"Cześć, Berlinie". Siedem kluczowych cytatów z berlińskiego przemówienia Obamy

Barack Obama zdejmuje marynarkę, przemawiając do tłumu w Berlinie. Wywołał aplauz.

Barack Obama zdejmuje marynarkę, przemawiając do tłumu w Berlinie. Wywołał aplauz. (Fot. Michael Sohn AP)

Barack Obama wygłosił przemówienie pod Bramą Brandenburską w Berlinie. Zaapelował w nim m.in. o ograniczenie strategicznych arsenałów nuklearnych na świecie i mocno zaakcentował obronę praw homoseksualistów. Oto siedem najważniejszych cytatów z jego mowy.
1. "Hello Berlin"

- Cześć, Berlinie - przywitał się Obama. - Mogę sobie pozwolić na odrobinę luzu. Jestem w końcu wśród przyjaciół - dodał. Po czym zdjął marynarkę i wywołał aplauz zgromadzonych.2. "Kiedy bronimy naszych braci, gejów i lesbijek i ich praw, to bronimy przez to naszej własnej wolności - wolności wszystkich ludzi".

Amerykański prezydent niezwykle mocno zaakcentował potrzebę obrony praw homoseksualistów, co Berlin, w którym ich populacja jest liczna, powitał aplauzem.

- Jako Amerykanie uważamy, że wszyscy ludzie są wolni, równi i mają prawo do szczęścia. Wiemy, że nietolerancja rodzi niesprawiedliwość, czy to na bazie rasy, religii, płci czy orientacji seksualnej. Jesteśmy szczęśliwi, gdy mamy takie same szanse. Kiedy szanujemy religie, witamy z otwartymi rękami imigrantów z ich talentami, odradzamy sami siebie - mówił.3. "Ich bin ein Berliner".

"Jestem berlińczykiem". To nie słowa Obamy, oczywiście, a prezydenta Kennedy'ego, które JFK wypowiedział w Berlinie podczas zimnej wojny, 20 czerwca 1963 r. Ale obecny przywódca USA nie użył ich przypadkowo. Podkreślił, że są ponadczasowe, jednak to nie wszystko, co powiedział Kennedy. - To, co pamięta się mniej, to wyzwanie, które rzucił do tłumu: by umieli spojrzeć poza zagrożenia dnia dzisiejszego - dodał.

Amerykański prezydent podkreślał, że Zachód nie może zamknąć się w złotej klatce dobrobytu i zapomnieć o biedniejszych krajach. - Możemy cieszyć się z naszych standardów życia, z pokoju na Zachodzie, ale dopóki inni chodzą głodni, nie możemy być dumni z naszego dobrobytu. Jesteśmy obywatelami świata - podkreślił.4. "Gdziekolwiek jest niesprawiedliwość, jest zagrożeniem dla sprawiedliwości wszędzie".

To też "cytat z recyklingu", a dokładnie z Martina Luthera Kinga. Obama przywołał słowa słynnego bojownika o prawa czarnych w USA, by zaznaczyć, że każdy, kto wątpi w to, że ludzie mogą rozwiązywać stojące przed nimi wyzwania polityczne, powinien przyjechać do Berlina.

- Z dumą po raz pierwszy stoję po wschodniej części Bramy Brandenburskiej. Stoimy tu, wśród symboli odrodzonych Niemiec, bo odważne tłumy wdrapały się na ten mur. Miliony ludzi na tym kontynencie są wolne, bo otwartość, wolność i tolerancja wygrały tu, w Berlinie. Jesteśmy bardziej wolnymi ludźmi, kiedy każdy z nas może walczyć o swoje szczęście - mówił.5. "Cel to zredukowanie rozmieszczonych głowic atomowych o 1/3".

Zgodnie z wcześniejszymi sygnałami Białego Domu Obama wezwał do redukcji światowych arsenałów nuklearnych i przygotowania nowych traktatów o kontroli produkcji broni atomowej. - Cel to zredukowanie rozmieszczonych już głowic atomowych o 1/3 - podkreślił prezydent USA. Zaapelował do Rosji, by "wyszła ponad postawy rodem z zimnej wojny". Obama wezwał też do zmniejszenia taktycznych arsenałów nuklearnych Rosji i USA w Europie i zablokowania nuklearyzacji krajów takich jak Korea Północna czy Iran. I zapowiedział, że w 2016 r. USA będzie gospodarzem szczytu dotyczącego redukcji broni atomowej.

Krótko po berlińskim przemówieniu Obamy Biały Dom opublikował zalecenia prezydenta dla nowej polityki nuklearnej Waszyngtonu. Pentagon, departament stanu i agencje wywiadu mają działać tak, by zredukować rolę bomb atomowych w strategii bezpieczeństwa i ograniczyć scenariusze ich użycia do tych na "ekstremalne sytuacje", a także wzmocnić nie-nuklearny potencjał wojskowy.6. "Samozadowolenie nie jest cechą wielkich narodów"

- Bitwa o historię być może została wygrana dzięki zwycięstwom ostatniego wieku, jednak walka, choć mniej zaciekła, trwa - stwierdził Obama. Wiele miejsca w swoim przemówieniu, być może próbując odkręcać ostatni skandal z programem inwigilacji obywateli PRISM, poświęcił pochwale równego i otwartego społeczeństwa.7. "Vielen dank"

Czyli "Bardzo dziękuję" - tak po niemiecku Obama pożegnał tłum. A Berlin aplauzem podziękował prezydentowi USA.Zobacz także
 • Barack Obama przemawia w Berlinie Obama w Berlinie: Broniąc praw naszych braci gejów bronimy naszej własnej wolności
Komentarze (80)
"Cześć, Berlinie". Siedem kluczowych cytatów z berlińskiego przemówienia Obamy
Zaloguj się
 • szczurzec1

  0

  Obama staje się coraz bardziej żałosny. Nadawał by się może na burmistrza Berlina (no bo taki czarny, tęczowy i w ogóle multikulti), ale jako prezydent USA jest po prostu szkodliwy.

 • winniepooh

  Oceniono 4 razy 0

  obama to najlepszy showman dzisiejszych czasów

 • eve.666

  Oceniono 3 razy 3

  Ich bin ein berliner = jestem pączkiem
  Ich bin berliner = jestem berlińczykiem

  Ciekawe dlaczego im tego nikt nie powiedział? :)))

 • w.kropa

  Oceniono 2 razy 2

  Nic tu wyjatkowego, ot typowy bezmyslny propagandowy belkot .
  Jeszcze jeden- kolejny ktory chce podpalic swiat, tak jak Neron Rzym .

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 5

  Było bardzo dużo protestów związanych z jego wystąpieniem przy Bramie Branderburskiej. Szklana osłona kosztowała fortunę, ale grupie Femen udało się zaistnieć
  www.vesti.ru/doc.html?id=1096515
  mimo że już wcześniej część nagusek została wyłapana przez policję
  www.youtube.com/watch?v=iTrXT0D0oN0
  protestowały w sprawie innych cycatek uwięzionych w Tunezji

 • mockturtle

  Oceniono 9 razy -1

  Polacy to rasiści. Nie wszyscy, ale niestety bardzo znaczna ich część. Rasizm jest obrzydliwy. Brzydzę się własnym narodem.

 • omniasol

  Oceniono 2 razy 0

  Obama powedział takze
  "Latwiej kijek skrocic niz go potem powydluzac"
  lecz ze wzgledu na poprawnosc polityczna cytat ten zostal pominiety.

 • juesej

  Oceniono 6 razy -4

  Odnośnie p. 2 - Obamo, a co ze mną, onanistą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje