PSL i PiS: Mieszkanie dla młodych - na rynku wtórnym i dla wszystkich młodych

19.06.2013 16:30

Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

PSL i PiS chcą, by program Mieszkanie dla młodych, który ma pomóc w zakupie pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym, objął też rynek wtórny, a także młodych ludzi mieszkających na tych terenach, gdzie nie ma budownictwa deweloperskiego. Chodzi np. o mieszkańców wsi.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, tzw. program Mieszkanie dla młodych.

O swych zastrzeżeniach do propozycji mówili na konferencjach prasowych w Sejmie: szef klubu PSL Jan Bury i wiceszef komisji infrastruktury Andrzej Adamczyk (PiS). - Zaproponujemy, jako klub parlamentarny PSL, by ten program rozszerzyć i dać szanse także ludziom młodym mieszkającym na wsi. Jak wiemy z danych statystycznych, w ciągu najbliższych kilkunastu lat prawie dwa miliony ludzi ma się przenieść z miast na wieś - podkreślił Bury na konferencji prasowej w Sejmie.

Program dla wszystkich młodych

Szef klubu PSL dobrze ocenił rządowy program, dodał jednak, że będzie lepszy po wprowadzeniu "oczekiwanych przez młodych ludzi" poprawek. Zapowiedział też, że PSL je złoży w trakcie prac nad projektem ustawy. - Nie może być tak, że projekt ustawy dotyczy tylko młodych ludzi w wielkich miastach. (...) Chcemy go rozszerzyć na całe młode pokolenie i wszystkich młodych ludzi w Polsce - przekonywał.

Według Burego ustawa powinna objąć także mieszkania z rynku wtórnego i mieszkania komunalne. Jak mówił, wiele młodych rodzin, które są uboższe, mogłoby w ramach tego programu skorzystać z mieszkań komunalnych należących do miasta czy gminy.

To program dla wybranej grupy

Z kolei Adamczyk ocenił, że niektóre zapisy projektu są skandaliczne. - Wykluczenie trzech czwartych terytorium państwa - Polaków tam mieszkających - ze wsparcia tym programem jest istnym skandalem. To nie jest program dla wszystkich młodych Polaków - to jest program tylko i wyłącznie dla wybranej grupy. Ponadto nie możemy zgodzić się z tym, że wykluczono wszystkich tych, którzy kupują mieszkania z rynku wtórnego, często tańszego - mówił polityk PiS.

Adamczyk dowodził, że zakupy mieszkań na rynku wtórnym również korzystnie wpływają na budownictwo mieszkaniowe. - Pieniądze, które pochodzą ze sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym, są inwestowane albo w zakup mieszkania na rynku pierwotnym, albo też są inwestowane w budowę domów jednorodzinnych. Na pewno za te pieniądze Polacy nie kupują garniturów, kawioru, nie zabawiają się w restauracji na rurach czy też nie kupują drogich zegarów ściennych - przekonywał wiceszef komisji infrastruktury.

Adamczyk chciałby ponadto wprowadzenia możliwości odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług na cele mieszkaniowe. Polityk podkreślił, że PiS nie chce blokować ustawy; wyraził jednak nadzieję, że projekt zostanie uzupełniony o sugestie jego klubu.

Program Mieszkanie dla młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw. Pomoc państwa obejmie też zakup mieszkania w budynku z rynku pierwotnego, który będzie zawierał minimum dwa lokale, każdy o powierzchni do 75 m kw.

Zobacz także
Komentarze (35)
PSL i PiS: Mieszkanie dla młodych - na rynku wtórnym i dla wszystkich młodych
Zaloguj się
 • j-230

  0

  MLODZI MIĘDZY 10-25 POWINNI SOBIE SAMI WYBUDOWAĆ DOM -TOO ZNACZY ZE PRACOOOWAĆ OD 10 -85 I NIC NIE GADAĆ TYLKO PRACOOWAC TAK OTO ODBUJEMY POLSKI KUMUNIZM CZYLI PRACA ,PAŁA ,ABORACJA

 • mondokarno

  Oceniono 1 raz 1

  kolejna demagogia i kiełbasa wyborcza....dofinansowanie developerów aby mogli podnieść ceny.Niech gminy zaczną wyprzedawać mieszkania komunalne w kamienicach które są przestronne i dają możliwości przebudowy.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 1 raz 1

  Bo to nie jest program wsparcia młodych, tylko developerów - poprzez uprzywilejowanie ich pozycji, takie dopłaty do produkcji. Też bym chciał żeby Ministerstwo dopłacało do moich usług 10-15%, wtedy reszta rynku (tu wtórny) by leżała i kwiczała.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 2 razy 2

  Bo to nie jest program wsparcia młodych, tylko developerów - poprzez uprzywilejowanie ich pozycji, takie dopłaty do produkcji. Też bym chciał żeby Ministerstwo dopłacało do moich usług 10-15%, wtedy reszta rynku (tu wtórny) by leżała i kwiczała.

 • iremus

  0

  Czy nie wystarczy jak jeden czy drugi pan obszarnik z PSL wybuduje młodym czworak albo ośmiorak z wychodkami ?

  * czworak -dawniej: folwarczny budynek z czterema (ośmioma) mieszkaniami dla służby dworskiej;
  ** wychodek (także: wygódka, sławojka, kloaka) – ogólna nazwa pomieszczenia sanitarnego (o różnej budowie i wymiarach) przeznaczonego dla ludzi do świadomego usuwania kału (defekacja) i wydalania moczu.

 • orion57

  Oceniono 2 razy 2

  Co za głupia moda - młode małżeństwo ma się zadłużać na całe życie aby mieć "własne" mieszkanie. Na całym świecie istnieje inne rozwiązanie, młodzi dzierżawią mieszkanie. Płacą czynsz i mogą się rozwijać i nie stoją pod pręgierzem że nagle zostaną bez pracy i bez pieniędzy. Przecież to absurd gdy młode małżeństwo płaci 1/2 swoich dochodów jako ratę do banku. Dziennikarze zmieńcie podejście do młodych, dajcie im żyć:)

 • twan48

  Oceniono 3 razy 3

  Każdy deweloper już robi nowa kalkulacje w celu podniesienia cen.Tylko oni zarobią na doplatach

 • od-or

  Oceniono 2 razy 2

  wybory niedaleko już się przygotowują do następnej przesiadki.

 • banwit

  Oceniono 2 razy 2

  Niech PSL zawiąże koalicję z PIS-em i niech rządzą, krzyż na drogę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje