Prokuratura odmówiła śledztwa ws. wizyt Nowaka w klubie

19.06.2013 19:01
Sławomir Nowak

Sławomir Nowak (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa z zawiadomienia posłów Solidarnej Polski, którzy uznali, że wizyty ministra transportu Sławomira Nowaka w ekskluzywnym klubie to jego "korzyść osobista".
- Prokurator wydał dziś decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w tym wątku. Uznał, że w tej sprawie brak jest znamion czynu zabronionego, czyli nie doszło do osiągnięcia korzyści przez ministra - poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska, potwierdzając informację innych mediów.

Kilka drinków to nie korupcja

Prokuratura uznała, że nie można twierdzić, by wizyty Nowaka w warszawskim klubie miały charakter inny niż towarzyski i ich celem była korupcja - nie uznano za korzyść osobistą ani majątkową możliwości darmowego wejścia do klubu i wypicia kilku drinków. Decyzja jest nieprawomocna. Doniesienie w tej sprawie do prokuratury skierowali posłowie SP po lekturze publikacji tygodnika "Wprost" na temat kontaktów Nowaka z biznesmenami. Sam Nowak uznał artykuł tygodnika za "insynuacyjny" i wszczął przeciw pismu kroki prawne.

Lider SP Zbigniew Ziobro, informując o zawiadomieniu prokuratury, mówił miesiąc temu, że nie przesądza, czy doniesienia tygodnika są prawdziwe. - Możliwe, że minister Nowak wyjdzie z tej sprawy z tarczą - zastrzegał, apelując zarazem o "gruntowne i rzetelne śledztwo".

Nowak: Zegarki oddam "Wprost"

"Wprost" napisał, że Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO. W publikacji opisano m.in. wizyty ministra w ekskluzywnym klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media. Według autorów artykułu firma dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony złotych; z jej usług korzystały m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy.

Nowak w oświadczeniu zaznaczył, że nigdy nie ułatwiał ani nie pomagał w prowadzeniu biznesu, zdobywaniu zleceń lub kontraktów firmie CAM Media ani żadnej innej firmie. "Co do zegarków, które w artykule tak ekscytują autorów i mają być ilustracją moich niejasnych powiązań, chcę oświadczyć, że oddam je tygodnikowi >>Wprost<<, po cenach, które zadeklarował w artykule (...), a całkowity dochód z tej transakcji przeznaczę na wsparcie fundacji opiekujących się ofiarami wypadków drogowych" - napisał Nowak.

Śledztwo prokuratury

Prok. Calów-Jaszewska przypomniała, że od miesiąca trwa śledztwo warszawskiej prokuratury okręgowej w sprawie podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym ministra Nowaka. Chodzi o nieujawnienie w oświadczeniu majątkowym posiadania zegarka o wartości powyżej 10 tys. zł i leasingowania samochodu Volvo. Śledztwo powierzono do prowadzenia Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu - na razie prokuratura nie ujawnia wyników postępowania.

Nowak oświadczył przed miesiącem, że z zadowoleniem przyjął decyzję o wszczęciu śledztwa, bo pozwoli ono "w sposób bezstronny i definitywny wyjaśnić sprawę". - Liczę, że prokuratura ostatecznie oczyści mnie z kłamliwych i insynuujących zarzutów (...). Moją intencją nigdy nie było ukrywanie stanu majątkowego - podkreślił.

Samochód własnością banku

Premier Donald Tusk pytany o sprawę przed miesiącem zapewniał, że CBA pilnie zbada kwestię ewentualnych relacji Nowaka z firmami zarabiającymi na państwowych kontraktach. "Nigdy nie ukrywałem faktu posiadania zegarka, w przeciwnym razie bym go nie nosił. Celem oświadczeń majątkowych jest weryfikacja majątku osób publicznych pod kątem ukrywania majątku, a nie jego publicznej prezentacji" - wskazał Nowak w oświadczeniu. Dodał, że w zeszłym roku jego żona, która prowadzi praktykę lekarską, wzięła nowy samochód w leasing na własny gabinet. "Zatem samochód jest przedmiotem leasingu i nie jest naszą własnością, ponieważ formalnie jego właścicielem jest bank" - zaznaczył minister.

Pełnomocnik Nowaka mec. Roman Giertych w ramach wniosku do sądu o zabezpieczenie powództwa chciał 30 mln zł na spodziewane przez niego przeprosiny, które wydawca "Wprost" musiałby wykupić w różnych mediach. Kilka dni po ujawnieniu w maju, że Nowak chce zabezpieczenia powództwa, minister oświadczył, że wycofuje się z tego wniosku.

Zobacz także
Komentarze (45)
Prokuratura odmówiła śledztwa ws. wizyt Nowaka w klubie
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  służby, prokuratura, sady w demokratycznych łapach Tuska

  18 marca, 2013, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców złożył do CBA (Wojtunik) doniesienie, szczegółowe opracowanie zawierające ogromna liczbę przykładów, o mafijnych przestępstwach popełnionych przez urzędników Ministerstwa Finansów od 1989 r.

  Politycy, media, spec służby udają ze nic nie wiedza a towarzycho z MF pracowicie tworzy milionerów w III RP.
  W Czechach za mniejsze przekręty poleciał premier a Tusk nawet za prowokacje polityczna przeciwko Cimoszewiczowi nie został pociągnięty do odpowiedzialności

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Zastanawiam się czy rola prokuratury jest wydawanie wyroków uniewinniających czy ściganie przestępstw?
  Oj przydałaby się w III RP chociaż jedna formacja czeskiej Policie żeby chociaż pogonić niektórym kota. Prokuratura robi wszystko żeby naród znowu oczekiwał Ziobry jak jakiegoś mesjasza.

 • 104i9

  Oceniono 4 razy 4

  Prokuratura odmawia śledztwa!!!!! no cóż przecież to normalka w Polsce bo to Nowak a nie jakiś szarak.Prokuratorzy,sędziowie,politycy ,to jedna mafia.Teraz rozumiem Masę który powiedział że nie nie trza obawiać się gangsterów tylko polityków z najwyższych sfer bo to ludzie powiązani z mafią która jest na ich usługach.Dlatego tylu już powieszono lub przypadkiem się postrzelili bo za dużo klepali lub przeszkadzali w zajęciu dobrego stołka!!!!!!!!

 • janek_koss

  Oceniono 4 razy 2

  Kiedyś jako pierwszy grzmiałem na Ziobro. Teraz widzę że jednak on miał rację.

  Prokuratorzy to nietykalna kasta PRL. Tam jak nie zrobi się przewietrzenia i nie wyplewi

  wszelkiej maści wszawicy i podelstwa to nic w Polsce się nie zmieni.

 • swan_ganz

  Oceniono 4 razy 2

  czyli drinki to nei korupcja ale już obiad tak... Przypominam, że jedna z dyrektorek olsztyńskiego szpitala właśnie za sponsorowany obiad dostałą wyrok..

 • ryte0111

  Oceniono 1 raz 1

  szary-polak
  wiekszego pajaca dawno nie czytalem. Ale tempak.

 • mao111

  Oceniono 4 razy 0

  Zegarki, zegarki. A jak PiS wyprowadził pół melona przez tygodnik z państwowej kasy to ok?

 • george1955

  Oceniono 5 razy 3

  przyjdzie czas ze Nowaka bedzie sypac jego wlasna zona

 • george1955

  Oceniono 5 razy 3

  a co na to q..wa Pitera

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje