Rosja ma największy arsenał nuklearny na świecie. 8,5 tys. głowic

19.06.2013 17:53
Rosyjskie rakiety balistyczne

Rosyjskie rakiety balistyczne "Topol" w Moskwie (Fot. Ivan Sekretarev AP)

Rosja, która razem z USA posiada prawie 90 proc. głowic jądrowych na świecie, dysponuje obecnie największym arsenałem nuklearnym; ma 8500 głowic - wynika z raportu opublikowanego w maju przez amerykańskie pismo "Bulletin of the Atomic Scientists". Francja posiada ok. 300 głowic, Chiny 240, Wielka Brytania 225, a Izrael, Indie i Pakistan - po 100. Barack Obama zaapelował dzisiaj w Berlinie o redukcję głowic nuklearnych.
"Cześć, Berlinie". Siedem kluczowych cytatów z berlińskiego przemówienia Obamy >>>

Mimo apelu Obamy rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin powiedział, że przeszkodą dla realizacji propozycji USA ws. redukcji strategicznych arsenałów nuklearnych jest rozwijanie przez USA systemu tarczy antyrakietowej i dlatego Moskwa nie może poważnie rozważać oferty.

- Jak w ogóle możemy poważnie rozważać ideę redukcji arsenałów strategicznej broni nuklearnej, kiedy Stany Zjednoczone rozwijają potencjał przechwytywania tej broni? (...). Oczywiście polityczne przywództwo nie może traktować tych zapewnień poważnie - oświadczył Rogozin po wystąpieniu prezydenta USA Baracka Obamy, który zaproponował redukcję o maksymalnie jedną trzecią liczby amerykańskich strategicznych głowic atomowych.

Atomowy gigant

Rosja posiada aktualnie 4500 głowic nuklearnych strategicznych - zainstalowanych na rakietach balistycznych i w tzw. rezerwie, czyli zmagazynowanych oddzielnie. Ponadto ok. 4000 zdemobilizowanych głowic jądrowych czeka na utylizację.

Gotowy do użycia rosyjski arsenał nuklearny składa się z 1800 głowic strategicznych zainstalowanych na międzykontynentalnych rakietowych pociskach balistycznych (ang. ICBM), na rakietach balistycznych umieszczonych na okrętach podwodnych (ang. SLBM) i rakietach manewrujących, w jakie uzbrojone są bombowce strategiczne. 2700 głowic o przeznaczeniu strategicznym i taktycznym pozostaje w magazynach jako rezerwowe - wynika z raportu.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie podaje oficjalnie danych dotyczących arsenału nuklearnego, tłumacząc, że są to informacje tajne, lecz regularnie wymienia dane na ten temat z Waszyngtonem w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia w tej sprawie - przypomina agencja AFP.

USA na drugim miejscu

Stany Zjednoczone są obecnie w posiadaniu drugiego po Rosji największego arsenału nuklearnego na świecie z ok. 7700 głowicami nuklearnymi - wynika z raportu, który powołuje się na dane z marca br. Rosja i Stany Zjednoczone, byli wrogowie z czasów zimnej wojny, zobowiązały się do redukcji broni nuklearnej w ramach układu o redukcji zbrojeń strategicznych (skrót angielskiej nazwy - START) podpisanego w 1991 r. Układ START wygasł w grudniu 2009 r.

Na wznowienie wzajemnej weryfikacji arsenałów nuklearnych przez oba supermocarstwa pozwala podpisany w kwietniu 2010 r. tzw. Nowy START, który wszedł w życie w lutym 2011 r. Zawarcie nowego traktatu rozbrojeniowego stanowiło istotną oznakę poprawy stosunków między Waszyngtonem a Moskwą, które pogorszyły się zwłaszcza po rosyjskiej akcji zbrojnej przeciwko Gruzji w 2008 roku. Oczekuje się, że Nowy START będzie obowiązywał co najmniej do 2021 roku.

W porównaniu z poprzednimi porozumieniami, nowy traktat zmniejszył limit gotowych do operacyjnego użycia bojowych ładunków nuklearnych, pozostawiając jednocześnie obu państwom taki potencjał jądrowy, który wystarczyłby do wzajemnego unicestwienia.

START zezwala na 700 pocisków

Nowy START zakłada, że w lutym 2018 r. każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni traktat, i o 30 proc. mniej, niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.

Jednocześnie Nowy START zezwala stronom na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne odpalane z wyrzutni lądowych, rakiety balistyczne umieszczane na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce strategiczne. W porównaniu z poprzednim układem START, jest to pułap o ponad połowę niższy.

Informacje o liczbie atomowych głowic bojowych nie są dostępne, ponieważ jest to jedna z najściślej strzeżonych tajemnic państwowych. Z szacunków niezależnej organizacji FAS (Federation of American Scientists) wynika jednak, że poza Rosją i USA żadne państwo na świecie nie ma więcej niż 300 głowic.

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • anty_globalista

  Oceniono 193 razy 87

  Wiecie jaka rola została wyznaczona przez nato dla Polski? W razie konfliktu obie strony Rosja i USA i ich sojusznicy napieprzają zgodnie w nasz kraj wszystkimi atomówkami jakie mają, żeby zrobić z tego terenu kartoflisko nieprzejezdne i nieprzekraczalne dla wojsk skonfliktowanych stron.

  To tyle z plusów naszej obecności w sojuszu:)

 • cztery44442

  Oceniono 78 razy 26

  Ponieważ prezydent USA Barak Obama zaapelował o redukcję głowic jądrowych, to teraz powiem JA obywatelka planety Ziemia. Apeluję aby USA zaprzestało wywoływania kolejnych konfliktów/ wojen na Błękitnej Kropce, czyli Planecie Ziemia.

 • googleon

  Oceniono 24 razy 24

  "Spotykają się dwie planety i jedna mówi – wiesz mam homo sapiens – a druga na to – nie martw się to mija."

 • blue911

  Oceniono 37 razy 15

  I to za malo zeby obronic sie przed szarancza bankowa. Szkoda,ze tylko taki jezyk niektorzy rozumieja,bo nic innego nie jest w stanie zatrzymac ich krwiozerczych zapedow posiadania wszystkiego I wszystkich.

 • metenburg

  Oceniono 30 razy 6

  I gdyby nie te głowice jaszczębie demokracji już by ją tam zaprowadzały tak jak w Iraku czy Afganistanie.
  Srana masoneria i illuminanctwo podszyte religia pokoju.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 30 razy 6

  Niedawno natknąłem się na tę wiadomość - byłem zaskoczony ale jednocześnie wielce uradowany:
  "In 2008, Israel had acquired two military airports in Georgia to attack Iran. However, soon after the start of the August war against South Ossetia, Moscow destroyed them even before attacking Tbilisi."
  Controversy over the Israeli military presence in Azerbaijan

 • pismaki_klamia

  Oceniono 43 razy 5

  Putin: "Broń zagłady dla Syrii"Zaawansowane uzbrojenie rosyjskie dla Syrii: niejawne sekrety niedawnej wizyty Włodzimierza Putina w Londynie.
  "Poniższy raport otrzymaliśmy ze źródeł wywiadowczych mogących potwierdzić część z "legendy" kryjącej się za tą historią. Jeśli to prawda, a zdołaliśmy potwierdzić, że systemy S300 są już od kilku tygodni w rękach syryjskiego wojska wbrew zaprzeczeniom "prasy kolorowej", to Putin wykonał interesujący i potrzebny ruch.
  Raport wskazuje, że S400 albo już są w Syrii albo są w trakcie dostarczania. Nie ma potwierdzenia. Ten system ma zasięg ponad 650 km i uważa się że wyprzedza o ponad 10 lat najbardziej zaawansowane systemy amerykańskie.
  Źródła wewnątrz CIA, a przynajmniej jednej lub dwóch zwalczających się frakcji nazywających siebie teraz "CIA", potwierdzają że prezydent Obama nie przedstawił kryteriów dostarczenia broni i amunicji, którą obiecał w poprzednim tygodniu.
  Raport wskazuje, że Arabia Saudyjska rozmieszcza zmotoryzowane systemy przeciw-czołgowe na terenie Syrii, zmuszając w ten sposób Putina do bijącego ruchu w postaci dostaw o wiele bardziej niszczycielskiego systemu "Buratino" zdolnego obrócić w perzynę całe połacie ziemi przy pomocy głowic termobarycznych
  Ulepszona wersja "1A" używa kombinacji głowic powietrznych i naziemnych by zniszczyć jakikolwiek typ uzbrojenia na otwartej przestrzeni. System ten dostarczony rosyjskiej armii zaledwie 2 lata temu jest w stanie zatrzymać dowolny czołg, w tym M1A czy izraelski Merkava.
  Wraz z Iskanderami umożliwiającymi oczyszczenie z min Wzgórz Golan oraz zniszczenie podziemnych bunkrów, nie wspominając o niszczycielskiej obronie przeciwlotniczej, te zaawansowane systemy, o ile zostaną rozlokowane zgodnie z zapowiedziami, w połączeniu z najnowszymi irańskimi pociskami przeciw-okrętowymi zmieniają rozkład sił na bliskim Wschodzie.
  Dlaczego?
  Jak można przeczytać poniżej mówi się, że Putin zażądał gwarancji, że taka broń [nuklearna] nie zostanie użyta przeciw Syrii. Uważa się, że oba w/w systemy wraz z innymi są już rozlokowane w Syrii i pod opieką rosyjskich techników w oparciu o brak kolejnych ataków nuklearnych Izraela jak ten z 4 Maja 2013, będącego odpowiedzią na zatopienie izraelskiego okrętu podwodnego klasy Delfin na syryjskich wodach przybrzeżnych...."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX