Kim Dzong Un rozdaje oficjelom "Mein Kampf". Chce się uczyć propagandy od Hitlera?

Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik

Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik (Fot. KCNA REUTERS)

Kim Dzong Un dawał swoim wysokim urzędnikom książkę Adolfa Hitlera - wynika z cytowanego przez "Washington Post" raportu New Focus International. Organizacja ta czerpie informacje od uciekinierów i informatorów w Korei Północnej. "Post" spekuluje, że Kim traktuje książkę jako źródło wiedzy - o skutecznej propagandzie kultu jednostki i odbudowie gospodarczej kraju.
"Mein Kampf", wytwór obsesji twórcy III Rzeszy i jego ideologiczne credo, oficjele otrzymali z okazji urodzin Kima - pisze "Washington Post". W sferach rządowych Pjongjangu funkcjonuje zwyczaj rozdawania limitowanych serii książek na szczególne okazje. Prezenty wydawane na urodziny północnokoreańskiego dyktatora mają szczególne znaczenie.

Książka najwyraźniej jednak nie została wydana w celach promocji nazizmu, ale raczej zwrócenia uwagi kół rządowych KRLD na gospodarczą i militarną odbudowę Niemiec po I wojnie światowej oraz skuteczność propagandy Hitlera - spekuluje "Washington Post".

Korea Północna ma się odbudować jak Niemcy po I wojnie światowej?

Pracujący dla koreańskiego rządu w Chinach mężczyzna (nie ujawnił nazwiska) powiedział New Focus International, że Kim wygłosił przemówienie wychwalające niemieckie odrodzenie i zachęcał w nim swoich urzędników do przeczytania "Mein Kampf". Podkreślał też konieczność kontynuacji polityki tzw. Byungjin, oznaczającej równoczesny rozwój gospodarki i programu atomowego Korei Północnej, i zachęcał, by czytać "dzieło" Hitlera pod tym kątem, mając na uwadze praktyczne aspekty jego działań w sferze gospodarczej.

Tyle że wiele się Koreańczycy nie nauczą - komentuje "WP". I podkreśla, że książka Hitlera jest naszpikowana raczej ideologią, nie zaś rozwiązaniami polityki gospodarczej.

Kim chce się uczyć charyzmy od Hitlera?

"Washington Post" zauważa też podobieństwa między Koreą Północną a hitlerowskimi Niemcami - oba państwa zostały zbudowane na nacjonalizmie i kulcie jednostki. Według Shirley Lee, wydawcy New Focus's International, północnokoreańscy propagandyści mogą próbować uczyć się na sukcesach Adolfa Hitlera w tej dziedzinie - i przydać Kim Dzong Unowi nieco charyzmy.

Może to tłumaczyć ostatnie zdjęcia dyktatora, na których wygląda na rozzłoszczonego i groźnego, oraz jego zachowania. Jak twierdzi informator "New Focus International", młodemu dyktatorowi zdarza się krzyczeć na współpracowników, czego jego ojciec Kim Dzong Il nigdy nie robił.

Korea Północna: "Ludzkie śmieci" piszą o Kimie i "Mein Kampf"

Tekst w "WP" wywołał reakcję w Pjongjangu. Oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA opublikowała depeszę pełną inwektyw pod adresem uciekinierów z Północy oraz dziennikarzy, którzy opisali rozdawanie "Mein Kampf" na urodziny Kima. W żadnym jednak zdaniu depeszy KRLD nie zaprzeczyła wprost tej informacji.

Zobacz także
 • Kim Dzong Un odwiedza budowę kurortu narciarskiego na górze Masik Korea Północna buduje luksusowy ośrodek narciarski
 • Most łączący Koreę Północną z Chinami, widok z miasta Sinuiju Korea Północna otwiera miasto na granicy z Chinami. "Dla turystów z Zachodu"
Komentarze (48)
Kim Dzong Un rozdaje oficjelom "Mein Kampf". Chce się uczyć propagandy od Hitlera?
Zaloguj się
 • takbylo

  Oceniono 2 razy 2

  jakos tego nie kumam. po co on rozdaje instrukcje swoim pacholkom? czy aby oni maja mu podpowiedziec co zrobic w jego panstwie? chyba tak, bo ten spasiony tuman nie zkumal tej ksiarzki I dlatego dal innym aby mu ja po wiejsku przetlumaczyli.
  gruby c w e l nawet czytac nie umi. teraz czeka na podpowiedzi. ale znowu kto tam co madrego powie jak oni, te kur wy w duzych czapkach tylko notuja co ten osiol powie! Tylko czekac na jakas zaraze bo nic innego sie tam nie zmieni.

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  A jakie książki zaczytuje ŻYDOWSKI morderca czyli brat Michnika siedzący w Szwecji?

 • komercyjny02

  Oceniono 4 razy 4

  "zwrócenia uwagi kół rządowych KRLD na gospodarczą i militarną odbudowę Niemiec po I wojnie światowej."

  Gotowe WZORCE udanej odbudowy są na wyciągnięcie ręki:
  - Japonia bezpośrednio po II Wojnie Światowej
  - Korea Południowa z czasów, kiedy jeszcze była bardzo biedna
  - w ostateczności: Chiny Ludowe po 1978 roku czy późniejsze reformy w Wietnamie.

  Jeśli Kim uważa, że w XXI wieku może - zapewne z niewielkimi korektami - skopiować recepty ekonomiczne z dalekich Niemiec z lat 1930. - to raczej nie wróżę mu powodzenia.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 5

  Treść i tytuł rozdawanej przez Kima książki należałoby nieco zmodyfikować dostosowując ją do północnokoreańskich warunków:

  Kein Mampf

  (nie ma papu)

  Stare żołnierskie powiedzonko: "Ohne Mampf kein Kampf" (bez papu nie ma wojowania)

 • botanicus

  0

  "Mein Kampf" powinien się stać obowiązkową lekturą. Kto nie czytał - wiwatował i przyklaskiwał. Najpierw z głupoty i ignorancji potem ze strachu. Kto zadał sobie trud zapoznania się z lekturą wiedział co ma robić;
  pl.wikipedia.org/wiki/Georg_Elser

 • jerzysm42

  Oceniono 4 razy 0

  "Mein Kampf" to bardzo pożyteczna książka. Wyznawcy Kaczyńskiego już próbują wprowadzić w życie nauki z niej płynące. I wśród moherów znajdują poklask.

 • say69mat

  Oceniono 4 razy 2

  gazeta.pl:
  Kim Dzong Un rozdaje oficjelom "Mein Kampf". Chce się uczyć propagandy od Hitlera?

  say69mat:
  Nie sądzę, on chce pojąć, udoskonalić i zrealizować program ostatecznego rozwiązania. Cokolwiek, w przypadku tego 'młodzieńca', miałoby to oznaczać i kogokolwiek ... dotyczyć.

 • szczurzec1

  Oceniono 6 razy 6

  Mein Kampf? Śmiertelnie nudne, mętne, zasypia się przed dotarciem do połowy. Dziwne że nie woli "swoich" klasyków - Mao. Lenina, Stalina - od nich Adolf mógłby się uczyć...

 • spitek11

  Oceniono 6 razy -4

  Ja też opublikowałem fragment "Mein Kampf" na blogu: spitekpit.blox.pl/2013/06/Czytajcie-Mein-Kampf-moze-nazizm-powroci.html
  W dodatku wprost przyznałem, że propaguję nazistowską ideologię. Czy jestem już faszystą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje