Tusk: Wiem, że niektórzy dla pieniędzy są w stanie zabić, ale nie sądziłem, że w Sejmie

19.06.2013 15:29
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Platforma Obywatelska przygotowuje projekt ustawy, która ma znieść finansowanie partii z pieniędzy budżetu państwa. Powinien być gotowy na początku przyszłego tygodnia. Premier Donald Tusk odniósł się także do słów liderów PSL, którzy jego pomysł traktują jako zamach na demokrację: - Wiem, że niektórzy dla pieniędzy są w stanie zabić, ale nie sądziłem, że w Sejmie - mówił premier.
Donald Tusk odniósł się do politycznej wrzawy, która podniosła się, gdy zaproponował zniesienie subwencji dla partii politycznych. - To nie nasza pierwsza próba. Tego typu inicjatywy już kilkakrotnie PO chciała przeprowadzić w polskim Sejmie. Pomiędzy takimi próbami prawie wszyscy liderzy partyjni mówią, że się brzydzą takimi pieniędzmi i ich nie chcą z budżetu państwa - wyjaśniał.

Premier mówił, że w Polsce najmniej akceptacji jest właśnie dla modelu finansowania z kieszeni podatnika. - Uważam, że partie są w stanie utrzymywać się ze składek członków i sympatyków. To wsparcie musi być przejrzyste i kontrolowane społecznie - tłumaczył.

Słyszę, że jestem diabłem wcielonym

Premiera dziwią ataki ze strony innych polityków. - Za każdym razem pojawia się tego typu wrzawa. Za każdym razem słyszę, że jestem diabłem wcielonym tylko dlatego, że ci ludzie nie mają odwagi powiedzieć, że chcą dalej finansowania partii z budżetu państwa - mówił. Dziennikarze sugerowali premierowi, cytując wypowiedzi liderów PSL (według szefa klubu PSL Jana Burego "to jest taki trochę zamach na demokrację" - przyp. red), że nie znajdzie w koalicjancie sojusznika w tej sprawie

Z kim więc PO zamierza stworzyć koalicję? - pytali reporterzy. - Nie sądziłem, że kwestia kasy dla budżetu państwa jest dla niektórych tak ważna, że są gotowi wywrócić koalicję. Ja wiem, że niektórzy dla pieniędzy są w stanie zabić, ale nie sądziłem, że w Sejmie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (401)
Zaloguj się
 • wojtekmat

  Oceniono 541 razy 507

  Zamiast dotacji z kasy państwowej : odpis od podatku (tak jak to jest dla organizacji).
  Zalety :
  -podatnicy co roku (a nie co 4 lata) weryfikują poprarcie dla danej partii (taraz partie starają się tylko co 4 lata)
  -podatnik ma komfort polegajacy na tym, że ma pewność iz jego pieniądze nie pójda na partię na którą by nigdy nie zagłosował.

 • stan-1

  Oceniono 264 razy 214

  "Platforma Obywatelska przygotowuje projekt ustawy, która ma znieść finansowanie partii z pieniędzy budżetu państwa."
  Ja jestem za!!!

  Dodam jeszcze; niech żyje kościół katolicki, ale ze swojej tacy.
  Dosyć, basta, nie ma przyzwolenia na finansowanie z moich podatków.

 • batura3

  Oceniono 202 razy 196

  PSL = kasa, stołki, kasa, stołki, kasa, stołki,, kasa, stołki, kasa, stołki, kasa, stołki, kasa, stołki...itd.,itd.:):):):)

 • chateau

  Oceniono 253 razy 187

  Jeśli ze składek to jestem przeciwny, bo to wylęgarnia patologii.
  Jedyny w miarę sensowny pomysł to odpis podatkowy.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 269 razy 185

  Czyżby pan dotychczas uważał, panie premierze, że ci, którzy zasiadają w Sejmie - są z lepszej gliny ulepieni?

 • hans_close

  Oceniono 178 razy 152

  ---------------------------------------------------------------------
  Obrona głębokiego koryta dla partii politycznych trwa nawet na tym forum. Utrzymywani z naszych podatków płatni "forumowicze" partyjni, aż toczą pianę z pyska, tak agresywnie bronią koryta z którego żrą. Po co mają się brać za uczciwą ciężka pracę, skoro za tworzenie na forum propagandowej sieczki dostają ładne wypłaty?
  ----------------------------------------------------------------------

 • dybciu32

  Oceniono 105 razy 39

  "Wiem, że niektórzy dla pieniędzy są w stanie zabić, ale nie sądziłem, że w Sejmie - mówił premier"-
  udaje, czy naprawdę jest głupi

 • antybiurokrata

  Oceniono 117 razy 35

  Masz racje o tym finansowaniu ale chyba tylko dlatego teraz z tym wyskakujesz bo już ci jakaś tam posadkę i lizaka w Unii zabezpieczyli za zasługi.

  Prawda jest taka ze bez koryta ta banda debili która u nas udaje polityków by zdechła z głodu bo prawie żaden z nich nikt nigdy niczego pożytecznego w życiu nie zrobił bo nie potrafi.

  Gorąco popieram zaprzestanie finansowania buców i złodziei z budżetu ale ten program musi byc wprowadzony po tym jak wszystkie gnojki Okraglego Stolu (Jarek tez) wylądują w pierdlu.

  certare.pl/wp/trzydziesci-lat-slomianej-rewolucji/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje