Rok i 8 miesięcy więzienia dla Dolce i Gabbany. Projektanci oszukali fiskusa na 200 mln euro

19.06.2013 18:17
Stefano Gabbana i Domenico Dolce

Stefano Gabbana i Domenico Dolce (fot. Luca Bruno/AP)

Na rok i 8 miesięcy więzienia skazał sąd w Mediolanie włoskich projektantów mody Domenico Dolce i Stefano Gabbanę, oskarżonych o oszustwa podatkowe na sumę 200 milionów euro. Czworo ich współpracowników otrzymało wyroki poniżej 2 lat w zawieszeniu.
Prokurator żądał dla dwóch znanych stylistów, właścicieli wielkiego domu mody, kary dwóch i pół roku pozbawienia wolności. Sąd orzekł, że obaj dopuścili się oszustwa na sumę 200 milionów euro, to znaczy o 800 mln euro mniejszą, niż wcześniej podawano w akcie oskarżenia. Z zarzutu ukrycia tej kwoty zostali oczyszczeni.

Prokurator argumentował wcześniej, że doszło do oszustwa na sumę miliarda euro.

Specjalna spółka założona dla korzyści podatkowych

Według sądu, Dolce i Gabbana ukryli ogromne sumy przed włoskim fiskusem, zakładając spółkę w Luksemburgu. Była ona zarządzana z Włoch, ale płaciła podatki za granicą. Spółka o nazwie Gado była "oszukańczą strukturą, mającą na celu korzyści podatkowe" - argumentował pod koniec maja prokurator.

Jeszcze wcześniej Domenico Dolce i Stefano Gabbana otrzymali sądowy nakaz zapłacenia 343 milionów euro kary za oszustwa podatkowe. To już drugi proces właścicieli znanego domu mody w tej sprawie. W pierwszym zostali uniewinnieni, ale wyrok ten uchylił Sąd Najwyższy i rozpoczęło się następne postępowanie. Po wyroku adwokat stylistów zapowiedział złożenie apelacji.

Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • vonkris

  Oceniono 404 razy 316

  a teraz wyobraźcie sobie, jakie przychody generują "marki" i jakimi jesteście idiotami kupując markowe ciuchy, perfumy czy inne gó...a... kolejnych dwóch pajaców wmówiło milionom innych pajaców, że by być trendy i cool cza założyć ichniejsze ciuchy, popryskać się ichniejszymi smrodami... a miliony baranów płacą swoimi często ciężko zarobionymi pieniędzmi po 100-500-1000 euro za coś, co jest warte 10-50-100 euro i jeszcze są "szczęśliwi" :)))

 • syngefco

  Oceniono 120 razy 82

  ... teraz czas zlustrować polskich Czarnieckich, Krauzych, Solorzów i inne badziewie, które m. in. w Polsce generują zyski, a w rajach podatkowych płacą podatki (zapewne nigdy tam nawet nie byli).

 • blue911

  Oceniono 50 razy 44

  I dobrze! Wielcy tego swiata mysla,ze ich talent,dobry wyglad, koneksje I spora doza szczescia uprawnia ich do lamania prawa. W STanach to sie nazywa "too big to fail" I niemal juz zwyczajowo zostalo powiedziane,ze pewne firmy/ludzie maja przyzwolenie panstwa na brniecie w przestepstwa coraz to wieksze. Bezkarnie I na oczach calej ludzkosci!

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 42 razy 30

  Wstyd! Zarabiać taką forsę i oszukiwać na podatkach, wstyd! Złodzieje...Ale oni zapewne podobnie pomyśleli nie płacąc podatków -zarabiamy taki szmal i mamy się dzielić ze złodziejami, wstyd!

 • rozbojnick

  Oceniono 85 razy 27

  Osobiście wątpię, że trafią za kraty, ale jeśli, to pewnie nie będą mieli nic przeciwko, jak im zrobią tzw "jesień średniowiecza" :)

 • poljack

  Oceniono 41 razy 19

  Powinni skonfiskować wszystko wtedy i tylko wtedy bogaci baliby się oszukiwać (okradać) państwo .

 • entymolog

  Oceniono 40 razy 18

  Ach ta homofobia!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 12 razy 8

  Makarony są niemal tak zdemoralizowani jak i Wolacy - ktoś kto nie kantuje to frajer ... było-nie-było to tez katolicki kraj :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje