"Cześć, Berlinie". Siedem kluczowych cytatów z berlińskiego przemówienia Obamy

19.06.2013 17:17
Barack Obama zdejmuje marynarkę, przemawiając do tłumu w Berlinie. Wywołał aplauz.

Barack Obama zdejmuje marynarkę, przemawiając do tłumu w Berlinie. Wywołał aplauz. (Fot. Michael Sohn AP)

Barack Obama wygłosił przemówienie pod Bramą Brandenburską w Berlinie. Zaapelował w nim m.in. o ograniczenie strategicznych arsenałów nuklearnych na świecie i mocno zaakcentował obronę praw homoseksualistów. Oto siedem najważniejszych cytatów z jego mowy.
1. "Hello Berlin"

- Cześć, Berlinie - przywitał się Obama. - Mogę sobie pozwolić na odrobinę luzu. Jestem w końcu wśród przyjaciół - dodał. Po czym zdjął marynarkę i wywołał aplauz zgromadzonych.2. "Kiedy bronimy naszych braci, gejów i lesbijek i ich praw, to bronimy przez to naszej własnej wolności - wolności wszystkich ludzi".

Amerykański prezydent niezwykle mocno zaakcentował potrzebę obrony praw homoseksualistów, co Berlin, w którym ich populacja jest liczna, powitał aplauzem.

- Jako Amerykanie uważamy, że wszyscy ludzie są wolni, równi i mają prawo do szczęścia. Wiemy, że nietolerancja rodzi niesprawiedliwość, czy to na bazie rasy, religii, płci czy orientacji seksualnej. Jesteśmy szczęśliwi, gdy mamy takie same szanse. Kiedy szanujemy religie, witamy z otwartymi rękami imigrantów z ich talentami, odradzamy sami siebie - mówił.3. "Ich bin ein Berliner".

"Jestem berlińczykiem". To nie słowa Obamy, oczywiście, a prezydenta Kennedy'ego, które JFK wypowiedział w Berlinie podczas zimnej wojny, 20 czerwca 1963 r. Ale obecny przywódca USA nie użył ich przypadkowo. Podkreślił, że są ponadczasowe, jednak to nie wszystko, co powiedział Kennedy. - To, co pamięta się mniej, to wyzwanie, które rzucił do tłumu: by umieli spojrzeć poza zagrożenia dnia dzisiejszego - dodał.

Amerykański prezydent podkreślał, że Zachód nie może zamknąć się w złotej klatce dobrobytu i zapomnieć o biedniejszych krajach. - Możemy cieszyć się z naszych standardów życia, z pokoju na Zachodzie, ale dopóki inni chodzą głodni, nie możemy być dumni z naszego dobrobytu. Jesteśmy obywatelami świata - podkreślił.4. "Gdziekolwiek jest niesprawiedliwość, jest zagrożeniem dla sprawiedliwości wszędzie".

To też "cytat z recyklingu", a dokładnie z Martina Luthera Kinga. Obama przywołał słowa słynnego bojownika o prawa czarnych w USA, by zaznaczyć, że każdy, kto wątpi w to, że ludzie mogą rozwiązywać stojące przed nimi wyzwania polityczne, powinien przyjechać do Berlina.

- Z dumą po raz pierwszy stoję po wschodniej części Bramy Brandenburskiej. Stoimy tu, wśród symboli odrodzonych Niemiec, bo odważne tłumy wdrapały się na ten mur. Miliony ludzi na tym kontynencie są wolne, bo otwartość, wolność i tolerancja wygrały tu, w Berlinie. Jesteśmy bardziej wolnymi ludźmi, kiedy każdy z nas może walczyć o swoje szczęście - mówił.5. "Cel to zredukowanie rozmieszczonych głowic atomowych o 1/3".

Zgodnie z wcześniejszymi sygnałami Białego Domu Obama wezwał do redukcji światowych arsenałów nuklearnych i przygotowania nowych traktatów o kontroli produkcji broni atomowej. - Cel to zredukowanie rozmieszczonych już głowic atomowych o 1/3 - podkreślił prezydent USA. Zaapelował do Rosji, by "wyszła ponad postawy rodem z zimnej wojny". Obama wezwał też do zmniejszenia taktycznych arsenałów nuklearnych Rosji i USA w Europie i zablokowania nuklearyzacji krajów takich jak Korea Północna czy Iran. I zapowiedział, że w 2016 r. USA będzie gospodarzem szczytu dotyczącego redukcji broni atomowej.

Krótko po berlińskim przemówieniu Obamy Biały Dom opublikował zalecenia prezydenta dla nowej polityki nuklearnej Waszyngtonu. Pentagon, departament stanu i agencje wywiadu mają działać tak, by zredukować rolę bomb atomowych w strategii bezpieczeństwa i ograniczyć scenariusze ich użycia do tych na "ekstremalne sytuacje", a także wzmocnić nie-nuklearny potencjał wojskowy.6. "Samozadowolenie nie jest cechą wielkich narodów"

- Bitwa o historię być może została wygrana dzięki zwycięstwom ostatniego wieku, jednak walka, choć mniej zaciekła, trwa - stwierdził Obama. Wiele miejsca w swoim przemówieniu, być może próbując odkręcać ostatni skandal z programem inwigilacji obywateli PRISM, poświęcił pochwale równego i otwartego społeczeństwa.7. "Vielen dank"

Czyli "Bardzo dziękuję" - tak po niemiecku Obama pożegnał tłum. A Berlin aplauzem podziękował prezydentowi USA.Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • milhouse

  Oceniono 127 razy 93

  O Lewandowskim nie wspomniał ?

 • kinoman1920

  Oceniono 96 razy 46

  Obama jest jak JPII - co by nie powiedział to uwielbienie, czego by się nie dotknął to samo dobro z tego wynika, do tego obrońca demokracji i wolności (nawet jeśli trzeba jakąś wojnę wypowiedzieć) i noblista - który niczego nie zrobił.

  Dużo wspólnych cech. Oprócz zdejmowania marynarki i czarnej muskularnej żony.

 • lodzermensz1

  Oceniono 76 razy 38

  Mam nadzieję, że sąsiedzi dali mu do zrozumienia co Europejczycy sądzą o podsłuchiwaniu/podglądaniu nas przez NSA?

 • his_dudeness

  Oceniono 83 razy 33

  Mydlenie oczu i tyle.
  Obama gra pod banksterów i wielkie korporacje.
  Zresztą każdy prezydent USA tak robił, ale co biedacy mają począć, kiedy są marionetkami w rękach bogatych ?
  Mogą tylko przemówienia dawać napisane przez pijarowców.

 • kacperdc

  Oceniono 54 razy 20

  Kiedy szanujemy religie, witamy z otwartymi rękami imigrantów z ich talentami, odradzamy sami siebie - mówił.

  Irak, godzina 02:31am, rozmowa dowództwa z obsadą śmigłowca bojowego:
  Helikopter "widzę grupę ludzi z turbanami na głowie, czy mogę strzelać"
  Sztab: "masz pozwolenie na otwarcie ognia"
  Helikopter: "przyjąłem, wykonuję"

  grunt to poszanowanie drugiego człowieka. Hej!

 • kosmaty_patriota

  Oceniono 39 razy 11

  Przyjechać do kraju, który nie ma broni jądrowej, wyrzeka się budowy reaktorów atomowych i wzywać do redukcji arsenału A to kompletna arogancja. Chyba przed Kongresem takie apeliki? Co p. Obama?

 • 31.februarius

  Oceniono 39 razy 7

  Z tego historycznego przemówienia Baracka O. zapamiętam na zawsze,
  że było ..........
  q....ie gorąco.

  PS
  Gazetko W., w siódmym "kluczu" macie błąd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje