100 dni papieża Franciszka. Łamie schematy, wprowadza rewolucję, zaskakuje hierarchów

19.06.2013 15:32
Papież Franciszek

Papież Franciszek (Fot. ALESSANDRO BIANCHI Reuters)

Papież Franciszek ubiera się jak dominikanin, żyje jak franciszkanin, a rządzi jak jezuita - tę opinię panującą w Watykanie przytacza się w związku ze 100 dniami, jakie w piątek miną od jego wyboru. Rosną zarazem oczekiwania na wielkie zmiany personalne i organizacyjne za Spiżową Bramą.
Największa uwaga mediów skupiona jest obecnie na "stylu Franciszka", zarówno jeśli chodzi o jego skromny wygląd, jak i unikanie nadmiernego ceremoniału, nieustanne łamanie protokolarnych schematów, ale także sprawowanie rządów.

Ale, jak się zauważa, obok najbardziej widocznego aspektu jego pontyfikatu - niekonwencjonalnego, spontanicznego zachowania, wywołującego entuzjazm wiernych i mediów, oprócz jego zabawnych, czasem kolokwialnych powiedzonek i gestów, jest też żmudna, skrupulatna praca nad wielką reformą Kurii Rzymskiej.

"Święty Piotr nie miał konta w banku"

Watykaniści, relacjonujący na co dzień aktywność papieża, jego wyjątkowo trafiające do wyobraźni słowa z homilii w Domu świętej Marty i zdumiewające świat gesty, zwracają też uwagę, że zapewne niedługo Franciszek może zaskoczyć jeszcze bardziej; tym razem decyzjami, jakie podejmie.

Papież, który w jednym z kazań w watykańskim hotelu, gdzie mieszka, mówił, że "święty Piotr nie miał konta w banku", pracuje w ciszy skromnego, urządzonego z ascetyczną prostotą gabinetu, nad przebudową rządu Kościoła. Przypuszcza się, że konsultacje, jakie prowadzi obecnie, będzie kontynuował także latem. Już ogłoszono, że nie wybiera się na żadne wakacje, co nikogo nie dziwi, ponieważ nie jeździł na nie również jako arcybiskup Buenos Aires.

Hierarchowie z trudem przyzwyczajają się do nowego stylu papieża

Zgodnie z oczekiwaniami, Franciszek już przystąpił do zmian w najbardziej newralgicznym i dotkniętym skandalami watykańskim banku IOR, gdzie jego delegatem został ksiądz Battista Ricca, dyrektor Domu św. Marty. W zgodnej opinii mediów, papież skierował swojego zaufanego człowieka, z którym ma codzienny kontakt, do banku podejmującego teraz starania o odzyskanie wiarygodności poprzez wprowadzenie zasad przejrzystości wszystkich transakcji.

Hierarchowie z trudem przyzwyczajają się do nowego stylu papieża, który mówi, że mieszka w hotelu, a nie w papieskim apartamencie "dla higieny psychicznej", jada posiłki w stołówce razem z innymi, sam dzwoni do watykańskich urzędów, bywa na kolacjach u kardynałów, także tych mieszkających poza murami Watykanu.

Nominacja nowego sekretarza jako kluczowy moment zmian

Zdaniem watykanistów to, czy rzeczywiście papież Bergoglio zamierza rządzić Kościołem "po jezuicku", pokażą oczekiwane zmiany. Na razie Franciszek wciąż przygląda się funkcjonowaniu Stolicy Apostolskiej i jej urzędów, których nie znał dobrze jako metropolita stolicy Argentyny, radzi się kardynałów, mianowanych jego doradcami, słucha opinii, prowadzi nieustanne konsultacje.

Po tej fazie należy spodziewać się prawdziwej rewolucji - uważa wielu komentatorów. Ich zdaniem kluczowa będzie spodziewana w najbliższym czasie nominacja nowego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Odejście kardynała Tarcisio Bertone jest bowiem przesądzone, i to nie tylko z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Przez wielu dostojników utożsamiany jest on z szeroko nagłośnionymi w wyniku afery Vatileaks, czyli publikacji tajnych dokumentów, sporami i konfliktami wśród watykańskich hierarchów. Wielu z nich zbuntowało się w ostatnich latach przeciwko władzy, jaką kardynał Bertone zdobył za Spiżową Bramą w wielu sprawach, wyręczając Benedykta XVI czy wręcz podejmując decyzje niezależnie od niego.

Wśród najpoważniejszych kandydatów na urząd sekretarza stanu wymienia się obecnego gubernatora Państwa Watykańskiego, włoskiego kardynała Giuseppe Bertello, a także kardynała z Hondurasu Oscara Rodrigueza Maradiagę. Obaj są doradcami papieża powołanymi przez niego miesiąc po wyborze.

Przeciwnicy: Franciszek swoją "rewolucją" wprowadził chaos

Faktycznie jednak, oceniają komentatorzy, wielka reforma Kurii Rzymskiej już się rozpoczęła. Jednym z jej fundamentów ma być, jak się oczekuje, większa kolegialność. Papież Franciszek nie chce bowiem sam rządzić Kościołem.

Zza Spiżowej Bramy do watykanistów docierają opinie o mocnym froncie sprzeciwu niektórych dostojników wobec rządów nowego papieża. Niektórzy zarzucają wręcz Franciszkowi, że jego "rewolucja" wywołała na razie ogromny chaos. Hierarchowie zdają się być zatrwożeni odstąpieniem od wielu reguł protokołu i zasad, jakie dotychczas funkcjonowały.

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 83 razy 63

  Jak z powierzchownego,tepego polskiego katolicyzmu,stworzyc Wiare?Oto moje pytanie do Papieza?

 • frankyy

  Oceniono 60 razy 60

  To przerażające, że zwrócenie uwagi na tak elementarne sprawy jak uczciwość i skromność wśród kościelnej hierarchii jest REWOLUCJĄ - tak jakby nie istniały Ewangelie i nikt nie słyszał o życiu Chrystusa i Apostołów

  Bycie chrześcijaninem to ciągle rewolucja nawet 2000 lat po Chrystusie.

 • agnieszka.66

  Oceniono 55 razy 51

  Kosciol ocieka zlotem i bogactwem, szczegolnie w Polsce, a nie taka jest jego rola.
  Do modlitwy nie potrzeba pieknych szat, jedynie piekne serce...
  Brawo Franciszku, takiego papieza jak Ty nam potrzeba !!!

 • e_pis_kopat

  Oceniono 55 razy 39

  .

  Można ???.... można !!! _____ wypada tylko zaprosić Franciszka do Polski tylko który Kościół w Polsce przyjmie Go jako Pielgrzyma .....

  Kościół Rydzyka .....???
  Kościół RM i TV TRWAM ...???
  Kościół Natanka ....???
  Kościół Dziwisza.....???
  Kościół Michalika ....???
  Kościół Głódzia ...????
  Kościół e-PiS-kopatu ....???
  Kościół Kaczyńskiego ... ???

  .

 • mariuszet

  Oceniono 42 razy 36

  Ale jaja nie wiedzieli kogo wybierają, mysleli że jak wybiorą prownicjonalnego kardynała to łatwo nim porządzą.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 46 razy 36

  Papiez Franciszek naruszyl interesy wielu grup .Odbiera hiererchom kase.
  A tego oni n ie beda tolerowac.
  Przewiduje wypadek np zadlawienie albo poslizgniecie sie na mydle ?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 39 razy 33

  Rządzi sto dni i jeszcze żyje...

 • trum4n

  Oceniono 31 razy 27

  achhh, padre Francesco, jaki on jest cudowny ^^

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane