Media: kanonizacja Jana Pawła II 24 listopada? Stronie polskiej nie odpowiada pora roku

19.06.2013 15:15
Jan Paweł II

Jan Paweł II (Fot. SLAWOMIR SIERZPUTOWSKI)

24 listopada - to nowa data, jaka pojawiła się w hipotezach włoskich mediów na temat terminu kanonizacji Jana Pawła II. Ceremonia ta zostałaby wówczas połączona z uroczystością zamknięcia ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary, którego dokona papież Franciszek. Data budzi jednak wątpliwości strony polskiej ze względu na trudniejsze o tej porze roku warunki pogodowe.
Proces kanonizacyjny papieża Polaka dobiega końca. W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie się toczy, wybrany przypadek cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II zaaprobowały po kolei komisje lekarzy i teologów.

W pierwszej połowie lipca odbędzie się jeszcze głosowanie w komisji kardynałów i biskupów z kongregacji, co jednak uważa się już za czystą formalność. Po tym głosowaniu do papieża Franciszka uda się prefekt kongregacji, kardynał Angelo Amato, i zreferuje mu przebieg procesu i poprosi o zgodę na kanonizację. Wówczas wyznaczona zostanie jej data.

Polacy nie zechcą przyjechać do Rzymu?

Dotychczas dominowały przypuszczenia, że gdyby ceremonia ta odbyła się w tym roku, to najpewniej 20 października, czyli dwa dni przed wspomnieniem liturgicznym błogosławionego Jana Pawła II.

Jako drugą możliwą datę niektórzy watykaniści, między innymi z portalu Vatican Insider, wymieniają 24 listopada. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że data ta budzi wątpliwości strony polskiej ze względu na trudniejsze o tej porze roku warunki pogodowe i obawy, że niewielu Polaków zdecydowałoby się wtedy przyjechać do Rzymu.

Wciąż rozważana jest także hipoteza kanonizacji na wiosnę przyszłego roku, a więc trzy lata po beatyfikacji.

Zobacz także
Komentarze (28)
Media: kanonizacja Jana Pawła II 24 listopada? Stronie polskiej nie odpowiada pora roku
Zaloguj się
 • clarus2

  Oceniono 1 raz 1

  Moim zdaniem najlepszym terminem tego "wyświęcania" byłby 31 (trzydziestego pierwszego) listopada.

 • upierdek07

  Oceniono 1 raz 1

  W tym wszystkim jedno mnie dziwi. Dlaczego osoba do której się modli uzdrawia, a sama choruje i leczy się u lekarzy zamiast modlić?

 • zuza-19

  0

  Klechy jak zachoruja to nie powinni zapie..ać do lekarza tylko sie modlic , przeciez to takie proste. Jak mozna robić świętym człowieka który ukrywał pedofili , za samą krzywdę wyrządzona dzieciem powinnien się w piekle smarzyc , a nie świętym byc.

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz 1

  Kowalski, lubicie gorace kobiety? Tak jest panie dyrektorze, a cieple piwo, nie panie dyrektorze, to urlop dostaniecie w listopadzie , ciesze sie panie dyrektorze.

 • czarny_walc

  Oceniono 5 razy -5

  "Chcę podkreślić jedną rzecz, która, jak mniemam, jest bardzo istotna dla was, Polaków. Jeszcze za życia Jana Pawła II, podczas odprawiania egzorcyzmów, bardzo często przywoływałem przykład osoby Papieża i jego modlitwy. Wówczas wywoływało to wielką furię demonów. Ich wściekłość była jeszcze większa, kiedy przyzywałem wstawiennictwa Jana Pawła II już po jego śmierci. Dlaczego? To pytanie postawiłem również demonom i otrzymałem od nich dwie różne odpowiedzi. Pierwsza odpowiedź brzmiała następująco: "Ponieważ zburzył on wszystkie moje plany". Myślę, że Szatanowi chodziło o znaczny udział Papieża w upadku komunizmu. Innym razem demon odpowiedział: "Ponieważ zabrał mi rzeszę młodzieży".

  Gabriele Amorth - Wspomnienia Egzorcysty. Moje życie w walce z Szatanem, 2010

 • jerzysm42

  Oceniono 2 razy 2

  Polskie biskupy chcą stawiać Papieżowi warunki. Może w ogóle ten święty Polsce nie jest potrzebny, albo święci potrzebni są tylko latem, bo tedy można więcej zarobić na pielgrzymach.

 • twaryna

  Oceniono 1 raz 1

  23 stycznia byłby ok

 • fred_die

  Oceniono 3 razy 1

  To znaczy że JP2 osiągnie poziom SSJ1 i będzie walczył z Okrutnym Buu?

 • blue911

  Oceniono 17 razy 11

  Dziwisz chce zorganizowac narodowy sped w Rzymie dla kasiorki I wydymania owieczek,a oni mu kaza ten cyrk robic w listopadzie! Co za spisek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje