Wielka akcja Europolu. W całej Europie zatrzymano członków gruzińskiego gangu

19.06.2013 16:08
Akcja Europolu na Słowenii

Akcja Europolu na Słowenii (Fot. Europol)

W międzynarodowej operacji policyjnej przeciw gruzińskiemu gangowi Kutaisi, jednemu z najważniejszych klanów kontrolowanych przez rosyjską mafię, zatrzymano 19 osób. Przestępcy zostali ujęci na terenie siedmiu państw Unii Europejskiej przy wsparciu m.in. polskiej policji.
Do zatrzymań siedmiu osób doszło we Włoszech. Pozostałych członków grupy przestępczej zatrzymywano na terenie Czech, Francji, Niemiec, Portugalii, Litwy i Węgier. Podczas aresztowań zabezpieczono broń, narkotyki oraz 100 tys. euro w gotówce.

- Sukces operacji możliwy był dzięki znaczącemu wsparciu policji polskiej i belgijskiej. Nasza praca polegała na analizowaniu informacji oraz na obserwacji. Niektóre w tych osób przemieszczały się po Polsce - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski.

"Znaczący cios w rosyjskojęzyczne grupy przestępcze"

Jak podkreśla policja, aresztowanie lidera Kutaisi stanowi znaczący cios w rosyjskojęzyczne zorganizowane grupy przestępcze. Poza liderem aresztowano również pozostałych członków kierownictwa klanu. Nazywani są tzw. worami w zakonie. - To przestępcy euroazjatyccy postrzegani jako liderzy, sprawujący kontrolę oraz ustanawiający reguły dla rosyjskojęzycznej przestępczości zorganizowanej - powiedział Sokołowski.

Podkreślił, że ta szeroka na skalę Unii Europejskiej operacja wspierana była przez ekspertów Europolu, którzy uczestniczyli w wymianie informacji operacyjnych pomiędzy zaangażowanymi krajami członkowskimi. Funkcjonariusze opracowywali raporty analityczne oraz udzielali wsparcia w ramach tzw. mobile office.

Jak poinformował Europol w komunikacie, operacja była efektem 18 miesięcy wymiany informacji wywiadowczych i gromadzenia dowodów w kilku krajach UE. Akcja przeciwko gangowi Kutaisi trwa i spodziewane są dalsze zatrzymania - dodano. Według Europolu nigdy wcześniej nie udało się jednocześnie ująć aż tylu - 13 - członków kierownictwa klanu kontrolowanego przez rosyjską mafię.

Europol: Obywatele UE są lepiej chronieni

Ta operacja świadczy o tym, że współpraca w ramach Europolu działa, dzięki czemu lepiej chronieni są obywatele UE - podkreślił wiceszef Europolu Michel Quille. Pogratulował wszystkim służbom, które były zaangażowane w tę akcję.

W kilku spotkaniach operacyjnych uczestniczył także Eurojust - Europejska Jednostka Współpracy Sądowej. Jest to agencja UE o charakterze prokuratorskim. Jej zadaniem jest m.in. koordynacja działań prokuratur krajowych państw członkowskich UE w celu zwalczania transgranicznej przestępczości na obszarze Wspólnoty Europejskiej.

W Europolu pracuje kilkunastu polskich policjantów. Podkreślają oni, że przestępczość dokonywana przez tzw. worów w zakonie stanowi priorytet dla organów ścigania Unii Europejskiej. Na początku czerwca Europol wsparł operację prowadzoną przez Francję, w ramach której aresztowane zostały 42 osoby, w tym trzech członków gruzińskiego klanu Tbilissi.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • watchawk

  Oceniono 99 razy 97

  Jesli liczyli, ze w Polsce nazwa gangu nie bedzie rzucac sie w oczy to sie rozczarowali.

 • chateau

  Oceniono 74 razy 66

  Trochę kutaisową nazwę sobie ten gang wybrał :-)
  Widać, że nie mieli speca od PR.

 • 1group

  Oceniono 42 razy 42

  Mieli razem aż 100 tysięcy euro? Toż to prawdziwy gang Olsena.:)

 • gti35

  Oceniono 59 razy 33

  Gang kutaisów w Polsce tez działa, jego (nomen omen) członkowie spotykają się na Wiejskiej w Warszaawie.

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 31 razy 29

  100 tys. euro i "znaczący cios"?
  Tak, wacików sobie nie kupią.

 • pepe_papa

  Oceniono 23 razy 23

  Niestety, kutasi są wszędzie.

 • nienietak6

  Oceniono 33 razy 21

  ... przestępczość dokonywana przez tzw. worów w zakonie stanowi...

  Czy Wy się zastanawiacie, co drukujecie? Czy tłumacz nie przeczytał nawet tego, co opublikował?

 • watchawk

  Oceniono 17 razy 15

  W innym newsie ojciec franciszkanin skarzyl sie, ze mieli rano nalot Policji i we wszyskie worki zagladali.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 22 razy 14

  A teraz niech UE zapewni im luksusowe cele w (więzieniach) domach wczasowych na koszt podatnika

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje