Prokuratura odmówiła śledztwa ws. wizyt Nowaka w klubie

19.06.2013 19:01
Sławomir Nowak

Sławomir Nowak (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa z zawiadomienia posłów Solidarnej Polski, którzy uznali, że wizyty ministra transportu Sławomira Nowaka w ekskluzywnym klubie to jego "korzyść osobista".
- Prokurator wydał dziś decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w tym wątku. Uznał, że w tej sprawie brak jest znamion czynu zabronionego, czyli nie doszło do osiągnięcia korzyści przez ministra - poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska, potwierdzając informację innych mediów.

Kilka drinków to nie korupcja

Prokuratura uznała, że nie można twierdzić, by wizyty Nowaka w warszawskim klubie miały charakter inny niż towarzyski i ich celem była korupcja - nie uznano za korzyść osobistą ani majątkową możliwości darmowego wejścia do klubu i wypicia kilku drinków. Decyzja jest nieprawomocna. Doniesienie w tej sprawie do prokuratury skierowali posłowie SP po lekturze publikacji tygodnika "Wprost" na temat kontaktów Nowaka z biznesmenami. Sam Nowak uznał artykuł tygodnika za "insynuacyjny" i wszczął przeciw pismu kroki prawne.

Lider SP Zbigniew Ziobro, informując o zawiadomieniu prokuratury, mówił miesiąc temu, że nie przesądza, czy doniesienia tygodnika są prawdziwe. - Możliwe, że minister Nowak wyjdzie z tej sprawy z tarczą - zastrzegał, apelując zarazem o "gruntowne i rzetelne śledztwo".

Nowak: Zegarki oddam "Wprost"

"Wprost" napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. W publikacji opisano m.in. wizyty ministra w ekskluzywnym klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media. Według autorów artykułu firma dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony złotych; z jej usług korzystały m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy.

Nowak w oświadczeniu zaznaczył, że nigdy nie ułatwiał ani nie pomagał w prowadzeniu biznesu, zdobywaniu zleceń lub kontraktów firmie CAM Media ani żadnej innej firmie. "Co do zegarków, które w artykule tak ekscytują autorów i mają być ilustracją moich niejasnych powiązań, chcę oświadczyć, że oddam je tygodnikowi >>Wprost<<, po cenach, które zadeklarował w artykule (...), a całkowity dochód z tej transakcji przeznaczę na wsparcie fundacji opiekujących się ofiarami wypadków drogowych" - napisał Nowak.

Śledztwo prokuratury

Prok. Calów-Jaszewska przypomniała, że od miesiąca trwa śledztwo warszawskiej prokuratury okręgowej w sprawie podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym ministra Nowaka. Chodzi o nieujawnienie w oświadczeniu majątkowym posiadania zegarka o wartości powyżej 10 tys. zł i leasingowania samochodu Volvo. Śledztwo powierzono do prowadzenia Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu - na razie prokuratura nie ujawnia wyników postępowania.

Nowak oświadczył przed miesiącem, że z zadowoleniem przyjął decyzję o wszczęciu śledztwa, bo pozwoli ono "w sposób bezstronny i definitywny wyjaśnić sprawę". - Liczę, że prokuratura ostatecznie oczyści mnie z kłamliwych i insynuujących zarzutów (...). Moją intencją nigdy nie było ukrywanie stanu majątkowego - podkreślił.

Samochód własnością banku

Premier Donald Tusk pytany o sprawę przed miesiącem zapewniał, że CBA pilnie zbada kwestię ewentualnych relacji Nowaka z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach. "Nigdy nie ukrywałem faktu posiadania zegarka, w przeciwnym razie bym go nie nosił. Celem oświadczeń majątkowych jest weryfikacja majątku osób publicznych pod kątem ukrywania majątku, a nie jego publicznej prezentacji" - wskazał Nowak w oświadczeniu. Dodał, że w zeszłym roku jego żona, która prowadzi praktykę lekarską, wzięła nowy samochód w leasing na własny gabinet. "Zatem samochód jest przedmiotem leasingu i nie jest naszą własnością, ponieważ formalnie jego właścicielem jest bank" - zaznaczył minister.

Pełnomocnik Nowaka mec. Roman Giertych w ramach wniosku do sądu o zabezpieczenie powództwa chciał 30 mln zł na spodziewane przez niego przeprosiny, które wydawca "Wprost" musiałby wykupić w różnych mediach. Kilka dni po ujawnieniu w maju, że Nowak chce zabezpieczenia powództwa, minister oświadczył, że wycofuje się z tego wniosku.

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • yazon1

  Oceniono 58 razy 36

  "Co do zegarków, które w artykule tak ekscytują autorów i mają być ilustracją moich niejasnych powiązań, chcę oświadczyć, że oddam je tygodnikowi >>Wprost<<, po cenach, które zadeklarował w artykule "

  To jak to jest, ma te zegarki, czy się nimi wymieniał? Jeżeli chce oddać, to musi je posiadać a to znamionuje, że nie wykazał zegarków w deklaracjach majątkowych. Krętacz jeden!!!
  Prokuratura czasami zachowuje się jak ten świstak z reklamy. Siedzi i zawija w sreberka ;-)

  www.youtube.com/watch?v=u9D-uLwdfu4

 • sselrats

  Oceniono 26 razy 22

  Dokladnie. Po 2 drinkach wcale nie czuje sie korzystnie tylko skaleczony.

 • klioes

  Oceniono 34 razy 16

  Dziwne.
  "2 drinki to nie korzysc."
  To dlaczego pewnego lekarza prokurator oskarzyl o przyjecie 40 zlotych?
  (slownie: czterdziesci), oczywiscie w czasach kurdupli, Ziobry i Kaminskiego...

  Przeciez lekarz to nie urzednik i nawet gdyby przyjal korzysc, to nie jest to lapowka,
  tylko HONORARIUM. Ale minister jest urzednikiem.
  A dobre drinki to moze byc ponad 40ZLP.

  Czy aby prokuratorzy w Polsce sa uczciwi?!

 • piotr110660

  Oceniono 24 razy 14

  Czy on nie mógłby po prostu zniknąć z życia publicznego wraz ze swoimi zegarkami, drinkami i upodobaniem do sushi. Przydałby się nam Minister, którego potrzeby kulturowe nie ograniczały się do haratania w galę

 • zosima

  Oceniono 21 razy 13

  Kilka zegarków to też nie korupcja. Przecież jakby tak było, to wszyscy zegarmistrze siedzieliby w ciupie!

 • krzysztofkornatowicz

  Oceniono 26 razy 12

  GDZIE PODZIAŁY SIĘ W WOLNYCH MEDIACH KOMENTARZE INTERNAUTÓW -??? ŁAJDACY !

 • bezczel666

  Oceniono 20 razy 10

  youtu.be/flKRe2ZMI-Y Dajcie już spokój z tym Nowakiem, wiadomo, chłop jest niewinny jak niemowlę, zobaczcie coś czego w TVN nie zobaczycie..........polecam.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX