Bandyckie wlepki w hali Wisły. Kto na to przyzwala?

Dominika Maciejasz
20.06.2013 07:00
Wlepki pokazane na stronie Radia Kraków

Wlepki pokazane na stronie Radia Kraków (www.radiokrakow.pl)

Nawoływanie do walki z "wrogim" klubem, gloryfikacja bandytyzmu, rasistowskie hasła i wulgaryzmy pod adresem policji - wlepkami o takich treściach ktoś obkleił halę TS Wisły Kraków. Małopolska policja wszczęła postępowanie w tej sprawie.
"Śmierć przerzutom, zabójcy z maczetami", "W Wieliczce czas na zmiany, Wisła pany Żyd jeb..." - to jedne z najłagodniejszych haseł, jakie znajdują się na wlepkach, którymi obklejono słupy w hali Wisły Kraków przy ul. Reymonta. Na większości obrazków uwiecznione są maczety, karykatury policjantów, są także hasła wyśmiewające Tomasza Cz. - lidera szalikowców Cracovii, który zginął pocięty przez fanatycznych bandytów z bojówki Wisły (tzw. Sharksów) ostrymi narzędziami pod swoim domem na Kurdwanowie w 2011 r.

Przyzwolenie na bazgranie

Sprawę wulgarnych wlepek ujawniło Radio Kraków, które zaprosiło do rozmowy na ten temat prezydenta Jacka Majchrowskiego. Włodarz miasta mówił na antenie, że jest przerażony tolerowaniem takich zachowań przez kluby. Pod wpływem informacji medialnych postępowanie wszczęła małopolska policja. - Zabezpieczymy materiał i wyślemy go do prokuratury, by ta oceniła, czy zakwalifikować to jako przestępstwo nawoływania do nienawiści - poinformowała Katarzyna Padło z małopolskiej policji.

Wlepki na hali Wisły to nie jest odosobniony przypadek publicznego gloryfikowania przemocy. Graffiti z rasistowskimi, antysemickimi hasłami szpecą mury, budynki czy przystanki, a nawet obiekty użyteczności publicznej (jak szkoły) w całym mieście. Kilka dni temu na łamach "Gazety" Krystyna Paluchowska, rzeczniczka MPO, mówiła, że służby miejskie starają się na bieżąco usuwać obraźliwe napisy, ale statystyki są bezlitosne. Podczas gdy pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania od kwietnia usunęli ponad setkę bazgrołów, w tym czasie przybyło ich 600.

Teoria rozbitej szyby

Tymczasem specjaliści nie mają wątpliwości, że przyzwolenie na takie działania zachęca chuliganów do dalszych wybryków i zwiększa ich poczucie bezkarności. Prof. Jan Widacki przytacza teorię rozbitej szyby, stworzoną przez amerykańskiego socjologa kryminologa Jamesa Willsona. - Jeśli stoi pusty dom i ktoś wybije w nim szybę, to zaraz znajdzie się ktoś następny, kto zrobi to samo. Jak jest ławka w parku i wandale ją zdemolują, a pracownicy miejscy jej nie naprawią, będzie to odebrane przez wandali jako zachęta do kolejnych aktów wandalizmu. Z tej teorii wyrosła zasada "zero tolerancji" - tłumaczy prof. Widacki, który uprzedza jednak, że wszelkie teorie należy w życie wprowadzać z umiarem, bo w Stanach Zjednoczonych program "zero tolerancji" skończył się tak, że miasto musiało zawrzeć ugodę z 17 tys. poszkodowanych, inaczej musiałoby płacić olbrzymie odszkodowania.

Co do graffiti, prof. Widacki przytacza swoje obserwacje z pobytu w Grazu. - Byłem tam niedawno z moimi doktorantami. Z przykrością stwierdziliśmy, że mury tego pięknego zabytkowego miasta są całe zabazgrane. Co prawda nie są to hasła antysemickie czy rasistowskie, ale i tak widać, że tamtejsze władze nie radzą sobie ze zjawiskiem - kwituje.

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • feminus

  Oceniono 38 razy 20

  Tez mi nowina! Rasizm, antysemityzm, homofobia. Przeciez tepa kibolska dzicz nienawidzi wszystkich i wszystkiego, co nie jest zwiazane z jej klubem. A Krakow juz 20 km przed i za oszpecony, zhanbiony chamskimi napisami odnoszacymi sie do Zydow chocby. Zaorac te boiska, wielka forse z durnej pilki noznej przeznaczyc na nauke gry w szachy, moze rozumu przybedzie bunczucznej mlodziezy!

 • jakubekbubek

  Oceniono 52 razy 16

  GW na tropie kolejnego skandalu! Kto przyzwala?! Gdzie byli rodzice?! Co na to Kościół?! Kto powstrzyma faszyzm?! Dlaczego Kaczyński milczy?!

 • pawlon1

  Oceniono 6 razy 6

  tak to jest jak sie toleruje bandytyzm i orzeka grzywny albo kary w zawieszeniu. dla takich bandziorow nic tylko przymusowe ciezkie roboty oraz pokrycie kosztow leczenia/rent/czy naprawdy zdewastowanych rzeczy.

  jak nie ma kasy to odpracowac spolecznie w weekendy i to w ciezkich robotach :)

  do bandytow z maczetami policja zwyczajnie powinna strzelac, a kazdy taki atak powinien rozpatrywany byc jako usilowanie zabojstwa

 • marych

  Oceniono 22 razy 6

  zwróćcie uwagę lepiej na faszystowskie wlepki Legii Warszawa, cała Białołęka jest tym gównem oklejona.
  Nagle słoiki chcą w ten sposób być bardziej warszawscy od Warszawiaków.

 • olkafas-olka13

  Oceniono 27 razy 5

  Przejawy rasizmu będą w Polsce coraz częstsze, gdyz na rasizm idzie przyzwoenie ze strony PiS, która jest partia faszystowską. Prof. Krysztofiak (specjalista od teorii dyskursu) dokonał analizy dokumentów PiS. czytajcie i powielajcie; nadchodzą mroczne czasy w Polsce
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/673449,pis-i-faszyzm.html
  Szwadrony Kaczyńskiego, powołane do antyliberalnej konkwisty, będą przygotowywały listy proskrypcyjne z nazwiskami liberalnych intelektualistów do odstrzału. Tworzenie „misyjnych komórek organizacyjnych” w ramach PiS przypomina w sposób ewidentny praktyki NSDAP. Instytut ds. Przeciwdziałania Ateizacji będzie pełnił analogiczną rolę, jak hitlerowskie SS. Katolicki faszyzm jest doktryną polityczną, która określa sens życia ludzkiego indywiduum jako zapośredniczony przez służbę narodowemu państwu utożsamianemu z katolickim dziedzictwem. Nad realizacją tej idei będą czuwały pisowskie szwadrony ideologiczne działające w ramach Instytutu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. Paranoja obrony jest właśnie istotą myślenia faszystowskiego.

 • crxiak

  Oceniono 6 razy 4

  Nie trzeba było jechać do Grazu wystarczy Warszawa czy Kraków. Nasze władze też sobie z tym nie radzą.

 • ulebyk

  Oceniono 3 razy 1

  A co u braciszka Adasia Michnika? Stalinowskiego, ŻYDOWSKIEGO mordercy i bandyty? Dalej żyje spokojnie w Szwecji z gwarancją nietykalności od III RP?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje