Rok i 8 miesięcy więzienia dla Dolce i Gabbany. Projektanci oszukali fiskusa na 200 mln euro

19.06.2013 18:17
Stefano Gabbana i Domenico Dolce

Stefano Gabbana i Domenico Dolce (fot. Luca Bruno/AP)

Na rok i 8 miesięcy więzienia skazał sąd w Mediolanie włoskich projektantów mody Domenico Dolce i Stefano Gabbanę, oskarżonych o oszustwa podatkowe na sumę 200 milionów euro. Czworo ich współpracowników otrzymało wyroki poniżej 2 lat w zawieszeniu.
Prokurator żądał dla dwóch znanych stylistów, właścicieli wielkiego domu mody, kary dwóch i pół roku pozbawienia wolności. Sąd orzekł, że obaj dopuścili się oszustwa na sumę 200 milionów euro, to znaczy o 800 mln euro mniejszą, niż wcześniej podawano w akcie oskarżenia. Z zarzutu ukrycia tej kwoty zostali oczyszczeni.

Prokurator argumentował wcześniej, że doszło do oszustwa na sumę miliarda euro.

Specjalna spółka założona dla korzyści podatkowych

Według sądu, Dolce i Gabbana ukryli ogromne sumy przed włoskim fiskusem, zakładając spółkę w Luksemburgu. Była ona zarządzana z Włoch, ale płaciła podatki za granicą. Spółka o nazwie Gado była "oszukańczą strukturą, mającą na celu korzyści podatkowe" - argumentował pod koniec maja prokurator.

Jeszcze wcześniej Domenico Dolce i Stefano Gabbana otrzymali sądowy nakaz zapłacenia 343 milionów euro kary za oszustwa podatkowe. To już drugi proces właścicieli znanego domu mody w tej sprawie. W pierwszym zostali uniewinnieni, ale wyrok ten uchylił Sąd Najwyższy i rozpoczęło się następne postępowanie. Po wyroku adwokat stylistów zapowiedział złożenie apelacji.

Zobacz także
Komentarze (104)
Rok i 8 miesięcy więzienia dla Dolce i Gabbany. Projektanci oszukali fiskusa na 200 mln euro
Zaloguj się
 • bantum

  Oceniono 1 raz 1

  Przekręt na kilkaset mln jurków i wyrok tylko 2 lata (niecałe).
  Powiedzcie proszę teraz, że >>Tfu<< Gieje nie są faworyzowane przez system.
  Dycha to byłoby za mało. Pewnie nawet nie trafią do paki a powinni. Ku przestrodze innym.

 • pascvale

  0

  Będą siedzieć razem czy jak?

 • gr_ub_y

  Oceniono 3 razy 1

  Wyjdą za 10 miesięcy, a 200 baniek jak było tak będzie na ich kontach.

  Panią Zosię co ukradła chleb w warzywniaku, aresztowali na 3 miesiące, bo okazało się, że ma jakieś 2 000 kredytu, którym ratowała budżet na święta.

 • manekin1

  Oceniono 5 razy -3

  Te dwa, jak to określacie, śmierdzące "pedały" zapłaciły podatu więcej niż wasi śmierdzący rodzice, śmierdzący Wy i zapłacą wasze śmierdzące dzieci. Czy wiecie ilu bezrobotnych dziś włochów dostało zasiłki dzięki Dolce & Gabbana? Mało. Czy wiecie ile z tych pieniezy zutylizował Berlusconi i jego magnateria? Miliony. Teraz idźcie spać, bo jutro zepier*lacie do biedronki Część na zakupu, część do roboty. SPAĆ!

 • judaszowy

  0

  j..ć fiskus 2 x więcej niż fiskuj j..bie Ciebie
  bo to że fiskus i zus kradnie Cibie to chyba wiadomo

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 2 razy 2

  Każdy podatnik włoski to ciężki frajer - w takim bałaganie jak tam tylko szara strefa! Maja tam 6 różnych policji: Polizia, Traficale, Stradale, Municipale, Guardia di Finanza i Carabinieri ... setki tysięcy kałamarzy w urzędach i trzy różne mafie: Camorra z Napoli, sycylijska i kalabryjska (najgroźniejsza!)

  Pomimo tego produkują takie cacka jak Lamborghini czy Ferrari ... Italia, sempre belezza!

 • robertko69

  Oceniono 1 raz 1

  Ja bym tez chetnie oszukal fiskus na 200 baniek

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 5 razy 3

  Niedawno widziałem w dużym centrum handlowym w kraju "świętego" tzw. polo (naprawdę to jest knit top) od Hilfigera. Cena mnie powaliła: PLN 275!

  Miałem na sobie dokładnie taki sam top i to w identycznym kolorze, za który zapłaciłem $12 :)

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 6 razy 4

  Mam wiadomość dla Wolaków: u Makaronów każdy przyłapany na przekręcie podatkowym musi zapłacić karę w wysokości co najmniej 2-krotnej wartości wałka ... puszka to jedynie dodatek!

  Elton John przez lata rzekomo był dymany (nie dosłownie) przez swojego księgowego od podatków i nic mu nie było ... nawet dostał tytuł szlachecki :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje