Rosja ma największy arsenał nuklearny na świecie. 8,5 tys. głowic

19.06.2013 17:53
Rosja, która razem z USA posiada prawie 90 proc. głowic jądrowych na świecie, dysponuje obecnie największym arsenałem nuklearnym; ma 8500 głowic - wynika z raportu opublikowanego w maju przez amerykańskie pismo "Bulletin of the Atomic Scientists". Francja posiada ok. 300 głowic, Chiny 240, Wielka Brytania 225, a Izrael, Indie i Pakistan - po 100. Barack Obama zaapelował dzisiaj w Berlinie o redukcję głowic nuklearnych.
"Cześć, Berlinie". Siedem kluczowych cytatów z berlińskiego przemówienia Obamy >>>

Mimo apelu Obamy rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin powiedział, że przeszkodą dla realizacji propozycji USA ws. redukcji strategicznych arsenałów nuklearnych jest rozwijanie przez USA systemu tarczy antyrakietowej i dlatego Moskwa nie może poważnie rozważać oferty.

- Jak w ogóle możemy poważnie rozważać ideę redukcji arsenałów strategicznej broni nuklearnej, kiedy Stany Zjednoczone rozwijają potencjał przechwytywania tej broni? (...). Oczywiście polityczne przywództwo nie może traktować tych zapewnień poważnie - oświadczył Rogozin po wystąpieniu prezydenta USA Baracka Obamy, który zaproponował redukcję o maksymalnie jedną trzecią liczby amerykańskich strategicznych głowic atomowych.

Atomowy gigant

Rosja posiada aktualnie 4500 głowic nuklearnych strategicznych - zainstalowanych na rakietach balistycznych i w tzw. rezerwie, czyli zmagazynowanych oddzielnie. Ponadto ok. 4000 zdemobilizowanych głowic jądrowych czeka na utylizację.

Gotowy do użycia rosyjski arsenał nuklearny składa się z 1800 głowic strategicznych zainstalowanych na międzykontynentalnych rakietowych pociskach balistycznych (ang. ICBM), na rakietach balistycznych umieszczonych na okrętach podwodnych (ang. SLBM) i rakietach manewrujących, w jakie uzbrojone są bombowce strategiczne. 2700 głowic o przeznaczeniu strategicznym i taktycznym pozostaje w magazynach jako rezerwowe - wynika z raportu.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie podaje oficjalnie danych dotyczących arsenału nuklearnego, tłumacząc, że są to informacje tajne, lecz regularnie wymienia dane na ten temat z Waszyngtonem w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia w tej sprawie - przypomina agencja AFP.

USA na drugim miejscu

Stany Zjednoczone są obecnie w posiadaniu drugiego po Rosji największego arsenału nuklearnego na świecie z ok. 7700 głowicami nuklearnymi - wynika z raportu, który powołuje się na dane z marca br. Rosja i Stany Zjednoczone, byli wrogowie z czasów zimnej wojny, zobowiązały się do redukcji broni nuklearnej w ramach układu o redukcji zbrojeń strategicznych (skrót angielskiej nazwy - START) podpisanego w 1991 r. Układ START wygasł w grudniu 2009 r.

Na wznowienie wzajemnej weryfikacji arsenałów nuklearnych przez oba supermocarstwa pozwala podpisany w kwietniu 2010 r. tzw. Nowy START, który wszedł w życie w lutym 2011 r. Zawarcie nowego traktatu rozbrojeniowego stanowiło istotną oznakę poprawy stosunków między Waszyngtonem a Moskwą, które pogorszyły się zwłaszcza po rosyjskiej akcji zbrojnej przeciwko Gruzji w 2008 roku. Oczekuje się, że Nowy START będzie obowiązywał co najmniej do 2021 roku.

W porównaniu z poprzednimi porozumieniami, nowy traktat zmniejszył limit gotowych do operacyjnego użycia bojowych ładunków nuklearnych, pozostawiając jednocześnie obu państwom taki potencjał jądrowy, który wystarczyłby do wzajemnego unicestwienia.

START zezwala na 700 pocisków

Nowy START zakłada, że w lutym 2018 r. każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni traktat, i o 30 proc. mniej, niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.

Jednocześnie Nowy START zezwala stronom na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne odpalane z wyrzutni lądowych, rakiety balistyczne umieszczane na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce strategiczne. W porównaniu z poprzednim układem START, jest to pułap o ponad połowę niższy.

Informacje o liczbie atomowych głowic bojowych nie są dostępne, ponieważ jest to jedna z najściślej strzeżonych tajemnic państwowych. Z szacunków niezależnej organizacji FAS (Federation of American Scientists) wynika jednak, że poza Rosją i USA żadne państwo na świecie nie ma więcej niż 300 głowic.

Zobacz także
Komentarze (141)
Rosja ma największy arsenał nuklearny na świecie. 8,5 tys. głowic
Zaloguj się
 • jagopa

  Oceniono 3 razy -3

  Komentujacy na forum to jednak dziki gatunek. Wystarczy poczytac komentarze @nie-tak, czy @supertlumacz. Rece opadaja.

 • skuba25

  Oceniono 1 raz 1

  Mam ponad 60 lat. Pamiętam, że w czasach ustroju niesłusznie minionego to USA posiadało więcej głowic nuklearnych. Teraz okazuje się, że to Rosja ma ich więcej. Jedna i druga informacja ma jeden cel. Jakoś trzeba "usprawiedliwić" wzrost wydatków na zbrojenia.

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Byle walnęło w Tuska, Ce forte, produkcja ruska.
  I Klechistan przyłoży opłaty i gniew boży!
  Gdy weźmie proszki, zakłada pończoszki!
  Leczy tak alergię i obmyśla strategię!

  Witamina Ce w rakiecie, dlaczego nie chcecie?

  Despota wie czego chce.
  Na wszystko witamina Ce!
  Wspiera ją opłatek.
  Na wiarę hojny datek.
  Na upał witamina Ce.
  Na piranie, muchy tse tse.
  Na atamana Kłuska.
  Ce, produkcja ruska.
  Opłatek i Ce, macie raj.
  O Panie daj, szybko daj!
  W sens nieuk nie wnika.
  Zbyt trudne dla prawnika.

  Więc łżeelita krzyczy.
  Tumany lewicy, prawicy.
  Targowica zdrad!
  To eM Ce kwadrat!

  Więc cymbał odpowiada.
  Iść do Boga nie zdrada.
  Skoro Ce Bóg nam dał.
  Widać, że tak chciał!

  Pojął eMCe kwadrat forte.
  Znaczy, gryźcie w aortę!

  almagus 16.08.2008

  www.youtube.com/watch?v=uBC3FmJ0QDs
  www.youtube.com/watch?v=KMTDw0M7Ca0

 • kaczorbe

  Oceniono 4 razy 4

  no tak USA może sie zbroic i napadać na inne kraje...natomiast Rosja ma się słuchać USA i Polaczków....szkoda że nam USA nie powiedziało zebysmy się przestali zbroić (140 mld zł pójdzie przez najbliższyć 7 lat na ten cel) i żebysmy przestali wspierac USA w wojnie w Afganistanie....naprawde żenada....tylko idiota by sie nie oburzył na propozycje Obamy

 • pan_ziutek

  Oceniono 5 razy -3

  Ludzie w Rosji bieduja ale na atomy musi być trzeba światu pokazać jaką się jest potęga aby inni się ich bali.

 • johnyflaszka

  Oceniono 6 razy -2

  Rosji wolno miec taki arsenal a w Polsce tarczy antyrakietowej przed takimi nie wolno mieć. Ciekawe kogo Rosja się tak boi, kto broi ten się boi, albo na kogo to wszystko trzymają.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 0

  @ artur701
  "Polska powinna mieć 200 bombek tak jak Francja czy Anglia. "

  coś Ty
  przecież nasze przygłupy, co
  zbiorowo popełniają samobójstwa w samolotach
  na pewno by spowodowały wybuch albo ostrzelali by Ruskich
  a ci się nie pierdzielą i była by tylko dziura po III RP

 • harystoh

  Oceniono 9 razy 1

  'Jak w ogole mozemy powaznie rozwazac idee redukcji strategicznej broni nuklearnej, kiedy Stany Zjednoczone rozwijaja potencjal przechwytywania tej broni?' oswiadzczyl Rogozin.
  Ten kacap to powinien isc do szkoly. To co Rosja moze w kazdej chwili nie tylko US zaatakowac ale caly swiat a amerykanie nawet prawa nie maja aby sie bronic, no cos tu nie tak! Mentalnosc typowo soviecka!

 • 2560a

  Oceniono 8 razy 2

  ...Rosja -8500, USA- 7700 , Francja - ok. 300 głowic, Chiny 240, Wielka Brytania 225, , Izrael, Indie i Pakistan - po 100
  ----jak sie patrzy na liczby to powinno sie zaczac od redukcji po 100 glowic w kazdym z w/w panstw!!! juz taki maly kroczek zapewni spokoj na swiecie. ale dokladnie po 100 glowic! nie 99 tylko po100!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje