Wielka akcja Europolu. W całej Europie zatrzymano członków gruzińskiego gangu

19.06.2013 16:08
Akcja Europolu na Słowenii

Akcja Europolu na Słowenii (Fot. Europol)

W międzynarodowej operacji policyjnej przeciw gruzińskiemu gangowi Kutaisi, jednemu z najważniejszych klanów kontrolowanych przez rosyjską mafię, zatrzymano 19 osób. Przestępcy zostali ujęci na terenie siedmiu państw Unii Europejskiej przy wsparciu m.in. polskiej policji.
Do zatrzymań siedmiu osób doszło we Włoszech. Pozostałych członków grupy przestępczej zatrzymywano na terenie Czech, Francji, Niemiec, Portugalii, Litwy i Węgier. Podczas aresztowań zabezpieczono broń, narkotyki oraz 100 tys. euro w gotówce.

- Sukces operacji możliwy był dzięki znaczącemu wsparciu policji polskiej i belgijskiej. Nasza praca polegała na analizowaniu informacji oraz na obserwacji. Niektóre w tych osób przemieszczały się po Polsce - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski.

"Znaczący cios w rosyjskojęzyczne grupy przestępcze"

Jak podkreśla policja, aresztowanie lidera Kutaisi stanowi znaczący cios w rosyjskojęzyczne zorganizowane grupy przestępcze. Poza liderem aresztowano również pozostałych członków kierownictwa klanu. Nazywani są tzw. worami w zakonie. - To przestępcy euroazjatyccy postrzegani jako liderzy, sprawujący kontrolę oraz ustanawiający reguły dla rosyjskojęzycznej przestępczości zorganizowanej - powiedział Sokołowski.

Podkreślił, że ta szeroka na skalę Unii Europejskiej operacja wspierana była przez ekspertów Europolu, którzy uczestniczyli w wymianie informacji operacyjnych pomiędzy zaangażowanymi krajami członkowskimi. Funkcjonariusze opracowywali raporty analityczne oraz udzielali wsparcia w ramach tzw. mobile office.

Jak poinformował Europol w komunikacie, operacja była efektem 18 miesięcy wymiany informacji wywiadowczych i gromadzenia dowodów w kilku krajach UE. Akcja przeciwko gangowi Kutaisi trwa i spodziewane są dalsze zatrzymania - dodano. Według Europolu nigdy wcześniej nie udało się jednocześnie ująć aż tylu - 13 - członków kierownictwa klanu kontrolowanego przez rosyjską mafię.

Europol: Obywatele UE są lepiej chronieni

Ta operacja świadczy o tym, że współpraca w ramach Europolu działa, dzięki czemu lepiej chronieni są obywatele UE - podkreślił wiceszef Europolu Michel Quille. Pogratulował wszystkim służbom, które były zaangażowane w tę akcję.

W kilku spotkaniach operacyjnych uczestniczył także Eurojust - Europejska Jednostka Współpracy Sądowej. Jest to agencja UE o charakterze prokuratorskim. Jej zadaniem jest m.in. koordynacja działań prokuratur krajowych państw członkowskich UE w celu zwalczania transgranicznej przestępczości na obszarze Wspólnoty Europejskiej.

W Europolu pracuje kilkunastu polskich policjantów. Podkreślają oni, że przestępczość dokonywana przez tzw. worów w zakonie stanowi priorytet dla organów ścigania Unii Europejskiej. Na początku czerwca Europol wsparł operację prowadzoną przez Francję, w ramach której aresztowane zostały 42 osoby, w tym trzech członków gruzińskiego klanu Tbilissi.

Zobacz także
 • Aleksander Ignatienko Poszukiwany przez Interpol prok. Ignatienko przekazany stronie rosyjskiej
 • 110 członków włoskiej mafii skazanych
 • Dyrektor Europolu Rob Wainwright Europol stworzy mapę prawicowego ekstremizmu
Komentarze (32)
Wielka akcja Europolu. W całej Europie zatrzymano członków gruzińskiego gangu
Zaloguj się
 • pascvale

  0

  No to w Tbilisi nie będzie już ulicy im. Lecha, a i poparcie dla Y spadnie we wschodniej Gruzji.

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  to zjadacza krawatu, kumpla Spieprzaj Dziadu tez musieli zamknąć bo on stal na czele gangu

 • rt-z

  Oceniono 1 raz 1

  Cale sto kilo zielonych - europol zaaresztowal bande zebrakow z Rumuni

 • legrange

  Oceniono 5 razy 3

  Stalin, Beria i cała plejada komunistycznych morderców to Gruzini, a Polactwo ciągle pluje na Rosjan.

 • wks_fanatyk

  Oceniono 4 razy -2

  jasne!

 • wks_fanatyk

  Oceniono 6 razy 0

  Czy kutaisi wór może zostać premierem!? Ależ owszem czemu nie jemu też należy się!!. www.fanslask.fuckpc.com/jak-oszukac-nude/, www.fanslask.fuckpc.com/kibole-potrzebni-od-zaraz/

 • adam.2x

  Oceniono 8 razy -6

  No to Putin musi być naprawdę w złym humorze. Nic mu się ostatnio nie udaje. Na Cyprze zabrano mu jedną częsć rosyjskiego budżeu, na G8 pewnie nie będą go już zapraszać, a teraz stracił siatkę w EU z następną częscią dochodów budżetu Rosji.

 • kreciarobota59

  Oceniono 11 razy -1

  W Polsce Gangi rzadza w Knesecie ,w Nierzadzie od 1989r ,to widac I czuć.I nikt sie nie odważy Aresztowac .Tylko w czechach widac ze tam jest troche Prawo.

 • pepe_papa

  Oceniono 23 razy 23

  Niestety, kutasi są wszędzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje