jednak w 2011 r. sąd apelacyjny uniewinnił Knox (i Sollecito), wskazując na istotne kwestie: błędne testy DNA, brak motywu i brak narzędzia zbrodni.

Jednak w marcu 2013 r. z kolei właśnie ten wyrok uniewinniający został anulowany przez włoski sąd najwyższy, który dopiero teraz opublikował pełne uzasadnienie swojej decyzji.

Proces do powtórki

74-stronicowe uzasadnienie do marcowego wyroku właściwie rozbija w pył orzeczenie sądu apelacyjnego. Obwinia sędziów o zignorowanie niektórych dowodów, niewłaściwie interpretowanie innych i niedocenianie faktu, że Knox zaraz na początku sprawy wskazała jako winowajcę niewinnego człowieka. Sąd najwyższy stwierdził nawet w jednym punkcie, że wyrok sądu apelacyjnego "otwarcie koliduje z obiektywnymi faktami związanymi ze sprawą".

Jak informuje "Washington Post", sąd apelacyjny będzie musiał teraz powtórzyć proces i ponownie rozpatrzyć wszystkie dowody, by stwierdzić, czy Amanda Knox przyczyniła się do śmierci swojej koleżanki z pokoju.

"Niedocenione" dowody

Wśród "niedocenionych" czy "zlekceważonych" dowodów jest m.in. pisemne zeznanie Knox dla policji, w którym stwierdziła, że choć nie pamięta dokładnie, ma "w głowie" obraz siebie w kuchni, zasłaniającej uszy, by nie słyszeć krzyków Kercher. Sąd najwyższy przypomniał też, że skazany w odrębnym procesie w tej samej sprawie na 16 lat więzienia obywatel Wybrzeża Kości Słoniowej Rudy Guede miał - według wyroku - nie działać sam.

Nowy proces ma - w opinii sądu najwyższego - "nie tylko udowodnić obecność obojga podejrzanych na miejscu zbrodni, ale również zbadać podmiotową pozycję domniemanych wspólników Guede". Zaś hipotezy co do przebiegu wydarzeń wskazane w uzasadnieniu rozciągają się od zmuszenia Kercher do seksu aż po "grupową zabawę erotyczną, która wymknęła się spod kontroli".

Co dalej z Knox?

25-letnia obecnie Amanda Knox, która w 2011 r. po uwolnieniu natychmiast wróciła do USA po odsiedzeniu zaledwie czterech z 26 lat wyroku, jest obecnie studentką uniwersytetu stanu Waszyngton w Seattle. Wyrok włoskiego sądu nazwała "bolesnym", ale stwierdziła, że jest pewna, że w nowym procesie - prowadzonym przed sądem we Florencji - zostanie oczyszczona z zarzutu.

Włoskie prawo nie może zmusić Amerykanki do powrotu do Włoch na proces. Ona sama również nie zamierza tego robić. Nie jest jasne, co stanie się z Knox, jeśli w nowym procesie zostanie skazana.

Zobacz także
Komentarze (91)
Zaloguj się
 • domino.97

  Oceniono 176 razy 152

  Ostatnio na gazecie.pl wszystki jest
  -niszczone
  -miażdżone
  -rozbijane
  -roznoszone
  itd.
  Jak dotąd rozbijali, niszczyli i miażdżyli głownie sportowcy (np. wczoraj w meczu repr u21 Hiszpania "rozniosła" Włochy aż 4-2, strzelając dwa gole z karnych). Ostatnio przez Laska miażdżony była Macierewicz, a teraz sędzia "zniszczył" wyrok, a nie np. anulował albo nie skierował sprawy do ponownego rozpatrzenia.

  W ramach urozmaicenia polecam następne tytuły:
  -rozniósł w puch i perzynę
  -rozbił w pył
  -zdeptał
  -zgniótł
  -zdetonował
  -spuścił atomowkę na (np. wyrok, przeciwnika sportowego)
  itd.

  :P

 • jaras

  Oceniono 102 razy 94

  Tak zupelnie abstrahujac od dylematu winna-niewinna, nie sposob nie zauwazyc, ze o Amandzie Knox jest glosno bo jest fizycznie atrakcyjna. Gdyby byla tlusta i oblesna to pies z kulawa noga nie interesowalby sie jej losem, zgnilaby w pierdlu. Podobnie bylo z domniemana rosyjska agentka, Anna Chapman. Byla jedna z calej grupy zdemaskowanych ale to jej twarz pokazywano na pierwszysch stronach brytyjskich brukowcow i we wszystkich chyba mediach elektronicznych.

  Tak to jest, atrakcyjni osobnicy w razie klopotow moga liczyc na zainteresowanie sprawa, sympatie spoleczna i wyrozumialosc sadow. Brzydcy zawsze maja przejebane. I gdzie tu sprawiedliwosc?

 • sedaluk

  Oceniono 108 razy 70

  Najwazniejsze, ze murzyn siedzi.
  Amanda obrala ciekawa strategie-i wyszlo. Wlosi podkulili ogon , w koncu ta bestialsko zamordowana
  przez ta zboczona parke dziewczyna tez Wloszka nie byla.
  Ciekawe jak sie uda temu beznogowemu w RPA.....

 • blue911

  Oceniono 100 razy 50

  Mloda SS-manka sobie pouzywala I teraz sni o tym po nocach oraz przybrala status celebrytki. A ofiara gnije w grobie....

 • tupolew1

  Oceniono 61 razy 47

  Teraz to ja pocalujcie w dupe makaroniarze juz widze jak ja Amerykanie wydaja Wlochom

 • blue911

  Oceniono 93 razy 37

  K...........a cwana wykupila sie pieniedzmi rodzicow I teraz ,niezaleznie od wyroku, bedzie grac na nosie sprawiedliwosci. Tak,jak kolezka Bush. Ona juz nigdy w zyciu poza Stany nie wyjedzie,bo inaczej ja zdybia na zasadzie ekstradycji zaaresztuja I osadza w pudle. Znow bogacze swiatu nagwizdali w twarze.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 48 razy 26

  Zastanawiający wyrok. Czyżby wtedy nie było wystarczająco dowodów? Co jest z DNA? Wydaje się że robiono wszystko aby ją wypuścić z więzienia. Co tu dodać. Bóg ma chronić królową brytyjską i republikę Włoską.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 53 razy 23

  Nie ulega wątpliwości, że Włochy to w pewnym sensie farsa nie państwo, ale co ta laska robiła w towarzystwie jakiegoś Niggie z Afryki? Trójkąt czy orgie ... Karcher rzekomo nie chciała w nich uczestniczyć i groziła, że nagłośni te sprawy ... ktoś poderżnął jej gardło, gdyż nie chciała się dymać grupowo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX